KOMENTÁŘ / Společnost Starlink nabídla lidem v zasažených oblastech internet zdarma. Elon Musk si na své sociální síti dokonce stěžoval, že FEMA (americká vládní agentura pro krizové situace) pomoc včetně dodávek terminálů blokuje. Teď se ovšem ukazuje, že připojení sice firma nabízí zdarma, ale zhruba 400 dolarů za terminál chce po lidech postižených hurikánem stejně.
Muskovi se nedá upřít, že je mistrem v propagaci. Ať už se jednalo o elektromobily Tesla, nebo třeba společnost Space X, která pod sebou má společnost Starlink, jež provozuje stejnojmenou službu, vždy dokázal přitáhnout pozornost. Jenže teď se o to snaží dost nešťastným způsobem a navíc míchá svůj soukromý byznys s politikou.
Starlink zadarmo
Začněme u byznysového PR. Společnost Starlink oznámila, že všem lidem ze zasažených oblastí poskytne internetové připojení zdarma na 30 dní. Na stránkách je řádně napsáno, že pokud nevlastníte terminál, musíte si ho napřed pořídit za 400 dolarů. Ovšem Musk na svou sociální síť dal příspěvek, který budil zdání, že terminály dodává zdarma.
Stávající zákazníci Starlinku musí o odpuštění poplatku na 30 dní zažádat a společnost neurčila žádný termín, do kdy jejich žádosti vyřeší. Trochu to připomíná situaci s Ukrajinou, které sice napřed Musk poskytoval Starlink zdarma, ale asi po roce dotlačil Pentagon k tomu, aby za připojení platil. To by bylo naprosto v pořádku. Starlink je firma a jejím hlavním cílem je vydělat.
Jenže Musk se oháněl poskytováním Starlinku i v době, kdy už za něj dostával normálně zaplaceno. V době, kdy připojení ještě poskytoval zadarmo, také jeho dosah omezil tak, že nefungovalo na území Ukrajiny okupovaném Rusy. To vedlo třeba k potížím během osvobozování Chersonu.
Dezinformace a politika
Kdyby se Musk držel jen pomoci, tak by se jednalo o chvályhodnou aktivitu, i přes námitku, že si lidé musí koupit terminály. Jenže Muskova role je bohužel daleko tragičtější. Na své síti opakovaně zveřejňoval příspěvky (zde, zde a zde), které obviňovaly agenturu FEMA z úmyslného blokování pomoci.
Tyto dezinformace odsoudili i republikánský senátor za Severní Karolínu Thom Tillis a členové sněmovny ze stejné strany Chuck Edwards a Carlos Gimenez. Tillis řekl, že tyto teorie odvádějí pozornost „ke škodě tvrdě pracujících záchranářů a lidí, co se snaží obnovit své normální životy.“ Představitelé FEMA pak tvrdí, že tyto Muskem aktivně šířené fámy snižují pravděpodobnost, že se lidé o možnostech pomoci dozvědí a že ji využijí.
Hyenismus na druhou
Takže abychom to shrnuli. Muskův Starlink nabízí internetové připojení na měsíc zdarma, ale musíte si pořádit terminál za 400 dolarů. Ten asi většina lidí po měsíci jen tak nevyhodí, takže to spíš vypadá jako šikovná prodejní akce maskovaná jako pomoc. K tomu ji Musk využívá k propagaci své osoby i svého podnikání. Poslední kapkou jsou pak konspirace, které aktivně škodí zasaženým lidem a které Musk šíří na svém digitálním megafonu jménem X.
Musk je nejenom podporovatelem Donalda Trumpa, ale má v podstatě slíbenou pozici v jeho administrativě. Dá se tedy oprávněně říct, že přírodní katastrofu zneužívá krom obohacení i k budování vlastní politické kariéry.