Nová mutace koronaviru delta má své období temné slávy. Laboratoře po celém světě, které analyzují genetický materiál viru, sdílejí svá zjištění do celosvětové databáze. Při pohledu na ni to vypadá, že ve Velké Británii je více případů varianty delta než ve většině ostatních zemí světa. U toho ale nemusí zůstat.
Podle čísel, která uvádí BBC.com, je razantní nástup delty patrný, ovšem hlavně v zemích, kde ji díky sekvenování umějí rozeznat. Velká Británie má velmi dobrý systém pro zjišťování variant. Do 16. června bylo ve Spojeném království sekvenováno celkem 75 953 případů viru delta, což je o 42 323 případů více než v předchozím týdnu. V týdnu od 14. června bylo podle celosvětové monitorovací webové stránky zjištěno 2 853 případů delty v USA, 747 v Německu, 277 ve Španělsku a 97 v Dánsku.
Je tedy pravděpodobné, že tato čísla zakrývají mnohem větší výskyt této varianty v některých zemích, které provádějí méně sekvenování (genetické analýzy) viru. Například v Indii bylo v týdnu od 3. května, kdy virus řádil, zjištěno 875 případů delty a za poslední čtyři týdny jen 142 případů. A to i přesto, že v této zemi bylo od začátku května zaznamenáno půl milionu až dva miliony nových případů týdně, přičemž se předpokládá, že dominantní variantou je delta.
V Anglii bylo za posledních 28 dní zaznamenáno 38 000 případů varianty delta. Podle skotské vlády je tato varianta zodpovědná za „drtivou většinu“ nových případů. Severoirská vláda varovala, že se delta pravděpodobně stane dominantním kmenem, a velšská vláda uvedla, že varianta delta je hnací silou nárůstu infekce, přičemž země je na počátku třetí vlny koronaviru.
„Proč je situace ve Spojeném království tak špatná ve srovnání s ostatními zeměmi?“ BBC píše, že podle odborníků je „hlavním faktorem počet případů, které byly do Spojeného království zavlečeny v krátkém časovém úseku kvůli objemu cestování“.
„Podle údajů organizace Public Health England byla tato varianta zavlečena nejméně 500krát cestujícími.
Dr. Jeffrey Barrett ze Sangerova institutu, který analyzuje genetický materiál ze stěrů covid-testu, aby zjistil, jaké mutace obsahují, uvedl, že skutečný počet je pravděpodobně vyšší než 1000. To je důležité vzhledem k nepravidelnému způsobu šíření viru. Hovoříme o čísle R, které znamená, že bez distancování nebo opatření pro kontrolu infekce může jeden člověk nakazit v průměru tři další.
Ve skutečnosti to však není tak, že by každá osoba nakazila tři další. Místo toho může jeden člověk nakazit 30 dalších, zatímco jiný člověk nenakazí vůbec nikoho, ať už kvůli rozdílům v biologii, chování nebo životních podmínkách. Je zde prvek náhody. Pokud do Spojeného království dorazí pět lidí, kteří jsou nositeli této varianty, můžete mít štěstí a žádný z nich ji nepřenese dál. Pokud jich přijede 500, je prostě pravděpodobnější, že alespoň jeden z nich infekci předá dál, nebo dokonce bude superrozšiřovatelem. Rozdíl mezi pěti a pěti sty cestujícími, kteří přijedou s variantou delta, tedy nebude přesně stonásobný. Může to být rozdíl mezi tím, zda varianta zcela vyšumí, nebo se rozjede.“
Navíc varianta delta vstoupila do Spojeného království v době, kdy se uvolňovala omezení – a za chladného počasí. Chladné období mohlo způsobit, že více lidí bylo uzavřeno v místnostech, a tím se infekce šířila, ale také to, že virus přežíval déle venku.
Budou následovat další země? Odborníci se domnívají, že některé země již možná směřují tam, kam Velká Británie, mají však programy genetického sekvenování, které analyzují méně stěrů a pomaleji, což znamená, že to v datech zatím nevidíme.
Muge Cevik, lékařka a odbornice na infekční nemoci z University of St Andrews, uvedla, že časem můžeme podobnou trajektorii pozorovat i v dalších zemích, a dodala, že taková vyhlídka je „mnohem znepokojivější v zemích s nízkou mírou očkování“. Je podle ní docela pravděpodobné, že se stane dominantní variantou i v jiných zemích a možná i na celém světě.