NÁZOR / Je to velmi nadějný kandidát, napsal Musk na twitteru. Tím kandidátem je podle něj republikán Vivek Ramaswamy a Musk sdílí jeho rozhovor s prolhaným proruským propagandistou Tuckerem Carlsonem. Ramaswamy je přitom ohledně svých názorů ještě odpornější než Donald Trump, což jsme snad ani nepovažovali u nějakého politika za možné.
Otázkou je, pro koho je to nadějný kandidát. Ramaswamy se totiž vyjadřuje tak, jako by ho vyrobili v nějaké montážní dílně v Kremlu. Například si myslí, že by Rusku mělo být dovoleno ponechat si části Ukrajiny, které v současnosti okupuje. V Kremlu do „nadějného“ kandidáta nejspíš vložili nějaké čínské čipy, protože zároveň by nechal Tchaj-wan napospas Číně.
„Naším cílem by nemělo být, aby Putin prohrál. Naším cílem by mělo být, aby zvítězila Amerika,“ řekl Ramaswamy ve čtvrtek večer televizi CNN. Ramaswamy tvrdí, že angažmá USA na Ukrajině posiluje vojenské spojenectví Ruska a Číny. Jediným způsobem, jak toto spojenectví rozbít a přivést Rusko na americkou stranu, je dát Putinovi to, co chce.
„Zmrazil bych současné linie kontroly, a tím by části Donbasu zůstaly Rusku,“ vysvětlil Ramaswamy. „Dále bych se zavázal, že NATO nepřijme Ukrajinu do NATO. Existují však ještě větší výhry, které bych pro Spojené státy získal.“
Pozoruhodné jsou také kandidátovy strategie ohledně Tchaj-wanu. Začátkem tohoto týdne Ramaswamy navrhl, aby Čína převzala Tchaj-wan po roce 2028, což je podle něj doba, kdy by si USA už mohly vytvořily vlastní zásoby polovodičů. (Tchaj-wan vyrábí přibližně 60 % celosvětových dodávek polovodičů, což jsou mikročipy klíčové pro výrobu všech elektronických zařízení.)
Elon Musk si také pochvaluje Ramaswamyho názory.
„Jasně vyjadřuje své přesvědčení,“ píše Elon v dalším tweetu.
Ta jasná přesvědčení jsou tato:
- Bůh je skutečný.
- Existují dvě pohlaví.
- Rozkvět lidstva vyžaduje fosilní paliva.
- Obrácený rasismus je rasismus.
- Otevřená hranice je žádná hranice.
- Rodiče určují vzdělání svých dětí.
- Nukleární rodina je nejlepší forma uspořádání, jakou lidstvo zná.
- Kapitalismus pozvedá lidi z chudoby.
- Vláda USA má tři složky, nikoliv čtyři.
- Ústava USA je nejsilnějším garantem svobod v historii.
Zatímco toto „desatero“ by se ještě mohlo považovat za takové primitivní vyjádření méně bystrého člověka, jak si představuje konzervatismus, výroky o Rusku a Tchaj-wanu nejsou nic jiného než kolaborace se zločinnými režimy. Je to absurdní nejen z morálního hlediska, ale je to naprostá pomatenost i čistě pragmaticky. Není jasné, jak by kapitulace před Putinem mohla posílit Spojené státy. Režim v Kremlu své cíle vyjádřil jasně. Jde o likvidaci Ukrajiny jako státu. Krom toho Moskvě vadí členství bývalých satelitů SSSR v NATO a jak je zjevné z kremelské propagandy, pokouší se pomocí různých kolaborantů v těchto zemích obnovit svůj vliv.
Právě teď je na tom Putin dost špatně a není důvod mu dávat nějaké dárečky, navíc z cizího. Putin si bez poděkování vezme, co mu nepatří, načež se bude dál družit s Čínou a Severní Koreou, jak to bude považovat za výhodné. Amerika, která by se izolovala od světa, by v něm dál ztrácela vliv.
Politické názory Elona Muska jsou dost zoufalé. Nejde jen o to, že na twitteru otevřel prostor pro trumpovské lháře a dezinformátory, ale sám takové síly aktivně podporuje. Šířil třeba naprosto absurdní video Tuckera Carlsona, kde sestříhané záběry z přepadení Kapitolu trumpovci vypadalo jako pokojná exkurze návštěvníků kulturní památky, kteří si zdvořile prohlížejí interiéry. Tohle se nedá vysvětlit tím, že Musk nechce „cenzurovat“, tady se k šíření nesmyslů aktivně přidal.
Zdá se, že bahno chce Musk nejen šířit, ale také lidem znemožnit, aby se před ním mohli aspoň osobně chránit. V pátek uvedl, že plánuje zrušit možnost blokování jednotlivých účtů. „Nemá to smysl,“ soudí majitel. Prostě jde o to, aby smrduté bahno mohlo proudit zcela bez překážek.
Muskovi fanoušci neradi slyší, když technologického guru, který skutečně kosmické lety posunul do další fáze, někdo kritizuje. Fanouškovství je ale smrt rozumu. Podpora lidí, co se chovají jako agenti Kremlu, se nedá nijak rozumně obhájit. Proč to Musk dělá? Představa, že by nejbohatší člověk na planetě byl Ruskem placený agent, je směšná. Jsou v tom nějaké vlastní mocenské ambice? K tomu ale není potřeba si jako spojence vybrat tu nejhorší stoku. Nebo jsou nějaké zvláštnosti v Muskově mozku? Je to všechno zatím tajemství. Ale dost děsivé.