NÁZOR/ Na omezování válečného konfliktu na Ukrajině, během něhož zemřely statisíce lidí, jsem upozorňoval již dříve. Jak se ukázalo, strach z takzvané eskalace ale neochromil na začátku konfliktu jen západní politiky. Podlehl mu i miliardář Elon Musk, když znemožnil ukrajinským dronům zasáhnout ruskou flotilu v Černém moři. Posléze publikoval soukromou komunikaci s ukrajinským vicepremiérem Fedorovem, a to bez jeho vědomí.
Být miliardářem musí být těžké. Na jedné straně člověka neustále atakují vědci z jeho vesmírného programu, automobil Tesla nabourá, i když by neměl, a zemřou lidé. A k tomu všemu vypukne válka na Ukrajině. Musk se zachoval příkladně, nelze zpochybnit, že jeho internetová síť Starlink umožňuje ukrajinské armádě účinně vzdorovat ruské hrozbě. Je to jen jeho ohromná zásluha, která změnila tvář konfliktu naprosto zásadním způsobem. Nelze mu patrně zazlívat ani to, že si za to později nechal a nechává tučně zaplatit. Zveřejnění soukromé korespondence s ukrajinským vicepremiérem mu ovšem zazlívat lze, a možná víc než znemožnění ukrajinského útoku na ruskou flotilu.
Musk vypnul Ukrajincům internet. Kdyby toto tvrzení bylo pravdivé, byla by patrně veta po ukrajinském válečném úsilí. Bojovali by samozřejmě dál, ale bez funkční internetové sítě by se pro ně vrátil konflikt do doby druhé světové války. Pravda je, že Musk zachránil mnoho životů, když umožnil ukrajinské armádě efektivně komunikovat, využívat připojení k navádění dronů, dělostřelectva i transfer vitálně důležitých informací. Mnoho jiných životů zase obětoval, když nechal ruskou flotilu bombardovat civilní cíle.
Musk je bezesporu výjimečný člověk, ale má své limity (tak jako každý). Jeho paměti, které zanedlouho vyjdou, je patrně vyjeví výrazněji. Ukážou však nejen to, co si nynější vlastník Twitteru, tedy sítě X, přeje. Ukážou, že navzdory tomu, že Musk je podnikatelský génius, je zároveň i trochu dítě, které nechápe, že zveřejnit soukromou korespondenci jiných osob bez jejich svolení, nota bene korespondenci ukrajinského vicepremiéra, nota bene ve válečné situaci, kdy jsou informace absolutní zbraň, se prostě nedělá.
Musk to ovšem udělal, k malé radosti autora zveřejněných zpráv i Ukrajiny, jejíž ministr informatiky a vicepremiér Mychajlo Fedorov mu k tomu dodatečně dodal svolení s tím, že rok staré informace už snad jeho zemi nemohou uškodit. Poučení, která plynou z této bouře ve sklenici vody, jsou dvě. Zaprvé: válka na Ukrajině je limitovaná. Limitují ji všichni tak, aby sloužila jejich zájmům. Tedy až na vojáky, které se Musk údajně snaží zachránit svými aktivitami. A zadruhé: Musk je velké dítě.