Na veřejně šířeném videu čtyřiašedesátiletý Pavel Hlávka tvrdil, že ve fakultní nemocnici v Plzni nechávají lékaři pacienty s covidem-19 raději umírat, než by jim podali přípravek ivermektin. Okresní soud mu teď za šíření poplašné zprávy vyměřil podmíněný trest v délce 2,5 roku se stejně dlouhou zkušební lhůtou. Zároveň mu přikázal veřejnou omluvu, a to jak nemocnici, tak primáři dotčeného oddělení. Rozsudek není pravomocný.
V roce 2021, v době vrcholící covidové pandemie se zákazem nemocničních návštěv, dostal Pavel Hlávka výjimečné povolení navštívit svoji matku, která byla v té době s nákazou covidem-19 ve velmi vážném stavu a nedlouho poté zemřela. Po příchodu na oddělení začal Hlávka naléhat na personál, aby jeho matce podali veterinární medikament ivermektin, který do nemocnice přinesl. Celou dobu také tajně natáčel personál, svou umírající matku a další pacienty.
Hlávka mimo jiné tvrdil, že nemocnice praktikuje „důchodovou reformu“ tím, že pacienty seniorního věku hospitalizované s covidem-19 nechává úmyslně umírat. O přednostovi první interní kliniky Martinu Matějovičovi prohlašoval, že na tom má svůj soukromý zájem, protože, podle Hlávkových slov, je „politicky zaháčkovaný“ a získal za to odměnu. Tříhodinovou nahrávku poté umístil na sociální sítě.
V létě 2022 tentýž okresní soud v Plzni Hlávku viny zprostil. Krajský soud však původní verdikt po odvolání zrušil a případ vrátil zpět první instanci. V pondělí si Pavel Hlávka, obžalovaný za šíření poplašné zprávy a za pomluvu, u okresního soudu vyslechl rozsudek. Byl odsouzen k podmíněnému trestu v délce 2,5 roku se zkušební lhůtou ve stejné délce. Hlávka se rovněž musí veřejně omluvit přednostovi interny doktoru Matějovičovi za pomluvy. Rozsudek není pravomocný, Hlávka se na místě odvolal.
Na dotaz reportérů České televize Hlávka na odchodu ze soudní síně odpověděl, že rozsudek byl předem připravený. Narážel tím na konspirační teorii hojně šířenou dezinformační scénou o tom, že vláda má za úkol trestat, umlčovat a diskreditovat hlasatele údajné pravdy o covidu nebo válce na Ukrajině. Podle dezinformátorů má jít o politické procesy. Že by se mohlo jednat o „společenskou poptávku“ po podobných rozsudcích, prohlásil také jeden z Hlávkových obhájců Jindřich Rajchl, který je předsedou strany PRO.
Obžalobě z podobného trestného činu aktuálně čelí i bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok). Ten loni na jaře umístil na sociální sítě text, ve kterém tvrdil, že lékaři a zdravotnický personál budou úmyslně vraždit pacienty a jejich úmrtí následně svádět na ivermektin, aby toto léčivo veřejně zdiskreditovali. Obvodní soud pro Prahu 7 to posléze vyhodnotil jako šíření poplašné zprávy a v prosinci loňského roku Volnému uložil dvouletý podmíněný trest. Také Volný se proti rozsudku odvolal.
Ivermektin je účinné antiparazitikum užívané ve veterinární medicíně k odčervování zejména koní, hovězího dobytka, ovcí nebo ptactva. Během pandemie covidu byla v některých nemocnicích zahájena experimentální léčba. Šlo například o Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Výsledky však nesplnily očekávání. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve svém vyjádření uvedl, že pro užití tohoto přípravku proti covidu-19 neexistuje potřebné množství dat a studie nedosahují nutné úrovně medicíny založené na důkazech. V současné době je ivermektin v humánní medicíně schválen například pro léčbu kožního svrabu. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) jeho použití k léčbě covidu-19 nedoporučuje.
Víra ve všemocný lék, který vláda údajně nechce povolit, se masivně rozšířila zejména na české dezinformační scéně. Konspirátor a dezinformátor Jakub Netík tak například prodával veterinární odčervovací pastu a její údajné, ve skutečnosti nikdy neprokázané účinky, propagoval na videích, která vykazovala tisíce zhlédnutí. Na Slovensku během pandemie covidu-19 došlo v roce 2021 k předávkování svépomocně naordinovaným ivermektinem, kdy lékaři museli intoxikovaným zachraňovat život. Na jízdárnách, kde jsou ustájeni koně, musel veterinární lék, do té doby volně k dispozici na policích či v lékárničkách, jít pod zámek.