České ministerstvo obrany podepsalo se čtveřicí společností, konkrétně General Electric Company, General Electric International, Inc, LOM Praha s.p., GE Aviation Czech s.r.o., smlouvu o technické výpomoci. Na základě ní bude moci u amerických vrtulníků, které od Spojených států amerických dostane česká armáda, provádět servis a údržbu motorů přímo v České republice, a navíc i českou firmou.
Jde o další krok, který má za cíl usnadnit provoz vrtulníků Bell UH-1Y a AH-1Z v prostředí Armády České republiky. Čeští technici získají totiž přístup k informacím, které se týkají údržby motorů. „Bez podepsané smlouvy bychom na tyto informace neměli nárok. Motory musíme umět udržovat a ošetřovat, ale know-how je majetkem americké vlády. Po podpisu dostane výrobce povolení, že s námi vše potřebné může sdílet,“ vysvětlil náměstek pro řízení sekce průmyslové spolupráce Tomáš Kopečný.
Smlouva tedy umožní společnosti General Electric poskytovat technická data, služby a technické vybavení tak, aby LOM, GEAC a Ministerstvo obrany ČR mohly zajišťovat provoz a středně pokročilou údržbu motorů T700-GE-401C instalovaných na vrtulnících Bell UH-1Y a AH-1Z.
Smlouva má také za cíl nastavit pro Českou republiku určitou úroveň nezávislosti na zahraničních dodavatelích. I proto při strategických projektech, jakým právě nákup amerických vrtulníků je, požaduje ministerstvo obrany určitou formu zapojení domácího průmyslu.
Hodnota vzájemné spolupráce při údržbě vrtulníkových motorů je pro ČR odhadována na více než 207 milionů dolarů, což jsou finance, které by jinak česká armáda musela zaplatit zahraničnímu subjektu za provedené práce.
Česká armáda celkově získá 20 amerických strojů, 10 víceúčelových UH-1Y Venom a 10 bitevníků AH-1Z Viper. Od příštího roku nahradí již zastaralé ruské stroje Mi-35/24V.
„Postupně vyřazované vrtulníky Mi-24 mohou být v případě potřeby využity jako zdroj náhradních dílů pro stroje Mi-171Š, případně mohou být také nabídnuty k odprodeji,“ prohlásil před časem ředitel Sekce rozvoje sil MO brigádní generál Petr Čepelka.
Již v červenci odcestovaly do USA dvě skupiny pilotů a techniků, kteří se budou do konce roku na jedné z největších základen americké námořní pěchoty Pendleton přeškolovat na vrtulníky UH-1Y Venom a AH-1Z Viper.