
Mark Zuckerberg, Elon Musk a Jeff Bezos FOTO: Adam Hošek / Midjousrney / FORUM 24
FOTO: Adam Hošek / Midjousrney / FORUM 24
Úřad pro efektivitu státu (DOGE), reprezentovaný Elonem Muskem, zveřejňuje ohromující čísla úspor. Často ale spíše údajných. Stránky úřadu totiž ukazují, že téměř polovina zrušených zakázek žádné reálné úspory nepřinese. Upozorňuje na to agentura Associated Press. „Je to jako zabavit munici, která již byla vystřílena,“ komentuje situaci profesor práva Charles Tiefer. Podle něj jde o zcela nesmyslně překotné rušení smluv, které nemá žádný význam.
Podle analýzy agentury AP očekává samotný Muskův úřad, že asi 40 procent zrušených vládních zakázek nepřinese žádné úspory do státního rozpočtu. Celkově vypověděl Musk asi 1125 různých smluv uzavřených federálnímu orgány, a to napříč všemi úřady. Speciální stránky „Wall of Receipts“ zveřejňující informace o „šetření“ pod dozorem DOGE ve skutečnosti ukazují, že úspory nebudou až tak vysoké. Na stránkách se totiž zobrazuje především součet hodnoty všech zrušených smluv. Stačí ale překliknout na položku „úspory“ a dojem je mnohem méně impresivní.
Zhruba 417 ze zrušených smluv nepřinese absolutně žádné úspory, to z toho prostého důvodu, že již byly naplněny. Celková hodnota těchto kontraktů byla 478 milionů dolarů, nicméně jejich zrušení tedy nemá žádný význam, upozorňuje AP. Charles Tiefer, emeritní profesor práva na Baltimorské univerzitě a expert na právo vládních zakázek, to pro agenturu komentoval slovy: „Nesmylsné ukončování tolika smluv zcela očividně neznamená žádné úspory pro státní rozpočet.“ Kromě již v podstatě prošlých smluv je ve výčtu nemálo takových, které mají hodnotu jen pár desítek dolarů.
Jak uvádí agentura AP, část těchto vyčerpaných smluv se týkala již zaplaceného předplatného The Associated Press, Politico a dalších mediálních služeb, o kterých vláda prohlásila, že je zruší. Jiné se týkaly oceněných výzkumných studií, proběhlých školení, zakoupeného softwaru a stážistů, kteří přicházeli a odcházeli. Podle nejmenovaného federálního úředníka, kterého cituje AP, má však smysl rušit kontrakty, které jsou považovány potenciálně za „mrtvé“, i když tyto kroky nepřinesou žádné úspory.
S tím ale nesouhlasí Tiefer. Podle něj totiž přístup Muskova úřadu připomíná metodu spálené země („slash and burn“), což může velmi negativně ovlivnit fungování federálních orgánů a vlády. Podle Tiefera by bylo mnohem efektivnější spolupracovat při hledání úspor s úředníky a inspektory. Tím by se dalo údajně skutečně najít cestu k zefektivnění práce. Jenže to je cesta, kterou Trumpova administrativa nezvolila, píše AP. Prezentované úspory přes sedm miliard dolarů jsou tak podle odborníků velmi nadhodnocené.
AP připomíná, že některé ze zrušených kontraktů měly za cíl modernizovat a zlepšit způsob, jakým funguje vláda, což by se zdálo být v rozporu s misí DOGE snižovat náklady. Jedna z největších zrušených zakázek například směřovala do poradenské firmy Deloitte Consulting LLP, která radila Národnímu centru pro imunizaci a respirační onemocnění, úřadu, který se podílel na americké reakci na pandemii covid-19. Přibližně 13,6 milionu dolarů již bylo vyplaceno za pomoc s restrukturalizací, která zahrnovala uzavření několika výzkumných kanceláří (a tedy skutečné úspory).