NÁZOR / Elon Musk, vystupující jako obránce absolutní svobody slova, na své sociální síti repostoval příspěvek, který volá po poskytnutí demokratických práv pouze mužům s vysokou hladinou testosteronu. Karl Popper se svým paradoxem tolerance by možná argumentoval tím, že tolerovat takovou netoleranci a volání po omezení občanských práv celých skupin není svoboda slova. Popper měl ale jistě jen nízký testosteron a byl beta samec. Kdyby byl alfa, tak by musel souhlasit.
Elon Musk si pořídil ten největší a nejdražší megafon na světě a nebojí se ho použít. Řeči o absolutní svobodě slova jsou sice hezké, ale sám Musk s oblibou podává žaloby na ty, kteří s ním nesouhlasí, a neprůhledným způsobem snižuje dosah příspěvků, jež se mu nelíbí, a naopak zvyšuje dosah těm svým. Není divu, že siť X (dřívě twitter) masivně ztratila příjmy. Musk se k ní totiž chová jako ke své osobní stránce. Pak by se ale neměl divit, že se k ní tak chovají i inzerenti.
Svoboda a demokracie jen pro alfa samce
Je to bohužel v západních společnostech sílící trend. V kurzu je chlapáctví, které si ovšem jeho proponenti často pletou s obyčejným hulvátstvím až misogynií. Musk teď v tomto ohledu dovršil vlhký sen těch nejobskurnějších figur této subkultury. Do mainstreamu se prostřednictvím X snaží dostat věci, jako je omezení minimálně pasivního volebního práva na bázi biologie.
Celé je to na bázi pochybné teorie, nejspíš mylně připisované rakouskému psychologovi Wilhelmu Reichovi. Muži s nízkou hladinou testosteronu a ženy se prý totiž nedokážou dobrat pravdy, protože se primárně snaží, aby jejich postoj nebyl konfliktní. Chudáci se totiž nedokážou bránit a vědí to. Jen alfasamci s hromadou „tesťáku“ mají odvahu se postavit davu.
Z hlubin misogynního bahna
Ponechme stranou, že celou teorii o existenci alfa samců odmítá i vědec, který tento termín první použil. Ponechme stranou i to, že Wilhelm Reich ve své Masové psychologii fašismu o ničem podobném nepíše. Promiňme autorovi postu i to, že používá neexistující pojem „aneurotypický“. Volání po omezování občanských práv na základě biologie je prostě odporná pavěda.
Teorie o méněcennosti žen a betasamců kolují v bahně misogynních internetových fór už dlouhou dobu. Hodně si v nich libuje ten typ mužů, kteří si nedokážou najít partnerku a teskní po dobách, kdy by si mohli sňatek prostě domluvit s otcem dané dívky. Vrcholem je třeba trumpovský kandidát do senátu za stát Minnesota Royce White, podle nějž jsou dnešní ženy „moc hubaté“.
Puberťák opojený vlastním géniem a mocí
O tom, že někteří muži pracující v technologických startupech, minimálně částečně sdílí podobné názory, se mluví už delší dobu. Vžil se pro ně pojem „tech bros“. Jedná se o kombinaci až pubertální fascinace sexualitou v kombinaci s přesvědčením o tom, že jim vlastní intelekt umožňuje pochopit složité společenské procesy bez vzdělání ve zbytečných společenských vědách.
Výsledkem bývá až pubertálně odpudivé přesvědčení o vlastní genialitě a výjimečnosti ve spojení s nárokovou mentalitou v sexuální oblasti. Elon Musk se stal nejviditelnějším zosobněním tohoto trendu. Zmíněnou teorii sdílel s dodatkem „zajímavý postřeh“.
Nikoliv, jde o nevědecký nesmysl, který je navíc nebezpečný. Není to tak dávno, co se mnoha lidem na základě podobných nesmyslů upírala základní občanská práva a mnozí byli i v demokratických Spojených státech sterilizováni. Víra v objektivní racionální vládu alfa samců patří do stejné kategorie jako frenologie a eugenika. S obojím už neblahou zkušenost máme.