KOMENTÁŘ / Jako každý rok se během silvestrovské noci proměnila česká města a vesnice v bitevní pole. Vřava a hluk mnohdy nebyly daleko od dělostřelecké palby. Navíc salvy se průběžně ozývají mnohde od začátku prosince a trvají i do půlky ledna. Znamená to obrovský stres pro domácí i volně žijící zvířata, ale i velké znečištění ovzduší a mnoho zraněných. Ty navíc hlásí i okolní země, kvůli doposud velmi liberálním pravidlům prodeje „zábavní“ pyrotechniky v Česku. Tak si nalijme čistého vína, české tradice nejsou to, co si pamatujete z osmdesátých let. A masové individuální odpalování dělbuchů či raket pochází právě z té doby. V řadě zemí je to výrazně omezeno, Česko se snad letos přidá.
Ohňostroje k oslavám příchodu nového roku jistě již nějakou dobu patří. Ovšem pozor, oficiální ohňostroje, jaké donedávna pořádalo mnoho velkých měst. To je možná tradice trvající nižší jednotky desetiletí. V Česku se ale, zejména v posledních letech, stalo zvykem proměnit skoro každou ulici v bitevní pole.
Pokud by šlo – jak je to například v některých spolkových zemích Rakouska – o hodinu před půlnocí a hodinu po ní, jistě by se to dalo snést. Pokud se ale ozývají intenzivní výbuchy skoro celý prosinec a půlku ledna, přičemž na Silvestra je skoro nemožné vyjít v klidu ven, akceptuje se to rozumným lidem hůře.
Nemalá dávka arogance
Letošní rok se v tomto směru nijak nelišil. Spíše byla zaznamenána zvyšující se intenzita. Tak jako každoročně se okamžitě začnou na sociálních sítích objevovat příspěvky zejména pejskařů. Mnoho psů totiž snáší hluk opravdu špatně. Bitevním polem se pak nestávají jen ulice, ale právě i svět sociálních sítí.
„Vzhledem k nenávistné nechutné kampani pejskařů, navrhuji, aby se zavedl registr genetiky každého čokla, a pak se lehko zjistí čí neuklizené h*vno na chodníku to je. Majiteli pak 10000 pokuty. Dále zvýšit poplatky ze psa. A pokud má být pes v činžáku tak písemný souhlas všech nájemníků(kdo je zvědav na psa co štěká a vije když páníček není doma),“ reaguje ve facebookové skupině Prahy 21 jeden ze zastánců hluku říkající si „Plukovník Coroner“. Je poměrně symptomatické, že gramatika odpovídá nemalé části „českých vlastenců“.
Není ale sám, kdo prezentuje tuto činnost jako pomstu pejskům za jejich výkaly. „Přesně a zakážeme i hromy a blesky . Tohle je jednou za rok, já do těch hoven od psů šlapu celý rok,“ píše na jiném místě Lukáš Kuba. Zvířata je nezajímají, nebo jim utrpení, přejí, stejně tak považují mnozí za nesmysl změnu klimatu. Snaha zakázat ohňostroje je podle nich znakem cenzury, útlaku, či dokonce policejního státu.
Pan poslanec Hubert Lang je taková hezká esence celého hnutí ANO😁. „Nezapínejte to. Napřed se dohodneme, co budeme říkat, a potom to teda budeme zapínat,“ reagoval Lang a opakoval: „Nezapínejte to, já vám nedávám souhlas, abyste něco zveřejňoval. Já vám nic neřeknu.“ pic.twitter.com/glZOE182TC
— Petros Michopulos (Kecy&Politika) (@PetrosKecyaPoli) January 2, 2025
„Hrdinou“ Silvestra 2024 se stal poslanec za hnutí ANO Hubert Lang. Ten si udělal soukromý ohňostroj přímo nad stájemi závodních koní na Plzeňsku. Protože přece „kvůli jednomu dni v roce“ se zvířata nezblázní. Jak upozorňuje na síti X komentátor a autor podcastu Kecy & politika Petros Michopulos, politik novináři serveru Novinky sdělil: „Nezapínejte to, já vám nedávám souhlas, abyste něco zveřejňoval.“ Tak nějak vypadá představa odpůrců cenzury o svobodě.
Mrtvých zvířat desítky – koně, labutě i psi
Ovšem Lang nebyl zdaleka jediný. O podobné zážitky se podělila na sociálních sítí celá řada chovatelů koní či hospodářských zvířat, například chovatelka koní z Újezda nad Lesy, také tady si někdo uspořádal soukromou dělostřeleckou prezentaci těsně vedle výběhu. Samozřejmě, daný jedinec si dokáže, že on se vzepře trendům a je bojovníkem za svobodu. A je mu úplně jedno (nebo mu dělá radost), že podobná ventilace jeho vlastních frustrací a ubohosti stojí životy.
O smrti koní se můžeme dočíst na Děčínsku: „V úterý 31. 12. ve 21:47 byl jednotce vyhlášen poplach na technickou pomoc (zvednutí koně). Zvíře se leklo po vybuchnutí ohňostroje a nemohlo se zvednout. Jednotka spolu s HS Petrovice a Ústí nad Labem pomocí popruhů koně zvedla, ale bohužel to dopadlo se smutným koncem,“ píše server eDěčínsko. Zasahovali zde hasiči z Velkého Chvojna. I u jejich příspěvku se okamžitě objevuje doporučení: „Koně zabezpečím do boxu a nenechám ho venku, to je to samé jako se psy. Bohužel chyba majitele,“ píše Nikola Řezníčková.
Zdaleka nejde jen o koně. Také na serveru Psí detektiv každoročně po novoročních oslavách přibude i několik desítek ztracených zvířat. Tyto případy končí často tragicky. Životem tuhle zvrhlou zábavu mnohdy zaplatí třeba i papoušci. Již loni publikovala informaci o reakci ptáků na nárazový hluk a záblesky skupina vědců z Nizozemí, píše o tom časopis Americké ekologické společnosti a upozornil na to i facebookový profil Věda 24.
Podle vedoucí ošetřovatelky pražské záchranné stanice pro volně žijící živočichy Zuzany Pokorné se podařilo letos také dosáhnout smutného rekordu – sedm mrtvých labutí jen v centru Prahy. Uvedla to v rozhovoru pro Český rozhlas. „Zranění jedné z mladých labutí je vážné, protože měla otevřenou zlomeninu křídla. Bude se jí muset amputovat, protože už se nedá zachránit. Křídlo měla roztříštěné, utržené,“ uvedla Pokorná.
Zvířata jsou možná některým sobcům jedno. Ovšem jejich nadšené sdílení ohňostrojů s jejich dětmi může mít i jiné důsledky. Český hydrometeorologický ústav uvedl na svém profilu na síti X: „Letošní Silvestr se na kvalitě ovzduší na některých místech projevil velmi výrazně. Obzvláště letos vyčnívají velmi vysoké koncentrace částic PM10 na území hlavního města Prahy. Nejen, že jsou koncentrace částic krátce po půlnoci ve městech často nejvyšší z celého následujícího roku, zároveň jsou svým složením vysoce toxické a obsahují různé kovy, navíc ve sloučeninách, které jsou pro člověka jedovaté.“
Dále pak uvádí: „V Praze byla situace v letošním roce nejhorší za posledních 8 let. Také většina nejvyšších hodinových koncentrací na našich stanicích byla pozorována v Praze. Ta vůbec nejvyšší, 360,2 µg/m3, byla naměřena na stanici Praha-Vysočany druhou hodinu po půlnoci.“
Letos, doufejme, naposledy
Trend poslední doby je jednoznačný. Technologické možnosti dnešní doby dovolí vytvořit podobný zážitek i bez použití pyrotechniky. Jen s pomocí laserů a dronů. Právě k tomu se přiklání stále větší procento zemí či měst. Praha zrušila svůj novoroční ohňostroj již před několika lety. Také jedna z menších zemí Arabského (Perského) zálivu Bahrajn letos – dříve pompézní – ohňostroj částečně nahradila světelnou show.
Česko bylo až doposud velmi liberální a na různých tržištích se dala mnohdy koupit i pyrotechnika nejvyšší třídy, patřící do ruky jen profesionálům. Ovšem zdánlivě bezpečné výrobky mohou způsobit řadu zranění. Stejně jako hasiči mají plné ruce práce i lékařští záchranáři.
Jak upozornil server Echo 24, v Česku koupená pyrotechnika působí problémy i v okolních státech. Přitom například Rakousko umožňuje upravit soukromé odpalování ohňostrojů na úrovni jednotlivých spolkových zemí. V řadě z nich je to pak zakázané úplně, případně omezeno jen na čas těsně kolem konce roku. Je zvláštní, že tady téměř žádní „bojovníci za svobodu a tradice“ nejsou slyšet.
Na lepší časy se už snad ale blýská i u nás. V poslanecké sněmovně prošel prvním čtením návrh zákona, který má prodej „zábavní“ pyrotechniky výrazně zpřísnit. „Usilujeme o to, aby byl Silvestr 2024 posledním, kdy bude možné nekontrolovaně odpalovat petardy a dělobuchy kategorie F3 (prodejná od 21 let) a kategorie F2 (od 18 let) kolem nemocnic, domovů pro seniory, ZOO, chovů zvířat a podobně. Zábavní pyrotechnika do těchto míst, stejně jako do národních parků a české přírody, zkrátka nepatří. Negativní dopad na domácí i hospodářská zvířata je obrovský. Velký stres zažívají psi, kočky, ptáci po vyděšení narážejí do čehokoliv, co mají po cestě, a způsobují si zranění,“ uvádí tisková zpráva ministerstva životního prostředí.
„Mimoto ohňostroje způsobují znečištění ovzduší, během Silvestra je až tisícinásobné. Chceme proto zakázat prodej pyrotechniky vyšší než kategorie F1 ve stáncích a celkově zpřísnit prodej petard a rachejtlí z kategorie F3, který bude možný pouze pro odborníky s licencí. Stejný zákaz platí i v okolních zemích, v Německu, Rakousku i na Slovensku a v Polsku se o něm aktuálně diskutuje. Nechceme, aby k nám obyvatelé z okolních zemí jezdili nakupovat petardy a rachejtle, protože to často končí zraněním či vznikem požáru, jako se to stalo například u jednoho z požárů v Českém Švýcarku,“ cituje tisková zpráva ministra Petra Hladíka. Ten tehdy komentoval schválení návrhu vládou.
A tak můžeme doufat, že se jej do konce roku 2025 podaří přijmout. Příští Silvestr by tak by mohlo být zraněných lidí i mrtvých zvířat aspoň o trochu méně.