Podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) OSN připlulo letos do jižní Evropy už více než 35 000 migrantů a žadatelů o azyl. Smrt ve Středozemním moři zřejmě našlo na 1 500 lidí. Za celý loňský rok uvádí úřad počet 219 000 těch, kdo moře přepluli, ale i 3 500 obětí. Evropská agentura Frontex přitom uvádí, že v příštích měsících by se moře mohl pokusit překonat více než milion osob.
Hlavy států a vlád unijní osmadvacítky se ve čtvrtek sejdou na mimořádném summitu Evropské unie svolaném narychlo poté, co ve Středozemním moři našly o víkendu smrt stovky lidí snažících se přeplout do Evropy.
O schůzku požádala Itálie. Právě ona – ale také Malta, Kypr, Španělsko nebo Řecko – nejsilněji cítí potřebu vyrovnat se s rostoucím počtem lodních katastrof i narůstajícím množstvím lidí, kteří nakonec moře překonají. Jih EU proto volá po silnější unijní solidaritě.
„V okolí Evropy roste nestabilita. Takže pokud skutečně chceme řešit kořeny masivního pohybu lidí, pokud chceme, aby sem neprchali ve snaze zachránit si život, měla by EU dělat kroky k tomu, aby se stala klíčovým mezinárodním hráčem,“ soudí Yves Pascoau, odborník na otázky migrace bruselského Střediska evropské politiky (EPC)
To ale podle něj znamená, že Evropa by měla být ochotna a schopna zasahovat v krizích a konfliktech tak, aby se uklidnila situace v jejím okolí.
Otázka imigrantů je velmi kontroverzní. Zatím celá tíha spočívá na Itálii, kam je ze severní Afriky nejblíže. Pro zemi to pochopitelně znamená velkou zátěž. Proto se také pro větší zapojení celé Evropské unie vyslovil minulý týden i papež František. Bylo to těsně předtím, než při katastrofě ve Středozemním moři zahynulo kolem osmi stovek uprchlíků.
Pro evropské země jde o citlivé téma, protože imigranti jsou vnímáni jako problém a státy se bojí, že jejich integraci nezvládnou, protože s tím mají problém i země, které mají v přijímání cizinců desítky let tradici, jako jsou Francie, Velká Británie a Německo. Obavy panují především z islámských fundamentalistů a také z cíleného pronikání teroristů do Evropy. Při ohromném množství příchozích se bezpečnostní opatření dají dodržovat obtížně. Jak ale zajistit stabilitu v celé oblasti, je ale také jeden z prakticky neřešitelných úkolů.