Masivní obchod s narkotiky napříč Evropou podporuje bezprecedentní úrovně násilí, varovaly tento týden agentury Evropské unie. Děti po sobě střílejí z kalašnikovů, adolescenti vykládají kokain z kontejnerových přístavů a mezi přepravními kontejnery jsou v lese skryté mučírny.
Některé části Evropy trpí v důsledku rekordního množství nelegálních narkotik proudících na kontinent i z něj. Drogový trh, na kterém jsou v oběhu desítky miliard eur, navíc podněcuje válčící gangy k vážnější agresi. Podle šéfů evropské politiky je situace bezprecedentní a většina násilí souvisí s kokainem a konopím.
Nejnovější přehled o evropském drogovém trhu představili na tiskové konferenci pořádané organizací Europol, která se zabývá prevencí a potíráním organizované trestné činnosti, a Evropským monitorovacím centrem pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA). Evropský drogový trh ocenili na zhruba 30 miliard eur ročně, přičemž rekordních čísel dosahuje dovoz kokainu a vývoz extáze.
Úřady doposud neposkytly statistiky o celkovém rozsahu problému, ovšem ředitel EMCDDA Alexis Goosdeel prohlásil, že Evropa nyní v souvislosti s drogami zažívá úroveň násilí podobnou té ve Střední Americe. „Je to součást každodenní reality v Evropské unii,“ řekl.
Catherine De Bolleová, výkonná ředitelka Europolu, pak informovala o tom, že v Evropské unii byly nalezeny mučírny. „Tohle jsme ještě nikdy neviděli. To se používalo v Latinské Americe, ale ne v EU,“ ohradila se na tiskové konferenci.
Bližší informace De Bolleová neprozradila, ale v roce 2020 byl v Evropě veřejně hlášen pouze jeden nález, a to takzvaných mučicích kontejnerů poblíž rotterdamského přístavu v Holandsku.
Chris Dalby, ředitel nizozemské poradenské společnosti World of Crime, řekl serveru Politico, že přestože není možné dopátrat, jak rozšířené mučírny v Evropě jsou, tento případ byl podle něj prvním upozorněním na rostoucí závažnost problému s gangy.
Problémem je zároveň nízký věk lidí pracujících na nelegálních trzích. „Celé rodiny žijí z příjmů, které získávají prostřednictvím mladých lidí pracujících pro zločinecké skupiny,“ řekla De Bolleová. Například gangy v Marseilli ve Francii stále častěji najímají mladistvé jako policejní pozorovatele nebo jako dealery a to pak vede k rostoucímu násilí mezi ozbrojenými dětmi. Úřady v přístavu v belgických Antverpách nebo v holandském Rotterdamu také zadržely desítky mladistvých, kteří byli placeni za vytahování nákladu kokainu z přepravních kontejnerů.
Reakce na nově zveřejněné informace jsou smíšené. Někteří politici požadují přísnější tresty a vyšší rozpočty na bezpečnost, a jiní naopak tvrdí, že drogová prohibice zkrátka nefunguje a nastal čas legalizovat trh.