V neděli zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti čtyřstránkový shrnutí zatím tajné Muellerovy zprávy z pera svého šéfa Williama Barra. Ten v něm oznamuje, že zvláštní vyšetřovatel nenašel důkazy, že by prezident, či někdo z jeho okolí spolupracoval s Ruskem na ovlivňování prezidentských voleb v roce 2016. Pro Trumpa je to nesporně dobrá zpráva. Pro tu část demokratických členů Kongresu, která chtěla spustit proces impeachmentu, naopak hrozivá. Pro méně zúčastněné je možná dobře zdůraznit několik hlavních bodů.
Tím prvním je fakt, že zpráva naprosto jasně potvrzuje, že k pokusům o vměšování do voleb Ruskem s cílem pomoci Donaldu Trumpovi došlo a to dvojím způsobem. Jednak se slavná trollí farma z Petrohradu (nazývaná Internet Research Agency) činila na sociálních sítích ve snaze poškodit Trumpovu protukandidátku a zároveň se ruské tajné služby úspěšně nabouraly do počítačových systému hlavního výboru Demokratické strany a ukradené emaily zveřejnily přes prostředníky (především WikiLeaks). V obou liniích už padla obvinění a pro někoho, kdo celé vyšetřování pozorně sleduje, to nemůže být překvapením. Přesto je to dobře připomínat.
Druhou skutečností pak je to, že ministr spravedlnosti citoval jen ty hlavní závěry zprávy. Členové Kongresu z obou stran se už vyjádřili, že budou usilovat o to, aby dostali na stůl celé její znění. Ať už tak činí v naději, že se něco politicky škodlivého na prezidenta přeci najde, nebo jako republikán Ted Cruz s vírou, že se podaří zdiskreditovat celé vyšetřování od počátku, bude ještě zajímavé sledovat následnou debatu.
To jednak s ohledem na to, že ve věci bránění výkonu spravedlnosti Mueller nedošel k žádnému závěru ohledně toho, zda prezidenta obžalovat – doslova napsal, že zpráva nedovozuje, že prezident tento zločin spáchal, ale ani jej podezření nezprošťuje – a rozhodnutí nechal na ministerstvu, kde o něm rozhodli dva úředníci jmenovaní Trumpem, Barr a Rosenstein. Zároveň ale bude i dobré se soustředit na to, jak přesně popisuje zpráva kontakty lidí s prezidentovy kampaně s ruskými prostředníky. Dle ministrova shrnutí totiž zpráva popisuje řadu nabídek na spolupráci z Ruské strany. Byť tyto kontakty nenaplňují skutkovou podstatu trestného činu, mohou být politicky zničující.
Samozřejmě je také třeba pozorně pročíst ty části, které se týkají samotného počátku vyšetřování, které bylo zahájeno ještě za prezidenta Obamy, po čemž volá třeba právě Ted Cruz. Byť skutečnost, že tehdejší prezident podezření politicky nezneužil ve prospěch kandidátky své strany, vyšetřování ruské vměšování skutečně prokázalo a přitom samotného prezidenta z ničeho nezákonného nevinní o Trumpově tezi o hodnu na čarodějnice příliš nesvědčí, tak případné zneužití FBI je natolik závažný čin, že bude dobře, když se vyjasní i indicie stojící za počátkem celého úsilí amerických vyšetřovatelů.
Ministerstvo spravedlnosti už oznámilo, že zveřejnění zprávy nebude bránit s výjimkou těch částí, které obsahují informace týkajících se případů, jež jsou nyní před soudem a mohly by tak ohrozit integritu poroty. Celkově vzato je to dobrá zpráva. Systém funguje. Dokázal jasně a otevřeně pojmenovat hrozbu, která reálně existuje – ruské vměšování – a zároveň přes politický tlak zřejmě zachovat klid.
Mueller nemluvil do médií, neohlašoval bombasticky každé nové zatčení a každou novou indicii, nevyjadřoval se ke spekulacím demokratů, ani k útokům prezidenta a ostatních republikánů. Ani jeho závěrečná zpráva neunikla do tisku. Prostě jen dělal svou práci. Předložil důkazy a teď je na politickém systému, jak se s nimi vypořádá. Muellerovo působení v tuto chvíli nepřipomíná ani hon na čarodějnice, ani pokus vše přikrýt.
Je zjevné, že na věrohodný pokus o impeachment, který by mohl alespoň nějaké republikány přitlačit ke zdi, zjištění ve zprávě nestačí. To by ale stejně nejspíš musela přijít s důkazem, že o ruském vměšování věděl a koordinoval jej přímo prezident, což bylo stejně vždy krajně nepravděpodobné. Impeachment tak byl vždy spíše snem radikálnější části demokratů, který navíc přerušila již před nějakou dobou demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů, když prohlásila, že jej prosazovat nebude.
Zároveň ale zpráva může obsahovat pro prezidenta nepříjemné informace a také je třeba mít na paměti, že federální vyšetřovatelé dále pracují na jiných případech s ním spojených, ať už se týkají možného zneužití prostředků na kampaň nebo jeho podnikání. Demokratům zároveň hrozí, že pokud budou nadále tlačit na pilu v otázce prezidentova odvolání, nejspíš v roce 2020 znovu prohrají. To ale platilo i před touto zveřejněním této zprávy.