Ministryně práce a sociálních věcí si slovně ulevila před novináři. Nějak jí přitom nedošlo, že zrovna domluvila pro veřejnoprávní televizi a záznam ještě může běžet. Tak došlo na „debila“ a Andrej Babiš se teď na Janu Maláčovou bude tvářit přísněji než kdy dřív. Místo toho, aby se diskutovalo o tom, jak ke svému názoru členka vlády přišla, spílá se České televizi. Ta totiž ostřejší kritiku neváhala odvysílat.
V pořadu 168 hodin se tradičně diváci dočkali oblíbeného příspěvku, který ukazuje naše politiky v „negližé“. Tedy v momentě, kdy si myslí, že je slyší pouze lidé, kteří se zrovna nacházejí na místě natáčení. Většinou jde o úsměvnou exkurzi do duše politika, který na chvíli odhodí přetvářku, jejíž pomocí běžně balamutí voliče.
Tentokrát to ovšem skutečně mělo grády. Jana Maláčová se rozpovídala o tom, co si myslí o svém vládním šéfovi. Pokud se tedy v neděli dívali u ministryně doma na Českou televizi, musel jim večer pořádně zhořknout. Ještě víc musel být překvapen premiér. Není totiž zvyklý na to, aby po něm kdokoliv chtěl sebereflexi, a už vůbec se ve svém životě nepotkává s kritikou od svých podřízených.
Když ovšem pomineme ten trapný moment, který si Maláčová bude pamatovat do konce života, je tu jedna věc k diskuzi. Měla by televize používat takto pořízené záběry? Na sociálních sítích se ohledně toho strhla velká debata.
Na jedné straně stojí například novinář Petr Fischer, který si myslí, že ČT udělala chybu. „Je toto veřejný zájem?! Ne. Perfidní škodolibost v rádoby veřejném zájmu nesmí být mediálním standardem,“ píše na svém facebookovém profilu. Zato Dana Drábová má zcela jiný názor: „S tím ale musí politik počítat, přece. Základní varování je jasné: V místnosti je kamera! Tak to nemá říkat. Když to nechce pustit do světa. A když chce, tak nemá cenu laborovat nad etikou ČT,“ myslí si jaderná fyzička.
Je tu ještě jeden možný pohled na věc. Nepředešlo by se takovým situacím a poté i následným debatám tím, že by se politik choval tak, aby šel příkladem? To znamená, že se před kamerou chová stejně, jako když se baví s lidmi na ulici. Pokud možno s úctou k ostatním a bez zbytečné vulgarity. Stalo by se třeba Miroslavě Němcové, že by ji ČT takhle „nachytala“? Sotva. Možná ani nemá slovo „debil“ ve svém slovníku, a kdyby měla, rozhodně tak nebude na veřejnosti kohokoliv nazývat.
Když si současní politici nebudou brát příklad z prezidenta Zemana a premiéra Babiše a raději zvolí mluvu bez vulgárních úletů, třeba tím změní i výrazivo svých voličů i dalších lidí. Za každého jednoho bychom určitě v době, kdy si nadáváme častěji, než si děkujeme, byli vděční. A 168 hodin bude mít o trochu méně peprnou rubriku.