Systém školství je v současné podobě neufinancovatelný, vzkázal ministr financí a první místopředseda občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Podle něj však řešení existují, odbory by ale prý musely chtít jednat, ne stávkovat. Šéf státní kasy zároveň varoval před bezhlavým přiléváním peněz na dluh.
„Až 20 procent českých škol má méně než 40 žáků. Počet míst ve školství za 4 roky vzrostl o 20 procent ve srovnání se 7,5procentním nárůstem počtu žáků. Na středních školách máme jednoho pedagoga na deset žáků ve srovnání s dvanácti v Německu a s šestnácti v Nizozemsku. Pokud bychom se dostali na úroveň Německa, platy ve školství by vzrostly o pětinu,“ vysvětlil na sociální síti X ministr financí Zbyněk Stanjura důvody, proč je systém českého školství v současné podobě neufinancovatelný.
„Řešení existují, ne jen bezhlavé přilívání peněz na dluh. Odbory ale musí chtít jednat a kompromisní řešení hledat, ne stávkovat,“ doplnil ve čtvrtek šéf státní kasy v narážce na výstražnou stávku, kterou svolali odboráři na pondělí 27. listopadu.
Stanjura už ve středu vzkázal, že respektuje demokratické právo kohokoliv účastnit se protestů svolaných odboráři. „Vadí mi ale diktát odborů, které nechtějí vyjednávat a nalézt tak kompromisní řešení, přestože jim ho jednotliví ministři nabízejí. Zkrátka budou stávkovat za každou cenu. Jejich požadavky navíc potvrzují hluboké nepochopení hloubky strukturální nerovnováhy veřejných financí České republiky a popírají potřebu jejich konsolidace,“ napsal na sociální síti ministr financí.
Odborářskou akci po středečním jednání zkritizoval tak premiér Petr Fiala (ODS). „Tuto konfrontační politiku mají odbory prakticky od nástupu naší vlády,“ vzkázal na brífinku předseda vlády. „To, co se chystá v pondělí, je nezodpovědné. Už jen proto, že je zapojeno školství, které patří k oblastem, kde navzdory složité rozpočtové situaci vláda zohledňuje, že je důležité, takže přidává prostředky,“ prohlásil ministerský předseda.
„Řada věcí, o kterých se ve veřejném prostoru mluví, byla naší vládou vyřešena. Já pokládám stávku, zvlášť v oblasti školství, skutečně za neodůvodněnou,“ pokračoval předseda vlády. Podle něj není jasné, co je požadavkem odborů. „Učitelům jsme garantovali jako jediné skupině tohoto typu zákonem 130 procent průměrné mzdy,“ připomněl Fiala a doplnil, že ministerstvo školství je jednou z mála rozpočtových kapitol, která se v příštím roce dočká zvýšení prostředků.
Fiala by podle svých slov očekával jednání s odbory o budoucnosti školství, tato debata se ale podle něj nevede. „Jim jde o protest a využití složité situace, ve které naše země je, a to pokládám za nezodpovědné,“ dodal premiér.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) na celostátní konferenci Sdružení místních samospráv ČR ve Zlíně vzkázal, že odbory při jednání o výstražné stávce škol naplánované na 27. listopadu neformulovaly jasný požadavek. V různých prohlášeních a dopisech rodičům podle něj vyslovily řadu obav, jež ministr z velké části považuje za neopodstatněné. „Nestanovily požadavky a podmínky, za kterých by byly ochotny stávku třeba zmírnit,“ vzkázal Bek.
Školské odbory chystanou stávkou usilují o více peněz pro školství. Kritizují také to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků, tedy například kuchařů, hospodářů a ekonomů škol, školních psychologů či IT pracovníků. Zároveň se jim nelíbí návrh nařízení vlády, který by měl snižovat maximální počty hodin výuky financované ze státního rozpočtu.
„Myslím, že odbory jsou v tuhle chvíli rozhodnuty stávku podniknout, stávku považuji v tuhle chvíli za jasnou věc. Odbory se tak rozhodly, přestože jsme jim dali garanci, že rozpočet roste ne o čtyři, ale o osm miliard korun meziročně,“ řekl Bek. Prostor pro jednání podle něj již není, odbory musí tři dny před stávkou oznámit, že se bude konat. Podoba stávky je podle něj na odborech, informaci o počtu stávkujících škol ministr zatím nemá.
Ministerstvo školství by mělo mít podle navrhovaného rozpočtu v příštím roce na výdaje 269 miliard korun. Proti letošku je to o 3,9 miliardy korun víc. Podle Beka je ve vládě od září dohoda na tom, že pro školství budou využity další čtyři miliardy korun. Vláda je podle ministra připravena prostředky uvolnit po Novém roce.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyhlásila na pondělí stávky a další protestní akce proti krokům vlády. Podle odborářského bosse Josefa Středuly se do stávky zapojí víc než polovina z 270 tisíc odborářů a odborářek z 31 svazů, které centrála zastřešuje. Mezi nejviditelnější protestující patří školské odbory, které vyhlásily na pondělí celodenní výstražnou stávku.