Současná ruská oficiální ideologie operuje se slovanstvím jako důležitou hodnotou a Rusko považuje za zemi, která má Slovany vést a sjednotit kolem sebe. Protože je však řada států součástí Západu, propaganda to vysvětluje jako nedopatření, které je nutné napravit. Cestou k tomu bude nastolení proruských vlád v Evropě. Takto to popisuje na webu argumenti.ru politolog Timur Achmetov.
Autor si stěžuje, že „v současné době zůstává Rusko v Evropě politicky izolováno kvůli válce na Ukrajině“ a že „téměř všechny země se proti němu spojily pod záštitou Spojených států„.
„S výjimkou Běloruska a Srbska nás nikdo nepodporuje… Nicméně ne vše bylo ztraceno. Rusko potřebuje získat zpět to, co ztratilo, své bývalé přátele, partnery a spojence v Evropě. Je třeba vytlačit USA v boji o vliv v Evropě, zejména ve slovanských zemích, protože v nich žijí spřízněné národy. Téměř všechny z nich podporují nepřátelskou politiku USA vůči Rusku a bylo by špatné být k tomu lhostejný a nečinný,“ píše Achmetov.
Rusko podle něj musí změnit svůj postoj, politiku vůči slovanským státům a „zlákat je do svého politického tábora“, aby sjednotilo společné úsilí o pokrok slovanských národů. Pak vyjmenovává, kolik je na světě Slovanů, a konstatuje, že Poláci a Ukrajinci se spojili na protiruské frontě a slovanské země jako Česká republika, Bulharsko, Chorvatsko a Slovensko taky posílaly zbraně Ukrajině.
„Na vině jsou proamerické vlády těchto zemí, podněcované vedením USA, EU a NATO. Ruská vláda s tím musí něco udělat a ne lhostejně přihlížet…“
Zmatení tolika Slovanů autor přičítá tomu, že Spojené státy investovaly do „propagandy demokracie, amerických hodnot, restrukturalizace a přezbrojení východoevropských ozbrojených sil, školení východoevropské mládeže na západních univerzitách, jejich zatahování pod různými záminkami do NATO a EU, vytváření nových proamerických politických stran, posilování nacionalistického hnutí na Ukrajině a v Polsku, výcviku armády a mnoha dalších věcí“.
Mezitím na Západ odešlo mnoho obyvatel slovanských zemí a „svými úspěchy posílili země Západu a svým zemím nijak nepomohli“. Jmenováni jsou třeba ruští vědci a technicky nadaní lidé, co se zapojili do amerického hi-tech průmyslu. Američané „úspěšně pracovali na vytvoření elitních stran“ ve slovanských zemích a „slovanské národy zagitovaly a přesvědčily je, aby zaujaly protiruský, prozápadní postoj“.
„Rusko se již nemůže dívat na to, jak jsou jeho bratři stavěni proti sobě, aby vedli otevřenou válku, a jsou nuceni financovat americký vojensko-průmyslový komplex a zvyšovat americké a evropské rozpočty. Je třeba myslet na odplatu, protože Američané sami dodávají Ukrajině zbraně a dokonce i Evropané, včetně Slovanů, se nechali přesvědčit, aby otevřeně financovali válku na Ukrajině a dodávali ukrajinské armádě nejnovější zbraně. Proti tomuto jevu je třeba bojovat.“
Timur Achmetov soudí, že by Rusko mělo sjednotit slovanské národy kolem sebe do jednotné aliance, „aby čelilo expanzi USA a jejich vlivových agentů ve slovanských zemích a západní Evropě“.
Pak popisuje, jak toho dosáhnout.
„K tomu je třeba vytvořit s nimi vztah důvěry. Musíme je přesvědčit, aby ve svých zemích přivedly k moci vlády, které nám budou loajální. Je třeba rozvíjet společný cíl obrany společných slovanských zájmů, aby USA a jejich staří spojenci z NATO nerozhádali Slovany mezi sebou, neodčerpávali z jejich zemí cenné lidské zdroje a Slované nezbrojili na dluh proti sobě. USA obratně provádějí politiku získávání příznivců ve slovanských zemích, hrají na zájem o jejich vzdělání, filozofické hodnoty, kulturu, technické vymoženosti a peníze. Musíme od USA převzít iniciativu a sjednotit kolem sebe slovanské státy v zájmu jejich prosperity,“ píše Achmetov.
Proto vyzývá, aby Rusko našlo efektivní vůdce a účinné týmy, kteří kolem sebe shromáždí jeho spojence. Pak bude možné změnit vedení dosud znepřátelených zemí a ty se sjednotí pod ruským vedením.