Sociální síť X miliardáře Elona Muska se znovu dostala do pozornosti Evropské komise kvůli Muskovu živému rozhovoru s předsedkyní AfD Alicí Weidelovou. Komise v současnosti zkoumá, zda platforma neporušila evropský zákon o digitálních službách. V takovém případě by jí hrozila pokuta ve výši až šesti procent celosvětového obratu. Může tak jít o miliardy korun.
Po tom, co Elon Musk pomohl v prezidentských volbách Donaldu Trumpovi, rozhodl se vložit také do celosvětové politiky. V Evropě by ale mohl brzy narazit. Již v roce 2023 totiž přijal Evropský parlament nařízení označované zkratkou DSA, anglicky Digital Services Act. Jedná se o nástroj, který má především zabránit ovlivňování voleb v členských zemích. Chce bojovat proti jejich manipulaci prostřednictvím cíleného šíření dezinformací a nezákonného obsahu.
Síť X již čelí několika řízením za porušení tohoto aktu. Nyní se na ni komise opět zaměřila kvůli rozhovoru s předsedkyní krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD) Alicí Weidelovou, napsala agentura Reuters. Komise chtěla zkontrolovat, „zda se před německými volbami, které se budou konat příští měsíc, nešíří dezinformace“. Živé vysílání mělo sledovat sledovat až 150 úředníků.
Snaha ochránit volby
Nařízení DSA, česky Akt o digitálních službách, umožňuje Evropské komisi řešit tzv. systémová rizika, mezi která patří i nepříznivé dopady na volební procesy, uvedla pro deník FORUM 24 mluvčí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Tereza Meravá. „Evropskou komisi nebude zajímat ani tak samotný rozhovor, jako reakce algoritmů a doporučovacích systémů sociální sítě X na něj, pokud by měl nějak zásadně negativně poznamenat volby v Německu,“ osvětluje.
Právě ČTÚ je přitom partnerem příslušných orgánů EU pro prosazování DSA, který bude do českého právního řádu implementován prostřednictvím Zákona o digitální ekonomice. Ten nyní čeká na schválení parlamentem. Přesto již ale DSA – jako nařízení EU – v Česku platí.
Impulsem pro evropské zákonodárce pro vznik DSA bylo prokázané vměšování se do voleb v Evropě, za kterým stálo Rusko. V nařízení se píše: „Většina občanů unie nyní tyto služby využívá denně. Digitální transformace a větší využívání těchto služeb však přinášejí také nová rizika a problémy pro jednotlivé příjemce dané služby, firmy a společnost jako celek.“
EU hledala způsob, jak v podstatě vyrovnat možnost regulace virtuálního prostoru na úroveň toho fyzického. „Nezákonný obsah je českými právními předpisy definován už dnes. Problém někdy bývá v jeho vymahatelnosti v online prostředí,“ říká Meravá a zdůrazňuje: „Nicméně ČTÚ není podle DSA ani žádného jiného předpisu kompetentní posuzovat, co je a co není nezákonné. To je úlohou nezávislých soudů a dalších k tomu určených orgánů.“ Proti rozhodnutím Evropské komise o udělení pokuty za porušení zákona se mohou dotčené firmy bránit soudně. Několik takových procesů již běží.
DSA se zároveň netýká pouze platforem sociálních sítí, ale vztahuje se na všechny digitální služby poskytované v EU, tedy například i na obchody s aplikacemi nebo internetové platformy pro prodej zboží.
Evropská komise kvůli zákonu občas čelí kritice, že zavádí cenzuru, což opakovaně odmítá. Trvá ale na transparentnosti algoritmů, což je problém například právě v případě Muska. „Komise bude nejspíš zkoumat, zda nedochází ze strany algoritmů k upřednostňování tohoto obsahu v porovnání s jinými příspěvky a jaká bude reakce X na případné související negativní společenské jevy,“ vysvětluje mluvčí ČTÚ a dodává: „Dále se bude zkoumat, zda se nejedná o skrytou reklamu, která by měla být řádně označena, nebo případně, jak X zareaguje, pokud nastane nějaká koordinovaná manipulační kampaň, jako jsme to viděli na konci loňského roku v Rumunsku.“
Zpřístupnění algoritmů se sociální sítě brání
O problému manipulování obsahu sociálních sítí prostřednictvím úprav algoritmů mluví odbornici již dlouho. Doposud tomu ale nebylo možné zabránit. DSA tuto situaci mění a dává Evropské komisi do rukou poměrně silné nástroje, jak získat důkazy o tomto jednání.
„DSA by mělo mít pozitivní dopad na kultivaci dění na sociálních sítích. Nutno říct, že DSA nezná pojem dezinformace,“ připomíná Meravá. „Řeší systémová rizika obecně, tzn. každá velmi velká online platforma, kam spadají např. sociální sítě, musí pravidelně vyhodnocovat systémová rizika spojená s jejich službami. Mezi tato rizika patří mimo jiné nepříznivé dopady na základní práva, občanský diskurz a volební procesy. Na základě tohoto posouzení musí platformy zavést rozumná, přiměřená a efektivní zmírňující opatření,“ dodává.
Podle agentury Reuters je síť X vyšetřována již od roku 2023 „kvůli podezření na šíření nezákonného obsahu a účinnosti jeho opatření v boji proti manipulaci s informacemi“. Musk opakovaně vyjádřil podporu protiimigrační straně AfD, kterou německé bezpečnostní služby označily za pravicově extremistickou. To vyvolalo pobouření v Německu, kde všechny ostatní strany vylučují spolupráci se stranou, kterou považují za nebezpečnou a nedemokratickou, upozornila Reuters a připomněla i Muskovu reakci na prosincový útok v Magdeburgu „Poté, co saúdský lékař minulý měsíc zabil pět lidí na vánočním trhu v německém městě Magdeburg, Musk označil německého kancléře Olafa Scholze za ‚nekompetentního blázna‘ a vyzval ho k rezignaci.“
Podle Reuters komise rovněž zahájila řízení proti společnosti Meta a čínským společnostem AliExpress, Temu a TikTok. Všechna řízení, včetně toho proti síti X, jsou stále otevřená. Pouze v jednom případě navrhl TikTok řešení problému, a tak bylo řízení zastaveno. Pokud příslušné orgány komise shledají porušení DSA, mohou navrhnout pokutu až do výše šesti procent celosvětového obratu. Pokud porušování pravidel přetrvává a způsobuje uživatelům vážnou újmu, může komise požádat o pozastavení služby.
Co na to X a Facebook
Společnosti X nezveřejňuje finanční ukazatele, podle odhadů ale činí její celosvětový obrat několik miliard dolarů. Pokuta by se tedy v přepočtu na české koruny mohla také pohybovat v řádech miliard.
Majitel sítě Facebook Mark Zuckerberg nedávno oznámil změny v systému moderování obsahu včetně zrušení ověřovatelů faktů. „Ověřovatelé faktů byli příliš politicky zaujatí a zničili více důvěry, než vytvořili,“ tvrdil. Nadále ale také odmítá zveřejnit podrobnosti o algoritmu své sítě.
„Cílem je, aby platformy pomocí svých algoritmů nerozdmýchávaly v uživatelích negativní emoce např. za účelem dosažení jejich větší aktivity. To ale neznamená, že by DSA nařizovalo platformám mazat příspěvky, které někteří označují za dezinformační. Dezinformace zpravidla není nelegální. Přiměřeným opatřením může být např. snížení dosahu takového příspěvku, jeho opatření doprovodným vysvětlujícím textem nebo posílení interních moderačních týmů,“ vysvětluje Meravá a potvrzuje tak, že Facebook se takovým krokem dostává do přímého rozporu s DSA.