Víc než 70 tisíc duchovních z celé Indie podepsalo fatvu proti Islámskému státu, hnutí Tálibán, al-Káidě a dalším teroristickým seskupením. Duchovní a muslimští věřící se sešli začátkem prosince v indickém městě Bareilly na výročí úmrtí odpůrce vahhábismu v Indii, Ahmeda Razu Khana. Při té příležitosti prohlásili, že teroristické organizace včetně takzvaného Islámského státu nemají s islámem nic společného a jsou hrozbou pro lidstvo. Toto prohlášení podpořilo a na místě podepsalo bezmála 1,5 milionu muslimů.

Mufti Mohammed Saleem Noori, jeden z kleriků, který fatvu také podepsal, k tomu pro web The Times of India řekl: „Od neděle, kdy začal svátek, rozdávali členové Dargah Aala Hazrat dotazníky svým následovníkům a sbírali podpisy všech, kteří by byli ochotni postavit se terorismu. Téměř jeden a půl milionů muslimů se podepsalo a následně zhruba 70 duchovních z celého světa, kteří se zúčastnili našeho setkání, vyhlásilo fatvu.“ Noori zároveň požádal média, aby o teroristických skupinách přestala psát jako o muslimských organizacích.

Mohammed Ehsan Raza Khan, hlava místní svatyně dodal, že v Koránu se píše, že zabití jednoho jediného nevinného člověka je stejné jako zabití celého lidstva.

Duchovní ale zároveň odsoudili zásahy NATO v Sýrii, které usmrtily mnoho nevinných žen a dětí, a prohlásili, že by se boj měl zaměřit proti terorismu, nikoli však za cenu nevinných obětí.

Poznámka: Fatva je v islámu nábožensko-právní stanovisko, které zdůvodňuje či posvěcuje z náboženských pozic určité jednání či politiku. Fatvu je oprávněn vydávat muftí za použití základních pramenů islámského práva, tedy Koránu a sunny. 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Šárka Adámková
Šárka Adámková
Redaktorka Svobodného fóra
Další články autora