Těsně před Vánoci se nechal Elon Musk na své síti X slyšet, že jedině AfD může zachránit Německo. V sobotu vydal německý týdeník Welt am Sonntag názorový miliardářův článek, kde svoje myšlenky rozvinul a vysvětlil, v čem je podle něj tato strana pro zemi výhrou. Polemizoval s ním nastupující šéfredaktor novin Jan Philipp Burgard.
V Muskově textu se píše: „Německo se nachází na kritické křižovatce – jeho budoucnost balancuje na pokraji hospodářského a kulturního kolapsu.“ AfD podle něj nemůže být krajně pravicová například proto, že je její předsedkyně lesbička. „Vyobrazení AfD jako pravicové extremistky je zjevně nepravdivé, vzhledem k tomu, že Alice Weidelová, vůdkyně strany, má partnerku stejného pohlaví ze Srí Lanky! Zní vám to jako Hitler?“ ptá se Musk.
Technologický podnikatel a spolupracovník zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se nijak netají svým příklonem ke krajní pravici. Nejnověji se aktivně pustil právě do podpory krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD). Ta je podle průzkumů nyní druhou nejpopulárnější německou stranou. Současně se ale vedou diskuse o tom, jestli by neměla být zakázána. Právě pro svoje postoje, které někteří právníci považují za protiústavní. Německá zpravodajská služba přitom klasifikuje AfD na celostátní úrovni jako případ podezření z extremismu od roku 2021.
Muskův názorový článek vyšel v týdeníku Welt am Sonntag, patřící do mediální skupiny Axel Springer. Text vyvolal bouřlivou reakci v redakci, šéfka názorové sekce deníku Die Welt po vydání textu podala okamžitou rezignaci. „Vždy mě bavilo řídit názorové oddělení ve WELT a WAMS. Dnes se ve Welt am Sonntag objevil text Elona Muska. Včera jsem po vytištění podala výpověď,“ napsala Eva Marie Kogelová na síti X.
Německo se nachází na kritické křižovatce
„Nejde o xenofobii, nýbrž o zajištění toho, aby Německo v honbě za globalizací neztratilo svou identitu. Národ si musí zachovat své základní hodnoty a kulturní dědictví, aby zůstal silný a jednotný,“ uvádí se svém článku Musk. Podle jeho názoru je AfD nejlepším řešením také pro problémy s migraci.
„Německo otevřelo své hranice velkému počtu migrantů. Ačkoli se tak dělo s humanitárními záměry, vedlo to ke značnému kulturnímu a sociálnímu napětí,“ burcuje, aby dodal, že politika AfD „upřednostňuje integraci a zachování německé kultury a bezpečnosti“.
„Německo se nachází na kritické křižovatce – jeho budoucnost balancuje na pokraji hospodářského a kulturního kolapsu,“ píše Musk hned v úvodu pro Welt am Sontag. Jeho investice do německého průmyslového a technologického prostředí mu prý dávají právo mluvit i do německé politiky. A vzápětí pokračuje: „Tradiční strany v Německu selhaly. Jejich politika vedla k ekonomické stagnaci, sociálním nepokojům a erozi národní identity. AfD, i když je popisována jako krajně pravicová, představuje politický realismus, který rezonuje s mnoha Němci, kteří mají pocit, že jejich obavy jsou establishmentem ignorovány.“
Muskův text rozebírá jednotlivé oblasti a snaží se dokázat, že právě řešení krajní pravice je to správné. V úvodu dále tvrdí: „Alternativa pro Německo (AfD) je poslední jiskřičkou naděje pro tuto zemi.“
K tématu oživení německého hospodářství zase píše: „Německá ekonomika, kdysi motor Evropy, se nyní propadá do byrokracie a represivních předpisů. AfD pochopila, že ekonomická svoboda je nejen žádoucí, ale i nezbytná. Jejich přístup k demontáži nadměrné vládní regulace, snižování daní a deregulaci trhu odráží principy, díky nimž jsou Tesla a SpaceX úspěšné.“ Pro úplnost je třeba dodat, že právě SpaceX je extrémně závislá na státních zakázkách, Tesla pak velmi těží z amerických dotací na elektromobily.
Nastupující šéfredaktor se ohradil
Na vydání Muskova textu okamžitě reagoval také designovaný šéfredaktor listu Die Welt Burgard. Jedná se o zkušeného novináře a komentátora, který má na kontě několik knih, včetně bestselleru „Vysněná Amerika? Na cestě v rozdělené zemi“. Do povědomí veřejnosti se zapsal mimo jiné i moderováním předvolební debaty mezi durynskými předsedy stran Björnem Höckem (AfD) a Mariem Voigtem (CDU). Tehdy sklidil kritiku za to, že právě představiteli AfD nabídl „jeviště“. „Snaha vymlčet AfD nepřináší ovoce,“ obhajoval tehdy svůj krok.
Nyní se ale proti Muskovu textu velmi ostře ohradil. „Demokracie a žurnalistika vzkvétají díky svobodě projevu. To zahrnuje i nutnost prezentovat polarizující názory a současně je novinářsky zpracovat,“ prohlásil pro agenturu Reuters.
Současně publikoval na serveru Die Welt text s názvem: Proč Elon Musk podporuje AfD – a proč se mýlí. Ukazuje zde, proč jsou – podle jeho názoru – Muskovy závěry zcela chybné. „Muskova diagnóza je správná, ale jeho terapeutický přístup, že pouze AfD může zachránit Německo, je fatálně mylný,“ píše Burgard.
Podle jeho názoru návrhy na snížení byrokracie, deregulaci a pokles daňové zátěže nejsou špatné nápady jen proto, že je navrhuje AfD. Současně ale dodává: „Zdá se však, že Musk přehlíží geopolitický rámec, do kterého chce AfD Německo zasadit. AfD považuje odchod Německa z Evropské unie za ‚nezbytný‘ podle svého volebního programu. To by byla katastrofa pro Německo jako exportní národ. Více než polovina veškerého německého exportu směřuje na jednotný evropský trh.“ Cituje dále ředitele Německého ekonomického institutu (IW) Michaela Hüthera, který návrhy AfD označuje za „jed pro naši ekonomiku“.
Burgard dále upozorňuje na paradox, že Musk aktivně podporuje stranu, v jejímž programu se píše: „Geopolitické a ekonomické zájmy Spojených států se stále více liší od zájmů Německa a dalších evropských zemí.“ K tomu budoucí šéfredaktor listu Die Welt píše: „AfD zpochybňuje nejen Evropskou unii jako garanta ekonomické stability Německa, ale také vztah s naším nejdůležitějším transatlantickým partnerem v obchodní a bezpečnostní politice.“
A pokračuje: „Není v zájmu Německa, aby USA zůstaly nejdůležitějším odběratelem německého exportu? Naopak USA jsou jednou ze tří nejdůležitějších dovozních zemí Německa. Nechce Elon Musk, aby po německých dálnicích jezdilo mnoho Tesel i v budoucnu?“ V roce 2023 směřovalo právě do Spojených států asi deset procent německého vývozu, což – jak upozorňuje Burgard – je největší podíl za mnoho posledních let.
V dalších částech textu připomíná Burgard jednoznačně proruské a pročínské postoje, které AfD zastává. A svůj text nakonec uzavírá: „Pokud Musk považuje klasifikaci AfD jako pravicově extremistické za ‚zjevně chybnou‘, dělá velkou chybu. AfD není jen Alice Weidelová, ale také Björn Höcke. Na základě soudního rozhodnutí ho lze označit za pravicového extremistu. Höcke byl také několikrát odsouzen za použití zakázaného nacistického hesla. ‚Vše pro Německo!‘ – to zní jako Hitler! AfD se svým Höckeho křídlem, svým vlichocováním se Rusku a Číně a odmítáním Ameriky a EU není v žádném případě ‚poslední jiskrou naděje pro tuto zemi‘, jak píše Elon Musk. Je to nebezpečí pro naše hodnoty a naši ekonomiku. I génius se může mýlit.“