Různá média informují o tom, že takzvaná varianta lambda se dostala do Evropy. Mutace se sleduje, ale zatím se nepovažuje za nebezpečnou.
Co všechno o mutaci lambda víme, zaznamenal německý Spiegel.de.
Mutace se nyní označují řeckými písmeny, aby se vynechalo označení podle zemí, kde se varianta objevila. V řecké abecedě za písmenem delta následuje písmeno epsilon, ale momentálně se diskutuje hlavně o mutaci koronaviru nazvané lambda.
„Lambda je od 14. června na seznamu Světové zdravotnické organizace (WHO) jako takzvaná ‚zájmová varianta‘,“ píše německý server. „Tento seznam zahrnuje virové mutanty s genetickými změnami, které mění nebo by mohly změnit důležité vlastnosti patogenu. Patří mezi ně přenosnost, závažnost onemocnění a účinnost dostupných vakcín, léků a diagnostických postupů.
Na rozdíl od delty nebo alfy není lambda podle klasifikace WHO zatím ‚variantou vzbuzující obavy‘. Bylo již prokázáno, že tyto mutace (alfa, delta) jsou nakažlivější, způsobují závažnější průběh onemocnění a méně proti nim chrání vakcíny.“
Než WHO změnila pojmenování variant koronaviru, byla lambda známa jako C.37 a nejdříve byla zjištěna v Peru. Podle WHO byla do 15. června tato varianta zjištěna již ve 29 zemích, především v Jižní Americe. V Peru představuje lambda od dubna přibližně 81 procent všech případů, uvedla WHO.
„Mutace v této variantě naznačují, že by mohla být infekčnější a že je hůře eliminovatelná protilátkami, ale ani jedno z toho zatím nebylo prokázáno.
Pokud by se prokázalo, že lambda skutečně má některou z těchto vlastností, WHO by ji povýšila ze ‚zájmové varianty‘ na ‚variantu vzbuzující obavy‘.
Podle zprávy Institutu Roberta Kocha ze dne 30. června je podíl varianty delta ve vzorku od 15. kalendářního týdne, tj. od poloviny dubna, udáván v závislosti na týdnu jako 0,1 až 0,2 procenta. Pro srovnání, podíl delta varianty ve stejném vzorku činil v 15. kalendářním týdnu rovněž 0,1 procenta a ve 24. kalendářním týdnu 36,7 procenta.“ Lambda se tedy v Německu zatím moc nešíří.
Evropská agentura pro kontrolu nemocí ECDC ve své poslední týdenní zprávě uvádí ojedinělé případy nákazy lambda ve Španělsku a Itálii.
Podle zprávy peruánské tiskové agentury Andina tamní zdravotnické úřady rovněž poukazují na to, že tam používané vakcíny (Pfizer/Biontech a Sinopharm) pravděpodobně poskytují velmi spolehlivou ochranu před těžkými průběhy onemocnění i v případě nákazy variantou lambda.