
Alex Jones FOTO: Wikimedia Commons / CC AS 4.0 / Jaredlholt
FOTO: Wikimedia Commons / CC AS 4.0 / Jaredlholt

NÁZOR / Všichni, pokud jsou gramotní a vnímají okolní svět, znají Donalda Trumpa a nejspíš i Elona Muska. Kdo je nějaký Alex Jones, už mnoho lidí nebude tušit. Svým způsobem byli ušetřeni nepříjemného zážitku, protože je to bez přehánění jedna z nejodpornějších stvůr, jaké západní společnost v poslední době zplodila.
Známý komentátor amerického dění na síti X Vláďa Foltán Jonese charakterizoval nevybíravými slovy.
„Upřímně moc nevím, jak tohle začít slušně. Pokud mě sledujete, tak víte, co je parodie na lidskou bytost, která vystupuje pod jménem Alex Jones, zač… Tenhle hemoroid na těle civilizace se teď rozhodl Elon Musk vrátit na twitter. Na základě místní ankety. A když už v podpoře magorů a zločinců Musk byl, tak si do rozhovoru s Jonesem, který živě vysílal včera na téhle platformě, pozval taky třeba krajně pravicového influencera Andrewa Tatea, který v Rumunsku čelí trestnímu stíhání kvůli obvinění z obchodování s lidmi a znásilnění. Kromě nich jste mohli slyšet také krajně pravicového zmetka Jacksona Hinklea, který šíří ty nejhorší ruské lži a konspirace na téma Ukrajina nebo Izrael. Sám sebe Hinkle označuje za ‚konzervativního marxistu-leninistu‘. Ehm. No a aby nebyla nuda, přidal se k nim i kandidát na republikánskou nominaci na boj o Bílý dům Vivek ‚americký Tomio Okamura‘ Ramaswamy,“ píše Foltán.
Pro představu, je to něco podobného, jako kdyby se dnes v Německu objevil někdejší Hitlerův ministr propagandy Joseph Goebbels, nebo u nás ministr informací z Gottwaldovy vlády Václav Kopecký. V rámci svobody slova.
Jones je ultrapravicový fanatik, podporovatel Donalda Trumpa, konspirační teoretik a šířitel neuvěřitelných lží. Nejvíce se proslavil nepravdivým tvrzením, že střelba ve škole Sandy Hook v roce 2012 byla zinscenovaná. Soud mu pak nařídil zaplatit 1,5 miliardy dolarů (není to omyl, skutečně tolik) jako odškodné rodinným příslušníkům, protože ti na základě tohoto zlovolného nesmyslu čelili obtěžování a bylo jim vyhrožováno i smrtí.
Jeden ze soudců vydal příkaz, že „Jones nesmí převádět, zatěžovat, zcizovat nebo přemísťovat svůj majetek mimo Spojené státy až do dalšího rozhodnutí soudu“. Dne 2. prosince 2022 Jones vyhlásil osobní bankrot. Nezdá se ale, že by náš bankrotář (nevidíme, že by něco povšimnutelného zaplatil) nějak strádal.
Jonesův návrat na sociální síť Elona Muska je událost, kterou komentuje i BBC, kde připomínají i Jonesovu minulost. Jones kdysi založil webovou stránku s konspiračními teoriemi Infowars a byl pak vykázán z významných internetových platforem, včetně youtube a facebooku. V roce 2018 mu byl zakázán přístup na twitter, protože porušoval pravidla týkající se urážlivého chování.
Zmíněný Andrew Tate, který byl v předmuskovské době také z twitteru (nyní X) webu vyhozen, je podle BBC „samozvaný misogynní influencer, který čelí v Rumunsku soudnímu procesu a je obviněn ze znásilnění, obchodování s lidmi a vytvoření organizované zločinecké skupiny za účelem sexuálního vykořisťování žen“, což Tate pochopitelně popírá. V sobotu se Tate Jonese ve svém příspěvku zastal a označil ho za „hrdinu“. Dosah mají tito lidé značný, Tate, 36letý bývalý kickboxer, má na X více než 6,9 milionu sledujících.
Zpět k Alexi Jonesovi. Tento muž je konspiracemi posedlý od mládí. Jako teenager četl knihu konspiračního teoretika Garyho Allena z neslavně proslulé ultrapravicové a ultrakonzervativní John Birch Society. Tam se dozvěděl, že americkou politiku neovládali zvolení politici, ale globální bankéři.
Na Jonese mělo vliv i obléhání komplexu sekty davidiánů (vedené Davidem Koreshem) u texaského Waco. Skončilo v dubnu 1993 velkým požárem a značným počtem obětí na životech. Události „jen potvrdily jeho víru v neúprosný postup neviditelných, zlovolných sil“. Tvrdil, že David Koresh a jeho stoupenci byli mírumilovní lidé, které během obléhání zavraždila ministryně spravedlnosti Janet Reno a Úřad pro alkohol, tabák a střelné zbraně. V té době začal moderovat pořad v televizi (PACT/ACTV) v Austinu.
Bombový útok v Oklahoma City 19. dubna 1995, který provedl Timothy McVeigh, přičítal Jones ve své konspirační pomatenosti také federální vládě.
„Pochopil jsem, že existuje kleptokracie spolupracující s psychopatickými vládami – spáry zla, které znají triky ovládání.“ Nevěřil, že by za bombový útok byli zodpovědní McVeigh a jeho společník Terry Nichols. Vidíme tady konspirační klasiku. Všedchno je jinak a za všechno mohou skryté síly reprezentované vládou.
Jones byl vydavatelem a ředitelem fake news webu InfoWars, který propaguje konspirační teorie. V listopadu 2016 navštívilo web InfoWars přibližně 10 milionů lidí, takže jeho dosah je větší než u mainstreamových zpravodajských webů, jako jsou The Economist nebo Newsweek. Další Jonesovou webovou stránkou je PrisonPlanet.com. V den útoků z 11. září 2001 Jones ve svém rozhlasovém pořadu prohlásil, že existuje „98procentní pravděpodobnost, že šlo o vládou řízený bombový útok“. Začal propagovat konspirační teorii, že za útokem stojí Bushova vláda.
Podle Jonesovy soudní výpovědi z roku 2014 měl tehdy InfoWars příjmy přes 20 milionů dolarů ročně. Kromě toho vydělával peníze prodejem pochybných potravinových doplňků, které neobsahovaly nic, co by mohlo přinést slibované účinky.
Alex Jones byl šiřitelem slavné konspirační teorie Pizza Gate, která tvrdí, že pizzerie Comet Ping Pong ve Washingtonu je jen zástěrkou pro sexuální gang obchodující s dětmi, do kterého jsou zapleteni Hillary a Bill Clintonovi. V jednom videu na youtube Jones prohlásil, že „Hillary Clintonová osobně vraždila, porcovala a znásilňovala“ děti.
Takhle bychom o životě a díle této neuvěřitelné postavy mohli pokračovat. Na světě jsou samozřejmě takoví lidé. Jenže teď se toto monstrum vrátilo na stránky sítě X, a to přímým přičiněním Elona Muska, nejbohatšího člověka planety. Musk se kryje tím, že o možnosti obnovy Jonesova účtu nechal hlasovat lid („hlas lidu, hlas Boží“, tvrdil Musk). Jenže je to asi jako s každým takovým hlasováním. Když Jones a jeho kámoš Tate s dosahem milionů sledujících na mnoha platformách vyzvou své stoupence, aby šli hlasovat, přinese tato „přímá demokracie“ očekávaný výsledek. Tím Bohem a lidem je velmi pochybná vrstva lidí.
Elon Musk navenek vystupuje jako zajímavě excentrický vizionář a má ohromné množství fanoušků po celém světě. Temné stránky jeho osobnosti přehlížejí. Jeho kosmický program, elektromobilita, virtuální měna a umělá inteligence ohromují, ale pak je tu ještě jeden Musk. Ten, který šíří nesmysly a lži prokremelského propagandisty Tuckera Carlsona o přepadení Kapitolu (to se vlastně podle Carlsona nestalo) a ze svého účtu svět oblažil vylhanou verzí případu přepadení manžela političky Nancy Pelosiové. Ekonomicky devastuje síť X (kterou si ještě jako twitter koupil), uráží inzerenty, obnovuje profily nejšílenějších extremistů. Odvolává se na „svobodu slova“, ale posiluje nejtemnější kanály dezinformačních splašek.
Proč se tak chová? Dělá to dojem, že síť X je jen nástroj na jedno použití, totiž politické. Jde o návrat Donalda Trumpa (nebo někoho podobného) do Bílého domu. Pak by se nejspíš děly velmi ošklivé věci. Spojení kosmických peněz a lží kosmického rozměru nemůže dopadnout dobře.
Pokud jde o Jonese, přinejmenším víme, kde ho mají rádi. Během prezidentských voleb v roce 2016 byl web InfoWars propagován boty napojenými na ruskou vládu a byl během voleb 13. nejsdílenějším zdrojem příznivců Donalda Trumpa na twitteru.