Po nedávné volbě prvního muslima za londýnského starostu tu vzápětí máme další muslimku ve významné funkci. Stala se jí Muhterem Arasová, zvolená za předsedkyni zemského sněmu německé spolkové země Bádensko-Württembersko. Její matka si musela přivydělávat jako uklízečka, otec choval ovce. Svět rasistů a xenofobů se musí hroutit.
List Frankfurter Allgemeine Zeitung ve svém komentáři píše, že volba Muhterem Arasové představuje hned tři prvenství: 50letá politička Zelených je první ženou v dějinách Bádenska-Württemberska, která povede zasedání zemského parlamentu, zároveň je první ženou pocházející z rodiny přistěhovalců, která bude předsedat německému zemskému sněmu, a navíc je první muslimkou v této funkci. Poslední prvenství nevnímá jako příliš důležité, neboť Arasová pochází z alevitského prostředí, hlásícího se k liberální formě islámu. Dala by se tedy nazvat sekulární muslimkou.
Daleko podstatnější je pro političku Zelených zprostředkovat svůj životní příběh. Když její rodina jedné srpnové noci v roce 1978 přistála na stuttgartském letišti, bylo malé Muhterem 12 let a neuměla ani slovo německy. První, čeho si v Německu všimla, bylo, kolik žen zde řídí. To ji motivovalo. Chce vyprávět o tom, jak se sama postupně vypracovala, od základní školy, přes studium ekonomiky a absolvování univerzity, až po založení vlastní daňové kanceláře s deseti spolupracovníky.
Její matka byla nucena si přivydělávat jako uklízečka, její otec byl chovatelem ovcí, v Německu pak pracoval jako dělník ve firmě na výtahy. Než koncem 70. let přesídlili, vyrůstala Muhterem s rodiči a svými dvěma bratry v malé vesničce Elmaağaç ve Východní Anatolii. Ve své nástupní řeči Arasová zdůrazila, že poslanci jejím zvolením vyslali signál „otevřenosti, tolerance a úspěchu integrace“, jak dodává list Süddeutsche Zeitung.
Žena, která je zvyklá bojovat
Ze 143 poslanců bádensko-württemberského parlamentu ji volilo jen 96, což je pro předsedkyni zemského sněmu spíše slabý výsledek. Muhterem Arasová je však zvyklá bojovat. Ve své vlastní frakci zvítězila až ve druhém kole, když porazila dosavadní místopředsedkyni sněmu Brigittu Löschovou. V předchozím volebním období Löschová nevedla všechna zasedání příliš suverénně, navíc bylo představení Arasové motivovanější.
Arasová vlastně není žádnou skvělou řečnicí, její silná stránka spočívá hlavně v přímém kontaktu a rozhovorech s občany. Na otázku, zda se neobává protiislámských a k cizincům nepřátelských výpadů populistické Alternativy pro Německo (AfD) v zemském sněmu, odpověděla, že je na ně připravena a nenechá se jimi odradit od toho, aby svůj úřad vedla moudře, odhodlaně a lidsky.
Svou oblíbenost u občanů dokázala ve dvou zemských volbách: v roce 2011 dosáhla matka dvou dětí (dcery a syna) přímého postupu ve volebním obvodu Stuttgart 1 výsledkem 42,5 % hlasů, v roce 2016 to bylo 42,4 %. V obou volbách byla v Bádensku-Württembersku jasnou favoritkou Zelených. Nicméně do jejího volebního obvodu patří západní oblast Stuttgartu, kde potkáte městské voličstvo sympatizující se Zelenými. Během lednové a únorové předvolební kampaně navštívila dům po domu, přičemž se jí dostalo mnoha povzbuzení i od skalních voličů CDU či FDP.
Vše výstižně shrnuje komentář zpravodajské stanice Tagesschau 24: Zelený předseda vlády skládá přísahu muslimské předsedkyni zemského sněmu a odvolává se při tom na Boha – to je Bádensko-Württembersko současnosti. A to je dobře.