Předčasné volby by byly absolutní rezignací na předvolební sliby a plány, které koalice předložila v programovém prohlášení vlády. Ve středu to prohlásil slovenský ministr vnitra a lídr Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Zřejmě se tak ve věci neshodne s premiérem Robertem Ficem a některými dalšími politiky, kteří možnost předčasných voleb už připustili.
Šutaj Eštok předčasné volby nepřipouští, podle něj by byly absolutní rezignací na předvolební sliby a plány. Zdůraznil, že problémy v koalici je třeba vyřešit si interně. „Mrzí mě zároveň, že někteří poslanci mají potřebu se za každou cenu zviditelňovat,“ uvedl ministr.
Reagoval tak i na příspěvek poslance Hlasu Samuela Migaľa, který na sociální síti v souvislosti se vztahy v koalici napsal, že problémy se nemají nechat „vyhnít“, ale je třeba je řešit. „Souhlasím s premiérem Robertem Ficem, že jeden z možných scénářů řešení vládní většiny je rekonstrukce vlády a s tím spojené otevření koaliční smlouvy,“ uvedl Migaľ.
Poslanec si myslí, že by v takové revidované koaliční smlouvě bylo dobré zakotvit i institut vzájemného respektu. Přimlouvá se přitom za co nejrychlejší řešení.
Premiér Fico v nedělním diskusním pořadu ta3 připustil, že pokud nebude parlament dlouhodobě schopen přijímat zákony, půjde Slovensko do předčasných voleb. Funkčnost parlamentu mají podle něj zajistit předsedové ostatních dvou koaličních stran, tedy Andrej Danko za SNS a Matúš Šutaj Eštok za Hlas. Fico prý svým koaličním partnerům na jednání řekl, že koalice „jde do pekla“.
Možností je podle premiéra také to, že se otevře koaliční smlouva a změní se poměry v koalici. Vadí mu, že SNS a Hlas mají nepoměrně mnoho ministerstev k počtu poslanců.
Vládní koalice má ve slovenském parlamentu už několik měsíců problémy. Tři poslanci kolem Rudolfa Huliaka, kteří se dostali do parlamentu na kandidátce SNS jako nestraníci, se v listopadu loňského roku rozhodli nehlasovat společně s koalicí, dokud jim Danko a Fico nedají možnost účastnit se politických rozhodnutí koalice.
Po jejich odchodu měl Směr, SNS a Hlas v parlamentu jen minimální většinu 76 poslanců ze 150. Následně na prosincové schůzi se začali proti některým vládním a koaličním návrhům bouřit poslanci Hlasu Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš, Roman Malatinec a Ján Ferenčák.