Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch obhajuje své postupy během koronakrize. Za jeden ze svých největších úspěchů považuje, že ochránil lékaře a sestry včasným zajištěním ochranných pomůcek. Ministr má krátkou paměť, navíc mnoha zdravotníkům dodnes dluží slíbené odměny.
Na půdě Poslanecké sněmovny probíhá debata o průběhu a vyhodnocení pandemie koronaviru. S vládou se dá souhlasit, že musela čelit bezprecedentní hrozbě, stejně jako mnoho zemí po celém světě. Některé jistě hůře než Česká republika, jiné ale podstatně lépe, což Babišova vláda nezmiňuje. Nelze ovšem přehlížet pokračování jejího stylu překrucování faktů a zamlčování zjevných chyb.
Mám zcela čisté svědomí
V tomto směru vynikl ministr Vojtěch. Pokud sebevědomě prohlašuje, že „má zcela čisté svědomí, že postupovali tak, jak to jen bylo možné“, snaží se až příliš snadno zakrýt mnohá selhání, kvůli kterým byl tepán opozicí, koaliční ČSSD a především odbornou sférou. Rovněž veřejnost oceňuje jeho výkony jen šestiprocentní důvěrou.
Vrcholným chucpe bylo Vojtěchovo vyjádření k situaci ve zdravotnictví. „Za jeden ze svých největších úspěchů považuji, že jsme ochránili naše zdravotnictví, zdravotníky, lékaře, sestry a další pracovníky. A bezesporu jedním z důvodů byl i nákup a zajištění ochranných prostředků,“ prohlásil.
Ministr odmítá výčitky, že vláda a především on osobně nebyli na pandemii COVID-19 dostatečně připraveni. Proto si připomeňme, co se tu v minulých měsících odehrávalo.
Nevytvářejte paniku
Premiér Babiš a ministr Vojtěch dlouho mystifikovali veřejnost, že má vláda k dispozici dostatek ochranných prostředků. Už koncem ledna nedbala varování opozice a spolu s komunisty zablokovala mimořádné jednání Sněmovny k tomuto tématu. Vojtěch opozici vyzval, aby nevytvářela paniku.
V téže době upozorňovali na nedostatek roušek a respirátorů i jejich distributoři, jelikož je tehdy v Evropě masivně vykupovala Čína pro vlastní potřebu. Vláda nezměnila svůj bohorovný přístup ani dlouhé týdny poté, kdy se začal wuchanský virus šířit do Evropy.
Počátkem března chybně rozhodla o tom, aby veškeré nákupy zdravotnického materiálu pod sebe stáhl ministr Vojtěch. Tímto krokem paralyzovala trh a nemocnicím bylo znemožněno vlastní zásobování. To se odehrálo v době masivního přetlaku poptávky na světovém trhu a prudkého růstu cen.
Někdo musí nést odpovědnost
Babiš v polovině března ujišťoval veřejnost, že nemocnice mají dostatečné zásoby roušek a respirátorů. „Není pravda, že zdravotníci nemají pomůcky, mají je. Všude respirátory dostali, kdo říká opak, lže,“ rozčiloval se na tiskové konferenci. Jenže lhal premiér, a jak později sám přiznal, neměl přesné informace.
Lidé si v té době začali sami šít roušky. Nic jiného nezbývalo ani lékařům a sestrám v první linii, ani pracovníkům v sociálních službách, především v domovech pro seniory. V té době se začala ozývat masivní kritika zevnitř zdravotnického sektoru, že vláda příliš mnoho mluví, ale jen velmi málo pro ohrožené skupiny dělá.
„Stát bohužel zcela selhal. Ukázalo se, že nejsou žádné strategické zásoby ochranných pomůcek. Epidemie vypukla v Číně v listopadu, tak samozřejmě bylo několik týdnů na to se připravit,“ kritizoval tehdy přístup vlády prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Kubek si na svém trvá i dnes. „Už nikdy se nesmí opakovat, že nebude dostatek ochranných prostředků. Došlo tím k ohrožení zdraví tisíců zdravotníků a zaměstnanců sociálních služeb. Za to někdo musí nést odpovědnost,“ řekl v nedávném rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Fatální selhání ministra
Podobně ostře v březnu reagovali i někteří představitelé sociální demokracie. „Pokud něco vládě a ministerstvu zdravotnictví vyčítám, tak je to nedostatečná připravenost na pandemii,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
„Jde o fatální selhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Neodhadl své síly a schopnosti a zbytečně si uzurpoval agendu, v níž se nevyznal. Navíc spolu s premiérem Andrejem Babišem všechny velkohubě ujišťoval, že má věc pod kontrolou. Zpoždění, které způsobili, ohrožuje tisíce lidí pracujících ve zdravotnictví,“ nešetřil kritikou.
Pokud nyní ministr Vojtěch prohlašuje, jak ochránil zdravotníky, nelze pominout, že v polovině dubna tvořili deset procent z šesti tisíc v té době odhalených případů nemoci. Tehdy bylo evidováno 243 infikovaných zdravotních sester, přitom 28 procent z nich se nakazilo v zaměstnání. Dále 135 lékařů, 14 laborantů a 192 dalších zdravotníků.
Podobná kritika se na Vojtěcha snášela ze všech stran a ministr se dnes snaží z vlastní neschopnosti učinit přednost. Nešlo přitom jen o výpadek při zajištění nákupů ochranných pomůcek, z nichž některé dnes prověřuje policie, a všemi obchody zejména s Čínou za zhruba 11 miliard korun se bude zabývat Nejvyšší kontrolní úřad.
Odměny zatím nejsou
Ministerstvo zdravotnictví selhávalo, podobně jako celá vláda, i v komunikaci a metodickém vedení v průběhu epidemie. Milan Kubek není daleko od pravdy, když dnes tvrdí, že „první vlnu epidemie jsme zvládli, protože jsme měli možná víc štěstí než rozumu“. Odkazuje přitom i na množství nesplněných Vojtěchových slibů.
Pokud se ministr chválí, jak zvládl situaci ve zdravotnictví, jedním z těchto nesplněných slibů jsou odměny lékařům a sestrám v první linii. Jak zjistil server iHNed.cz, ačkoli pracují ve ztíženém prostředí už tři měsíce, slíbené odměny dosud nejsou vypláceny hlavně v menších nemocnicích, které na to nemají peníze. Nebo jsou mnohonásobně nižší, než bylo očekáváno, jak si v otevřeném dopise postěžovali lékaři Kliniky infekčních chorob v Brně. Ministr je opomněl zajistit, což mu nebrání veřejně prohlašovat, jak si práce zdravotníků váží.
Na Vojtěchově místě by se proto slušelo více pokory, nikoli narcistního chvástání. Až příliš nápadně přebírá marketingový styl komunikace Andreje Babiše, jenž si s pravdivostí svých slov hlavu příliš neláme a co platilo ještě včera, dnes už neplatí. Vojtěch se octl v nesprávný čas na nesprávném místě. Jenže je naprosto loajální, a proto ho premiér zatím ve funkci podrží.