Mučení a nelidské zacházení s ukrajinskými válečnými zajatci i s civilisty na okupovaných územích nepovažuje OSN za mimořádné excesy, ale za cílenou, Moskvou prosazovanou a organizovanou součást ruské státní politiky.
„Tyto hrozné akce nelze hodnotit jako nahodilé, ale spíše jako organizovanou součást státní politiky s cílem zastrašit, potrestat nebo získat informace a přiznání. Tuto analýzu stavím na rozsahu obvinění a také na metodách a účelech různých forem mučení,“ řekla Jill Edwardsová, zvláštní zpravodajka OSN pro mučení a jiné kruté, nelidské či ponižující zacházení a trestání.
Podle Edwardsové se počet svědectví o mučení a dalších typech nelidského zacházení představitelů ruských úřadů vůči civilistům a válečným zajatcům neustále zvyšuje, takže je jasné, že nejde o ojedinělé incidenty.
Jill Edwardsová zdůraznila, že existují důkazy o mučení elektrickým proudem, bití, předstíraných popravách či utopení, nuceném setrvávání v určitých pozicích po dlouhou dobu, výhrůžkách znásilněním nebo smrtí a různých „ceremoniích“, které ve skutečnosti nejsou ničím jiným než pokusy o ponižování zadržených.
OSN shromáždila výpovědi z Mariupolu, Kyjeva, Charkova a Chersonské oblasti. Civilisté mezinárodním komisařům vypověděli, že byli drženi ve stísněných sklepech, byli brutálně biti a mučeni elektrickými šoky. Kromě toho bylo zaznamenáno i svědectví zajatého příslušníka ukrajinské armády, který během devíti měsíců zajetí „zhubl“ v důsledku ruského zacházení ze 100 kilogramů na pouhých 55 kilo.
„Na všech osvobozených územích nacházíme důkazy o těchto hrůzách. Jen v Chersonské oblasti bylo zaznamenáno jedenáct mučíren. V Charkovské oblasti se vyšetřuje téměř 100 případů mučení, přičemž bylo identifikováno více než 700 obětí. Podobný obrázek vidíme i v dalších deokupovaných regionech,“ řekl Andrij Kostin, ukrajinský generální prokurátor.
Edwardsová upozornila, že s ohledem na značné množství těchto případů čeká vyšetřovatele obrovské množství práce při dokumentování nelidského zacházení se zajatci ze strany Moskvy. Rovněž hrozí nedostatek soudních znalců a také lidí, kteří by mohli obětem ruského násilí poskytnout psychologickou pomoc.
Definitivní znění zprávy bude publikováno příští rok v březnu, až budou všechny případy řádně zdokumentovány a zaznamenány. Spolu se zprávou vydá OSN i doporučení, jak na vzniklou situaci reagovat.