KOMENTÁŘ / Donald Trump stejně jako v letech 2016 a 2020 říká, že výsledky voleb přijme jen v případě, že budou spravedlivé. Zároveň sám dopředu pracuje na tom, aby si jeho fanoušci mysleli, že pokud prohraje, může to být jedině podvodem. V tom má teď silného spojence v Elonu Muskovi. Ten na sociální síti X sdílel post naznačující, že ve státě Michigan můžou volit i lidé bez občanství.
Americký volební systém je komplikovaný, a to nejenom proto, že se vlastně jedná o 50 různých voleb v různých státech. Na rozdíl od ČR, kde je člověk na seznamu voličů automaticky podle bydliště uvedeného v občanském průkazu, se v USA musí voliči registrovat. Pokud se ale třeba přestěhují a do registru to vědět nedají, jejich jméno ze seznamu hned odstranit nelze. Neznamená to ale, že by to byl podvod.
Musk jako vrchní šiřitel dezinformací
Elon Musk už na své sociální síti šířil dezinformací mnoho, třeba ohledně hurikánu Helene. Posledních pár dní se na své síti hádá s ministryní vnitra (Secretary of State) státu Michigan. Sdílel totiž post, který uvádí, že v Michiganu je víc registrovaných voličů, než tam žije oprávněných voličů. Píše se v něm, že i když Michigan odstranil přes 300 000 registrací mrtvých voličů a lidí bez občanství, stále má více registrovaných než oprávněných voličů.
Ministryně za Demokratickou stranu v reakci na Muskem sdílený post upřesnila, že toto platí jen při započtení tzv. neaktivních registrací. Musk ji následně obvinil ze lži a naznačil, že z nějakého důvodu nechce tyto registrace zrušit před volbami. Ve shodě s původním sdíleným příspěvkem tak naznačuje možnost volebního podvodu.
Neaktivní registrace a její zrušení dle zákona
Toto tvrzení je ale problematické z několika důvodů. Michigan odstranil v posledních pěti letech registrací výrazně více (asi 800 000 tisíc). Nejedná se však o zrušení z důvodu toho, že by šlo o lidi bez občanství. Nejčastější příčinou je stěhování do jiného státu. Pokud se registru vrátí jako nedoručitelná obsílka s informacemi k volbám, pak se předpokládá, že došlo k přestěhování voliče.
Jenže registraci nelze jen z tohoto důvodu zrušit. Musí se napřed uvést jako neaktivní a teprve, když daný volič nehlasuje ve třech po sobě jdoucích volbách (tedy 6 let), je možné jej vyškrtnout. Tak to stanoví zákon. To, že téměř 600 000 registrací může být zrušeno až v roce 2025 a 2027, tedy není rozhodnutí ministryně, ale nařízení zákona. To, že postupuje dle zákona, teď dokonce potvrdil i federální soud.
Voliči bez občanství jsou republikánský mýtus
Zároveň platí, že aby mohl volič s neaktivní registrací volit, musí přímo ve volební místnosti prokázat, že má ve státě stále bydliště. Neaktivní registrace ke zrušení tedy nejsou objevení nelegální voliči bez občanství, jak tvrdí původní příspěvek. Jde z drtivé většiny o voliče, kteří zemřeli, nebo se odstěhovali, ale registr o tom neví.
Důvod, proč zrovna v Michiganu tohle vede k vytvoření zdánlivého převisu registrovaných voličů nad oprávněnými, je jednoduchý. Populace Michiganu v letech 2010 až 2020 rostla druhým nejpomalejším tempem v USA. Už desetiletí se více lidí stěhuje pryč, než z jiných států přichází. V letech 2020 až 2020 celkový počet obyvatel dokonce klesl. V registru se to ale díky zákonné lhůtě projeví až se zpožděním. Žádní voliči bez občanství, jak naznačuje původní Muskem sdílený příspěvek, v tom nejsou.