Lékařská věda dokáže skutečné zázraky. Nemoci, které byly dříve nevyléčitelnými, se najednou nezdají tak fatálními, velký krok udělali doktoři také v transplantacích orgánů. O člověku, který na jednu čekal přes rok, píše web CNN.
Když bylo Stanu Larkinovi pětadvacet let, diagnostikovali mu lékaři arytmogenní dysplazii, která způsobuje arytmie a selhání na obou stranách srdce. To může zničehonic člověka zabít, aniž by před tím pociťoval jakékoliv potíže.
Varovný signál přišel, když Stan zkolaboval na basketbalovém zápase s přáteli. V ten moment už bylo jasné, že jediným řešením jeho zdravotního problému bude transplantace srdce. Byl tedy hospitalizován, aby mohla proběhnout všechna vyšetření, která k operaci byla třeba.
Místo setrvání v nemocnici se ovšem lékaři z Michiganské univerzity rozhodli, že Stanovi aplikují „umělé srdce“ známé pod zkratkou TAH. Dočasné zařízení SyncArdia, které muž nosil na zádech, vážilo 13 kilogramů a mělo pomoci zachraňovat Stanovi život, než bude k dispozici nové srdce.
TAH, které dokáže pomoci při oboustranném selhání srdce, nosil mladý muž v batohu a dokonce mu umožnilo hrát jeho milovaný basketbal. „Připadalo mi to jako batoh s knihami, jako když chodíte do školy,“ vzpomínal Stan. Po dlouhých 555 dnech se však dočkal „znovuzrození“, když mu bylo transplantováno zdravé srdce.
„Byla to emocionální horská dráha. Rád bych se jednou setkal s rodinou dárce a poděkoval jí. Doufám, že se oni budou chtít setkat se mnou,“ řekl Stan deníku Science Daily.
Vzhledem k tomu, že stejnou nemocí trpěl i jeho bratr Dominique, zvažovalo se, zda postupovat stejně i u něj. Nakonec se však lékaři rozhodli pro konzervativní přístup a muž si na nové srdce počkal pod dohledem odborníků v nemocnici.