Ukrajinský web Texty hovořil s odborníkem z jedné z projekčních institucí, která projektuje přehrady v rámci struktury Ukrhydroenergo. Ten se domnívá, že k narušení Kachovské přehrady mohlo dojít jen úmyslnou explozí uvnitř konstrukce. Podle webu si dotazovaný přál zůstat v anonymitě.
Podle experta není možné, aby se konstrukce přehrady zhroutila nějak samovolně. Je to velmi masivní betonová stavba s obřími betonovými podpěrami, které drží přeliv, což je další masivní konstrukce. „Všude je neuvěřitelně silná výztuž. Samovolné zničení takové konstrukce je nemožné,“ říká.
Příčinou podle něj nemůže být ani rekordní tlak vody. „Takové vodní elektrárny jsou konstruovány tak, aby tlak vody vydržely. Žádný tlak vody ji nemůže tak snadno zničit. A ani praskliny v hrázi nemohou vést k takovým následkům. V této situaci může jít pouze o úmyslný výbuch zevnitř,“ soudí expert. Za nepravděpodobnou považuje i verzi, že mohlo jít o následky úderu zvenčí.
„Pracuji v oblasti kritické infrastruktury a viděl jsem výsledky leteckých úderů na vodní elektrárny. Tam je povaha škod úplně jiná a jejich rozsah je nepoměrně menší: je poškozen transformátor nebo po zásahu někde zůstane díra.“
Že muselo jít o výbuch v samotné konstrukci, si myslí i odborníci, které cituje americká CNN.
„Ostřelování ze strany Ukrajiny je velmi nepravděpodobné, protože by bylo třeba dostat masivní výbušninu do blízkosti základů,“ uvedl Chris Binnie, hostující profesor na Exeterské univerzitě.
Craig Goff, technický ředitel a vedoucí týmu přehrad a nádrží ve společnosti HR Wallingford, poradenské firmě v oblasti stavebního inženýrství a environmentální hydrauliky, říká, že způsobit dostatečné škody na přehradě by vyžadovalo velmi přesný zásah.
„Za druhé světové války útočili ničitelé přehrad (z Royal Air Force) na německé přehrady a museli strávit spoustu času vymýšlením, kam přesně dopravit výbušninu, aby způsobili dostatečné poškození přehrady a její protržení. Nebyla to jednoduchá věc. Výbušniny jste museli dostat přímo na horní stranu hráze do velké hloubky. Kdyby šlo jen o horní část hráze, pak by pravděpodobně ještě přežila. Přišli byste o trochu vody, ale přečkala by to,“ řekl Goff.
Některé další teorie uvádějí jako možnost, že skutečně šlo o odpálení náloží Rusy, ale došlo k tomu nějakou chybou neplánovaně příliš brzo. To by mohlo vysvětlovat, proč byly zjevně přívalem vody dost zaskočeny jednotky na obou stranách fronty.