Speciální vyšetřovací tým, který na okupovanou Ukrajinu vyslala Organizace spojených národů, představil hodnoticí zprávu. V ní dokumentuje hrůzné chování ruských vojáků na válečném území, popisuje popravy bezbranných lidí i sexuální zločiny na obětech různého věku, včetně dětí.
Komise pro Ukrajinu konkrétně zdokumentovala dění v Kyjevě, Černihově, Charkově a Sumách. Časově se zaměřila na konec února a začátek března 2022, tedy první týdny okupace. „Komise zdokumentovala vzorce poprav bez soudu, nezákonných věznění, mučení, špatného zacházení, znásilnění a dalšího sexuálního násilí páchaného v oblastech okupovaných ruskými ozbrojenými silami ve čtyřech regionech, na které se zaměřila,“ stojí ve zprávě.
Podle ní byli někteří lidé zadržováni, jiní byli nezákonně deportováni do Ruské federace a mnozí jsou stále pohřešováni. „Sexuální násilí postihlo oběti všech věkových kategorií. Tato protiprávní jednání mají na oběti a pozůstalé i nadále zničující dopad,“ stojí ve znepokojivém dokumentu.
OSN také upozorňuje na ruské používání kazetové munice a dalších zbraní s plošným účinkem v obydlených oblastech. To mělo za následek smrt či vážná zranění mnoha civilistů. Komise rovněž zjistila, že ruské ozbrojené síly střílely na civilisty při pokusech o útěk.
V dokumentu se píše, že zabití Ukrajinci byli v prokázaných případech oblečeni v civilu a nebyli ozbrojeni. Navíc se většina útoků na civilisty odehrála za denního světla, je tak téměř vyloučeno, že by ruští ozbrojenci nevěděli, že nestřílejí po vojácích. Zpráva dokumentuje konkrétní případy, u nichž lze jednoznačně konstatovat, že se jedná o válečné zločiny. Ať už jde o střelbu na prchající civilisty, či útoky na civilní vozidla, při nichž Rusové nebrali ohled ani na to, že se v automobilech nacházejí i malé děti.
Komise přinesla také důkazy o mučení ukrajinských obyvatel ruskými vojáky. „Pachatelé se zaměřili na místní funkcionáře nebo zaměstnance místní správy, veterány ukrajinských ozbrojených sil a dobrovolníky pomáhající ukrajinským ozbrojeným silám. Zaměřili se také na osoby evakuující civilisty. K mučení docházelo během nezákonného zadržování ve vazebních zařízeních na Ukrajině a v Ruské federaci,“ stojí ve zprávě speciálního týmu OSN.
Jednalo se o několikadenní výslechy provázené zastrašováním, sexuálním násilím a mučením. „Jejich cílem bylo získat informace o ukrajinských ozbrojených silách, jejich pozicích, místních odbojových skupinách nebo identifikovat spolupracovníky ukrajinských ozbrojených sil,“ popisuje komise.
Některé ze způsobů mučení podle zprávy zahrnovaly spoutané ruce, svázané nohy, oči zakryté látkou, páskou nebo pytli navlečenými přes hlavu, surové a dlouhodobé bití pažbami pušek nebo obušky, elektrické šoky tasery, hrozby popravou či dlouhodobé vystavení chladu. V některých případech byly oběti popraveny až po mučení.
„Přeživší utrpěli krátkodobá i dlouhodobá zranění a traumata, například zlomeniny obličejových kostí, žeber, kolen a prstů, pohmožděniny nebo zranění vedoucí k neschopnosti chodit,“ stojí v dokumentu.
Mezi nejznepokojivější části zprávy patří svědectví o znásilněních spáchaných ruskými vojáky na ukrajinských ženách. Obzvlášť odsouzeníhodné je to, že věk obětí se pohybuje mezi čtyřmi až osmdesáti lety.
„Pachatelé znásilňovali ženy a dívky v jejich domovech nebo je odváděli do prázdných obydlí. Ve většině případů jsou tyto činy spojeny také s mučením a nelidským zacházením s oběťmi a s příbuznými, kteří byli nuceni sexuální útoky sledovat,“ konstatuje komise OSN pro Ukrajinu s tím, že Rusové se nevyhýbali ani znásilňování dětí.
Speciální tým bude podle vyjádření v závěru zprávy ve svém vyšetřování pokračovat. Bude sledovat například údajné nucené přesuny osob, podmínky, za nichž má docházet k urychleným adopcím dětí, změny v místní správě a takzvaná referenda, která proběhla v samozvané Doněcké lidové republice (DNR), Luhanské lidové republice (LNR), Záporožské a Chersonské oblasti.