Laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické objevily v mouce „Penam – pro pečení voňavých dobrot“ z holdingu Agrofert zakázanou chemickou látku, jejíž princip působení přirovnala šéfka Ústavu analýzy potravin k bojovým chemickým látkám. Uvedená mouka obsahovala ze všech 17 testovaných nejvíce škodlivých chemikálií, ukázal pořad A DOST! Televize Seznam.cz.
„Jednoznačně jsme prokázali přítomnost chlorpyrifosu,“ potvrdila šéfka Ústavu analýzy potravin a výživy VŠCHT prof. Jana Hajšlová nález insekticidu, který se kvůli zdravotním a environmentálním rizikům nesmí používat. Neurotoxická látka chlorpyrifos inhibuje enzym acetylcholinesterázu, který je zapojen v procesu přenosu nervových vzruchů. „Je-li tento enzym inhibován, pak dochází k fatálním důsledkům pro ten intoxikovaný organismus,“ vysvětluje v oořadu DOST! prof. Hajšlová a dodává, že podobné látky na stejném principu inhibice acetylcholinesterázy byly použity jako bojové chemické látky. „Chlorpyrifos nebyl použit v tomto kontextu, ale mechanismus účinku je stejný, chlorpyrifos je silný inhibitor tohoto enzymu. Proto je jeho použití zakázáno, aby se nedostala rezidua do potravního řetězce člověka,“ vysvětluje. Inhibice je v biochemii proces, kdy vazba určité látky sníží aktivitu enzymu. Tím zamezí či omezí správný průběh enzymatické reakce.
Spotřebitelské pořady typu A DOST! jsou pro manažery řetězců totéž, co pro dítě Večerníček. Jen málokdy vynechají. Sledují je, aby co nejrychlejším zásahem chránili pověst firmy a ta nepřišla o důvěru zákazníků. Ne vždy se jim ale povede rozhodnout se správně. Prodejna Tesco na pražské Národní třídě měla ve čtvrtek předmětnou mouku Penam zboku regálu a snažila se jí zbavit prostřednictvím slevy. O tom, co daný řetězec lidem před Vánoci nabízí, zjevně dobře věděla i nejblíže sedící pokladní, která redaktora deníku Forum 24 okřikla a pohrozila mu, že v případě použití právě pořízené fotografie regálu s vyskládanou moukou se s ním může Tesco soudit. Předmětnému řetězci lze v této souvislosti jen doporučit, že negativní publicitě předejde nejlépe tím, že potraviny prokazatelně obsahující chemický koktejl s chlorpyrifosem tiše stáhne z prodeje namísto toho, aby jen vyměnil cenovku a pohrával si s nápadem, že bude pronásledovat ty, kdo se nad tím pohoršují či na to upozorňují.
Mouka „Penam – pro pečení voňavých dobrot“ byla jedinou ze 17 testovaných mouk, která zakázaný pesticid Chlorpyrifos obsahovala. Ač je zakázáno tuto látku aplikovat, v potravinách pro ni jsou stanovené limity tolerance a i v daném případě byl obsah v rámci povoleného limitu, kdy ani tato látka nemůže ohrozit člověka na životě. Mouka Penam – pro pečení voňavých dobrot ovšem navíc obsahovala kromě chlorpyrifosu i další dvě pesticidní látky, tedy celkem 3 druhy – nejvíce škodlivých chemikálií ze všech testovaných druhů mouky, varuje před zmíněným produktem Penamu pořad Jana Tuny.
A DOST! ovšem kromě toho přinesl i dvě nepříjemné zprávy obecně k otázce stanovených limitů i ke způsobu, jakým stát vyzdvihuje údajně kvalitní potraviny. S limity na pesticiy je ta zásadní potíž, že každý z nich je stanovený jen pro jeden z mnoha druhů zmíněných chemických prostředků, které se nesčítají. V důsledku toho i produkt, který by byl kontaminovaný třemi různými pesticidy až na samu mez povoleného množství, splňuje kritéria pro prodej.
Test dále problematizuje i známku „Klasa“, která má garantovat nejvyšší kvalitu a kterou uděluje ministr zemědělství. Jak se totiž ukázalo, Předměřická hladká mouka, která nese toto označení, měla vysoký obsah mykotoxinů, který oficiálně nepřekročil limit jen díky započtení nejistoty měření. „Předměřická mouka, byť velmi kontaminovaná, nepřekročila při zohlednění legislativně akceptovatelné nejistoty hygienický limit,“ popsala prof. Hajšlová. Podobně na tom byla i Zátkova mouka 00. I ta nese označení „Klasa“, obsahovala však námel – produkt jedovaté houby, napadající semeníky obilí.