V Česku bylo naočkováno proti koronaviru 653 tisíc lidí, přičemž jen 2,3 procenta dvěma dávkami. Očkování za poslední týden dostalo průměrně denně ke 14,4 tisíce občanů. Podle odborníků bychom ale měli zrychlit. V rychlosti očkování nás předběhly všechny sousední země. Pokud budeme očkovat současným tempem, dosáhneme cíle v červnu 2023.
Často proklamované světlo na konci tunelu v boji proti koronaviru tvoří důsledné očkování populace. Podle předběžných odhadů by to mělo být okolo 60–70 procent občanů. Jenže toto světlo se alespoň v České republice zatím nedaří příliš rozsvítit. Podle nejnovějších statistik o očkování totiž v přehledu s ostatními zeměmi je naočkováno v Česku jen něco přes 2 procenta obyvatel a v rámci Evropy si příliš dobře nepočínáme.
zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Při srovnání se sousedními zeměmi jsme na prvním místě. Nejlépe se daří Polsku se 3,3 milionu vydaných vakcín, následuje Slovensko, které vydalo 8,1 dávky na 100 obyvatel, Německo se 7,4 dávky (avšak s vyšší proočkovaností druhou dávkou) a Rakousko se 7,3 dávky.
Nejkritičtější jsou u nás očkovací statistiky o víkendu. Zatímco přes všední den v Česku dostane dávku vakcíny okolo 20 tisíc lidí, například nyní o tomto víkendu klesly počty očkovaných 6,5krát na průměrně 3000 vakcinovaných. O víkendu se totiž téměř neočkuje a tak čísla dosahují k nízkým jednotkám tisíc.
Na tento fakt zareagoval předseda Andrej Babiš až po dvou měsících. „Tlačím i na to, aby všichni očkovali i o víkendu, nesmíme ztratit ani den,“ uvedl v pondělí. Velkokapacitní centra ve větších městech mají prý navyšovat kapacity.
Zajímavým aspektem je rychlost očkování. Například ve Spojených státech se očkuje poslední dny rychlostí 2 miliony vakcinovaných denně, což by po přepočtu na velikost České republiky odpovídalo 66 tisícům lidí denně. Za posledních sedm dní se u nás očkovalo rychlostí 14,5 tisíce občanů. Jsme tak oproti USA 4,5krát pomalejší.
Podle biochemika Jana Konvalinky jde o tristní číslo a očkování by se u nás mělo urychlit, pokud se chceme sílící epidemie zbavit v rámci několika měsíců, během kterých bude nutné naočkovat většinu populace. Česko by podle biochemika mělo zhruba pětkrát zrychlit vakcinaci. „V nejlepších dnech máme 15 nebo 17 tisíc očkování denně. Ale jestli se chceme z této opravdu velmi vážné situace dostat co nejdříve, musíme očkovat 50, ale spíš 70 nebo 80 tisíc denně,“ řekl pro Český rozhlas.
Podle něj původně nebyl nedostatek vakcín chybou vlády, ale to se s březnem a dubnem mění. „Budou se sypat statisíce vakcín z několika firem. Pak to bude opravdu obtížný logistický úkol. A obávám se, že na to nejsme dobře připraveni. A každý týden zdržení znamená mrtvé lidi, každý den zdržení nás stojí více než 100 mrtvých. A to mě znervózňuje,“ dodal.
Nepříliš pozitivní predikci přináší i server Politico. Ten v rámci svých statistik i vypočítává procento dospělých, kteří by byli očkováni do konce září, pokud by aktuální počet vydaných dávek vakcíny za den zůstal nezměněn. V Česku by došlo k proočkovanosti 21 procent obyvatel a zařadili bychom se na chvost ze všech zemí v Evropě. Jak vyplývá z těchto čísel, Česko by mělo zhruba čtyřikrát zrychlit.
Právě konec září je termínem, do kterého chce Evropská komise naočkovat 70 procent dospělých v EU. Na tuto kýženou proočkovanost bychom si při současném tempu museli však počkat do června 2023.