
Elon Musk FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Nereagujte, vzkázali některé americké federální úřady a agentury na výzvu miliardáře Elona Muska, aby zaměstnanci do konce pondělního dne sdělili, co udělali v práci za poslední týden, jinak dostanou výpověď. Příkaz nereagovat dala například FBI či ministerstvo zahraničí, v jejichž čele již stojí lidé jmenovaní Trumpovou administrativou. „Je to možná známka napětí mezi členy republikánské administrativy a nejbohatším člověkem světa v jeho kampani za snížení počtu 2,3 milionu federálních civilních zaměstnanců,“ píše agentura Reuters.
O víkendu rozeslal Elon Musk několika stovkám tisíc státních zaměstnanců e-mail, aby mu do pondělního večera napsali, jakých úspěchů dosáhli ve své práci za uplynulých sedm dní. Na své síti X přitom Musk napsal, že „ponechání e-mailu bez odpovědi bude považovat za rezignaci na místo, tedy podání výpovědi“.
Jak upozorňuje agentura Reuters, od Trumpovy inaugurace, kdy se Musk postavil do čela úřadu pro efektivitu státu (DOGE), bylo propuštěno více než 20 tisíc federálních zaměstnanců a dalších asi 75 tisíc využilo nabídky na dobrovolný odchod výměnou za plný plat až do konce září. Musk vyhlásil plán výrazně redukovat stávající počet asi 2,3 milionu federálních zaměstnanců.
Nyní se podle americké agentury zdá, že Musk poprvé narazil na výraznější odpor lidí, kteří už byli jmenováni po nástupu Donalda Trumpa. „FBI prostřednictvím úřadu ředitele má na starosti všechny naše kontrolní procesy,“ napsal ředitel FBI Kash Patel, Trumpem jmenovaný člověk, v e-mailu zaměstnancům, který viděla agentura Reuters.
Podobný pokyn dostali také pracovníci na ministerstvech obrany, vnitřní bezpečnosti, školství a obchodu, stejně jako ve Federální společnosti pro pojištění vkladů, Národním institutu zdraví a Národním daňovém úřadu. Pracovníkům zpravodajských agentur pak bylo přikázáno, aby při komunikaci důsledně dodržovali subordinaci, a tedy neodpovídali nikomu jinému než svým nadřízeným.
Reuters uvádí, že největší federální odborový svaz, Americká federace vládních zaměstnanců, v neděli na sociálních sítích napsala, že nevěří, že Musk má pravomoc propouštět zaměstnance, kteří na e-mail neodpoví. Dodala, že podá formální žádost, aby byla taková rozhodnutí zrušena.
„Aby bylo jasno – je to neregulérní, neočekávané a vyžaduje to další ověření,“ napsal vedoucí pracovník Národního centra pro environmentální informace, agentury, která spravuje údaje o životním prostředí a je součástí ministerstva obchodu. Reuters cituje také úředníka z ministerstva financí: „Opravdu by mě zajímalo, kdy někdo řekne: ‚Dost!’“
Republikánský senátor John Curtis sdělil agentuře Reuters, že podporuje snahy Trumpovy administrativy o snížení vládních výdajů. Musk by ale měl zaujmout humánnější přístup. „Kdybych mohl Elonu Muskovi říct jednu věc, bylo by to: ‚Prosím, dejte do toho dávku soucitu.’“ Dodal, že je možné dělat škrty, ale současně nebýt krutý.
Jak upozorňují analytici, Muskovo chování vyvolává stále více kontroverzí. V sobotu rozeslaný e-mail podle amerických zdrojů téměř přesně odpovídá tomu, který Musk rozeslal po svém vstupu do sítě X (tehdy Twitter). Mají v něm být údajně použita téměř totožná slovní spojení, a dokonce i celé věty. I v tomto případě mají adresáti e-mailu napsat pět bodů shrnujících to, co předchozí týden dělali. Kdo „neobhájí“ svou práci, bude propuštěn. V tehdejším Twitteru následovala vlna výpovědí pro tisíce lidí.
Reuters připomíná, že propouštění v poslední době prochází napříč všemi vrstvami federálních úřadů – od ministerstva obrany až po Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů, kde bylo všem zaměstnancům nařízeno zastavit práci. „Zběsilé tempo vedlo federální vládu v některých případech k tomu, že spěchala s opětovným najímáním pracovníků, kteří vykonávají kritické funkce, jako je zabezpečení národního jaderného arzenálu a snaha bojovat se zhoršující se epidemií ptačí chřipky, která způsobila prudký nárůst cen vajec,“ píše Reuters.
Na Muskovu stranu se postavil například Ed Martin, Trumpův kandidát na amerického prokurátora ve Washingtonu, nebo také ministerstvo spravedlnosti. Zaměstnanci Úřadu pro potírání drog, který je součástí tohoto resortu, totiž naopak dostali doporučení odpovědět.