V uplynulém týdnu došlo k nárůstu bojů na březích dolního toku řeky Dněpr. Vyplývá to z pravidelného hlášení britské rozvědky, které zveřejnila na sociální síti twitter. Ukrajinské síly se snaží získat kontrolu nad ostrůvky v ústí řeky a zakládají stanoviště na východním břehu. „Naším cílem je vrátit všechna dočasně obsazená území, takže na této možnosti pracujeme všude,“ okomentovala na telegramu náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová.
„V uplynulém týdnu došlo k nárůstu drobných bojů na březích dolního toku řeky Dněpr,“ píše britská rozvědka ve svém pravidelném hlášení o průběhu války na Ukrajině. Ukrajinské síly podle britské tajné služby pracovaly na nájezdech nebo zřizovaly malá předmostí na nových místech na východním břehu drženém Ruskem.
Ruské velitelství stojí před dilematem
„To je doplněk k rozšiřování předmostí, které Ukrajina udržuje u zničeného Antonivského mostu od června 2023. Některé z těchto operací pravděpodobně využily místní ruské síly k rotaci,“ píše se v hlášení s tím, že bojující strany pokračují v potyčkách o kontrolu malých ostrovů i v ústí Dněpru.
Ruští velitelé navíc stojí před dilematem, zda posílit tuto oblast, nebo nasadit jednotky v oblastech hlavních protiofenzivních operací Ukrajiny dále na východě.
Podle náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanny Maljarové způsobily zprávy o bojích okolo Dněpru šílenství v expertní komunitě. K humbuku prý ale není důvod, napsala na telegramu, když se z míst v okolí čtvrté nejdelší řeky v Evropě vrátila.
Musíme vyčistit území, zní z Kyjeva
„Abychom se tam vylodili, nebyli zničeni a získali opěrný bod, musíme vyčistit území a zahnat nepřítele zpět. Ano, určité jednotky tam splnily určitý úkol,“ dodala Maljarová. „To je předvídatelné, protože naším cílem je vrátit všechna dočasně obsazená území, takže na této možnosti pracujeme všude,“ uzavřela.
Na okupovaný břeh řeky Dněpr se ukrajinské síly podle některých blogerů dostaly zhruba před dvěma týdny. Ukrajinské jednotky měly prolomit první linii ruské obrany, překročit řeku Dněpr a zaujmout pozice ve vesnici Kozači Laheri.
„Nepřítel se úspěšně uchytil na našem břehu Dněpru a obsadil osadu Kozači Laheri, a dokonce již prolomil první linii naší obrany v oblasti, která se skládá hlavně z mobilizovaných vojáků. Nepřítel postoupil až 800 metrů hluboko. To je velice špatný trend,“ napsal na komunikační platformě telegram jeden z ruských vojenských blogerů.
„Počkejte, až Chochlové (označení pro Ukrajince, pozn. red.) přijdou na Krym, pak se podívám, jak budete hledat výmluvy. Pitomci zatracení!“ pustil se do ruského vojenského velení.
Ruské okupační velení zprávy dementovalo. Rusům se podle regionálního šéfa proruské okupační správy Vladimira Saldova u zmíněné obce podařilo zabránit pokusu o vylodění dvou ukrajinských plavidel. „Někteří se pokusili doplavat zpět na pravý břeh, ale pod palbou těžkého dělostřelectva a ručních zbraní nikdo nedoplaval,“ napsal tehdy na telegramu.
Tvrdé boje v oblasti kolem obce podle amerického Institutu pro studium války potvrdily i dostupná data ze systému FIRMS americké agentury NASA. Z nich prý vyplývá, že v oblasti došlo k významným bojům, kterým pravděpodobně předcházela nebo je doprovázela dělostřelecká palba.