
Elon Musk FOTO: Profimoedia / Koláž Michal Hošek
FOTO: Profimoedia / Koláž Michal Hošek

KOMENTÁŘ / Elon Musk po delší době na své sociální síti zveřejnil něco docela rozumného. Napsal, že Spojené státy americké by měly ulehčit získání víz vysoce kvalifikovaným pracovníkům v technologickém sektoru. Je tedy logické, že se na něj okamžitě vrhli tzv. MAGA influenceři jako třeba Laura Loomerová. Prý uráží Američany, když naznačuje, že nejsou dost dobří, a musí tak dovážet cizáky z Indie. Zajímavé je, že tito Muskovi kritici vzápetí přišli na sociální síti X o modrý odznáček, který dává najevo, že se jedná o ověřeného uživatele.
Zdá se, že neoficiální nejbližší poradce nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa u jeho fanoušků poprvé pořádně narazil. Imigrace je totiž pro ně citlivé téma, a i když i mnozí odpůrci nelegální migrace nejsou nutně proti udělování pracovních víz kvalifikovaným lidem, v určité části MAGA spektra i toto vyvolává zuřivý odpor.
Zaměstnávejte Američany
Racionální argumenty v tomhle nehrají roli. Tito lidé prostě principiálně odmítají jakékoliv přistěhovalce bez ohledu na to, jaké ekonomické přínosy nové zemi nabízejí. V jejich vidění světa totiž každý takový člověk bere práci rodilému Američanovi. S argumentem, že na kvalifikované práce často není rodilých Američanů dost, si na ně nepřijdete.
Koneckonců neuznávají ani argument, že na opačném konci spektra mnoho nelegálních imigrantů vykonává práce, které by rodilí Američané rozhodně dělat nechtěli. Nicméně asi by to nemělo Muska překvapit, když si za svého politického koně zvolil prezidenta, který na odporu proti imigrantům postavil svou kariéru.
Svoboda projevu
Spor s MAGA osobnostmi tak byl v tomto ohledu naprosto očekávatelný. Zajímavější z tohoto pohledu tak možná nakonec je, že v podstatě vzápětí poté, co se tito lidé s Muskem pustili do křížku, jim jeho sociální síť X odebrala modrý odznáček ověřující, že jde o skutečnou osobu.
To je ovšem pro dosah na této sociální síti poměrně důležitý prvek. Opět se tak ukazuje, že Musk není žádným zastáncem svobody projevu. Už v minulosti nechal upravit algoritmy tak, aby měly jeho příspěvky větší dosah. Teď jeho firma naopak omezuje dosah jeho kritikům. Ani to vlastně není úplně překvapení. Koneckonců o modrý odznáček přišly za podobných okolností v minulosti třeba The New York Times.
Kdo sledoval příběh Twitteru/X bez nahnědlých brýlí, tak chápal, že Musk si de facto pořizuje extrémně drahý megafon s extrémně velkým vlivem. Iluzi svobody obstaralo zrušení zákazu pro mnohé extremisty a lháře typu Alexe Jonese. Jenže iluze je pryč, protože kritizovat velkého neomylného génia, který tu iluzi svobody prodává, se nemá. Třeba to teď tzv. konzervativním zastáncům svobody projevu konečně začne vadit.