
Elon Musk FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia

KOMENTÁŘ / Neoficiální poradce prezidenta Donalda Trumpa Elon Musk se v posledních dnech veřejně hádá s jeho vysokým poradcem pro obchod a průmysl Peterem Navarrem. Předmětem jejich sporu jsou cla, která Donald Trump ohlásil 2. dubna. Není to poprvé, kdy se Musk dostal do křížku s lidmi z okolí prezidenta, kteří se počítají ke skalním příznivcům MAGA hnutí. V případě víz, kdy se hádal především s Laurou Loomerovou, Musk nakonec vyhrál. Teď to vypadá, že spíš tahá za kratší konec. Hlavní nicméně je, že to snižuje šance na nějakou dohodu o clech s Evropou.
Když americký prezident cla vyhlásil, mnozí jeho zastánci u nás tvrdili, že se jen snaží Evropu dotlačit ke zrušení vlastních ochranářských opatření. Jako příklad nejčasteji uvádějí cla na automobily, což je sice samo o sobě trochu zavádějící, ale faktem je, že zboží mířící do EU je v průměru zatíženo o něco vyšším clem, než je tomu v USA. Když Elon Musk prohlásil, že se mu cla nelíbí a že by chtěl, aby Spojené státy a Evropa utvořily jednu bezcelní zónu, někteří to viděli jako důkaz toho, že to je skutečným Trumpovým konečným cílem.
„Hloupý jako pučtok“
Pravděpodobnost, že se něco takového stane, se ale po současné vlně veřejných sporů zdá být poměrně malá. Elon Musk, jak už to u něj bývá zvykem, ke svému útoku na Navarra použil megafon v podobě své sociální sítě X. Tam třeba napsal, že to, že Navarro má titul v oboru ekonomie z Harvardovy univerzity, je spíše nevýhoda než výhoda. Následně se rozohnil tak, že ho označil idiomem, který by se do češtiny dal přeložit „hloupý jako pučtok“ (dumber than a sack of bricks).
Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová na to reagovala slovy, že „kluci jsou kluci“ a administrativa tyto veřejné spory nebude nijak omezovat. Podle ní to je vlastně výhoda a součást transparentnosti Trumpovy administrativy. Jsou to zkrátka takoví Piráti a jejich veřejná fóra na steroidech. Škoda, že stejnou transparentnost neprokazují, co se týče toho, jaké je skutečné postavení Elona Muska v rámci DOGE, ale to sem teď nepatří.
Cíl: deficit
Spor Muska s Navarem ukazuje, že vliv velkých podnikatelů, kteří se na Trumpa přilepili, nejspíš není takový, jak se soudilo. Minimálně to platí v otázce cel. Tam se v tuto chvíli zdá, že prezident je odhodlaný jít přímo proti tomu, co mu doporučují, a že svým, rozuměj Navarrovým, clům věří.
Často se říká, že Trump je chaotický. To je pravda, pokud se díváme na prostředky, které využívá. Zároveň má často jeden konzistentní cíl, který dopředu ohlásí. V případě mezinárodního obchodu jsou to salda, která Spojené státy s většinou ostatních zemí mají. Ta chce prostě odstranit pomocí cel.
Z těch necouvnul ani vůči Izraeli, který je přitom jinak spojencem, vůči němuž se Trump jako vůči spojenci skutečně chová. Navíc sám cla na americký dovoz zrušil. Zdá se tedy, že cla budou v platnosti, dokud bude existovat schodek zahraničního obchodu USA s tou kterou zemí. Doufání v to, že na tom Musk něco změní, je marné.