Miliardář Elon Musk budí stále větší kontroverze, když využívá svoji sociální síť X k ingerenci do vnitřních záležitostí největších evropských demokratických zemí a propaguje autoritářské a antiliberální síly. Nyní napadl i britského ministerského předsedu Keira Starmera, kterého označil za spoluviníka ve starém, ale stále burcujícím případu sériového zneužívání dětí.
Následná přestřelka na síti X mezi Muskem a Starmerem byla velmi intenzivní, přičemž Muskovy výroky na účet britského premiéra postupně nabíraly na ostrosti. Je to v krátké době další případ Muskovy snahy peskovat spojenecké země Spojených států, ačkoli si vybudoval postavení předního podporovatele a spojence nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa. Nedávno se proti jeho podpoře Alternativy pro Německo (AfD) ohradil německý kancléř i jeho předpokládaný nástupce. Kvůli nesouhlasu s Muskovým textem publikovaným v týdeníku Die Welt am Sontag odešlo několik významných členů redakce. Nastupující šéfredaktor listu věc komentoval slovy: „I génius se může mýlit.“
V minulých dnech se Musk zaměřil na Velkou Británii. Využil k tomu obrovský skandál kolem zmiňovaného sériového sexuálního zneužívání dětí v městě Rotherham na severu Anglie. Britsko-pákistánské gangy zde zorganizovaly od konce 80. let 20. století do roku 2013 znásilnění asi 1400 dívek, a to za dlouhé nečinnosti úřadů. Miliardář nyní obvinil současného britského premiéra ze spoluviny na tomto případu, jelikož měl být prý ve své dřívější pozici šéfa státních zástupců zodpovědný za liknavost vyšetřování.
Musk provedl výpad i proti současné vládnoucí straně, když na síti X napsal: „Labouristická strana zablokovala národní vyšetřování znásilňovacích gangů, aby zakryla svou hanebnou minulost.“ Pak připomněl právě Starmerovo působení na státním zastupitelství. O několik minut později Musk ještě přitvrdil: „Starmer byl jednoznačně spoluviníkem masového znásilňování (které měl podle Muska krýt – pozn. red.) výměnou za hlasy.“ Britského premiéra pak označil za naprosto opovrženíhodného. „Skutečným důvodem je, že by to ukázalo, jak Starmer opakovaně ignoroval prosby obrovského počtu malých dívek a jejich rodičů, aby si zajistil politickou podporu,“ zopakoval Musk.
Musk vyhrotil spor i tím, že se zastával násilníka Tommyho Robinsona, který v roce 2013 využil rotherhamský skandál k vlastnímu zviditelnění a nyní je ve vězení, ovšem v souvislosti se zcela jinou kauzou.
Musk šíří lži, tvrdí britský premiér
Musk na všechny útočí zejména prostřednictvím svých postů na vlastní sociální síti X a britského premiéra napadl již několikrát. V pondělí dopoledne přitom nabrala jejich přestřelka na obrátkách. Některá britská média to dokonce přimělo udělat on-line přenos.
Podrobně vývoj celé kauzy sledoval například The Telegraph. Do útoku vyrazil první Musk, když na svém profilu vytvořil anketu: „Amerika by měla osvobodit lid Británie od jejich tyranské vlády.“ Terčem Muskova útoku se stal také bývalý britský premiér Gordon Brown. O něm Musk napsal, že nezastavil „znásilňovací gangy“. Na dotaz novinářů se k celé věci vyjádřil současný premiér Starmer. „Opravdu nemám co dodat ke konkrétnímu komentáři, který dnes ráno učinil Musk,“ prohlásil.
Do debaty se zapojila také profesorka Alexis Jayová, bývalá předsedkyně národního vyšetřovacího výboru pro sexuální zneužívání dětí. Ta vyzvala Starmera, aby plně implementoval doporučení, které obsahuje závěrečná zpráva výboru. Je to již podruhé v krátké době, s upozorněním, že závěry stále nejsou uvedeny do praxe, vystoupila už v listopadu.
„Pozorně jsme studovali výsledky vyšetřování Alexis Jayové, které, jak víte, trvalo sedm let, stálo miliony liber, a těch 20 doporučení, která učinila, nebylo implementováno minulou vládou,“ prohlásila v pořadu televizní stanice ITV „Good Morning Britain“ ministryně zdravotnictví Karin Smythová. „Když jsem byl pět let hlavním žalobcem, postavil jsem se tomu čelem, protože jsem viděl, co se děje, a proto jsem znovu otevřel případy, které byly uzavřeny a údajně uzavřeny,“ řekl kolem půl jedenácté Starmer a pokračoval: „Podal jsem první velké obvinění asijského znásilňovacího gangu v konkrétním případě, který byl v Rochdale, ale bylo to první svého druhu.“
Dříve zdrženlivý britský premiér se tak podle tamních komentátorů pustil do již zcela otevřené války s Muskem. „Ti, kteří šíří lži a dezinformace tak daleko, jak je to jen možné, se nezajímají o oběti, zajímají se jen sami o sebe,“ reagoval Starmer na Muskova slova a dodal: „Ti, kteří roztleskávají Tommyho Robinsona, se nezajímají o spravedlnost, podporují muže, který šel do vězení za to, že téměř zničil případ sexuálního zneužívání, případ gangsterského znásilňování.“
Později směrem k Muskovi premiér Starmer ještě uvedl: „Užívám si dynamiku politiky, intenzivní debatu, kterou musíme vést, ale ta musí být založena na faktech a na pravdě, nikoli na lžích, a nikoli na lidech, kteří tak zoufale touží po pozornosti, že jsou připraveni ponížit sebe a svou zemi.“
Roztržka s konzervativci
Starmerovi kritici připomínají, že to byl právě on, kdo stál v době vyšetřování případu v čele státního zastupitelství. „Na tom, že jsem vedl státní zastupitelství, není nic tajného. Každý jednotlivý případ, který jsem stíhal, se dostal k soudu a byl přezkoumán soudcem,“ ohradil se britský premiér. „Politici, kteří seděli ve vládě po mnoho let, jsou lhostejní k poctivosti, slušnosti, pravdě a právnímu státu, nyní vyzývají k vyšetřování, protože chtějí naskočit do rozjetého vlaku krajní pravice. To ovlivňuje politiku, protože debata může být založena pouze na skutečných faktech, a to je důvod, proč je to ve skutečnosti důležitý bod naší politiky, bez ohledu na to, co kdokoli může nebo nesmí říkat na Twitteru,“ připomněl angažmá některých členů Konzervativní strany, kteří se přidali k volání po veřejném vyšetřování.
Na stranu Muska se postupně staví i další konzervativci. Chris Philp, stínový ministr vnitra, prohlásil: „Je ostudné, že Keir Starmer očerňuje lidi, kteří jsou znepokojeni znásilňovacími gangy, a mluví o naskakování do rozjetého vlaku „krajní pravice“, místo aby se postavil čelem ke svým vlastním záznamům v této věci a znovu zvážil své odmítnutí jako premiér provést úplné národní vyšetřování.“ To musí jít podle Philpa nad rámec předchozích vyšetřování a zaměřit se konkrétně na institucionální a politická selhání.
Poněkud překvapivým stoupencem Starmera se stal předseda Reform UK Nigel Farage. Toho přitom Musk ještě nedávno podporoval. Ve svém vyjádření pro Mail OnLine uvedl, že pochybuje, že by Musk znal celý příběh Tommyho Robinsona, a dodal, že extremismus je Reform UK cizí. Následně ale doplnil: „Tommy Robinson vede kampaň proti islámu. Mnoho z toho, co říká, je pravda, a přestože opakovaně porušuje zákon, neměl by být držen na samotce.“ Na Faragovu kritiku reagoval Musk velmi rychle a vyzval jej rezignaci z čela Reform UK.
Ministr zdravotnictví ve Starmerově vládě doporučil Muskovi detox od sociálních sítí. „Myslím, že by měl mít pravděpodobně novoroční předsevzetí pro detoxikaci sociálních médií,“ uvedl pro BBC World a dodal: „Trávíme příliš mnoho času starostmi o to, co někdo v Americe může říct o něčem, o čem tady ve Velké Británii ví jen málo.“