Jaroslav Popelka je dalším stíhaným účastníkem březnové demonstrace, která se v závěru zvrhla v pokus rozvášněného davu vpadnout do Národního muzea a strhnout z něj ukrajinskou vlajku. Právě jeho policie viní konkrétně z toho, že demonstranty k tomuto útoku nabádal. Policisté na shromáždění s názvem Česko proti bídě zadrželi 20 osob, z čehož u sedmi už bylo zahájeno trestní řízení.
„Kriminalisté ve zkráceném přípravném řízení muži sdělili podezření z trestného činu podněcování a v současné chvíli to řeší státní zastupitelství,“ řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová portálu Seznam Zprávy. Sedmašedesátiletý Popelka v průběhu shromáždění pořádaného 11. března Jindřichem Rajchlem (PRO) pod názvem Česko proti bídě procházel po Václavském náměstí s megafonem, do něhož provolával výzvy k násilnému odstranění ukrajinské vlajky (přesněji praporu či banneru) z fasády Národního muzea. Což se dav, který se před vchodem a na schodech střetl s policejními těžkooděnci, také na závěr pokusil uskutečnit.
Na videích z Václavského náměstí, která se později dostala na sociální sítě, je patrné, že Popelka, někdejší disident, dnes aktivní protivládní a protiukrajinský demonstrant, prohlašoval rovněž, že je nutno „je“ (myšleno zřejmě vládu) vystrašit a že pokud se demonstranti v klidu rozejdou, vláda se jim jen vysměje.
Na webu organizace Holešovská výzva, ve které se Popelka už dlouho angažuje, je jako ve všech podobných skupinách uvedeno číslo účtu, na které mají příznivci zasílat své finanční příspěvky. Sám Popelka, jak lze zjistit z centrální evidence, je pak zatížen hned několika exekucemi, celkově dosahujícími několika desítek tisíc korun.
Není to ale první případ, kdy se o Jaroslava Popelku, a opět v souvislosti s ukrajinskou vlajkou na muzeu, zajímala policie. V únoru tohoto roku se kvůli tomu ocitl dokonce už i před soudem. Do Národního muzea totiž poslal dopis, ve kterém požadoval, aby 17. listopadu vlajka z průčelí zmizela. Hrozil přitom škodami na budově a násilnostmi. Obvodní soud pro Prahu 1 mu udělil podmíněný trest v délce šesti měsíců s odkladem na 18 měsíců. Popelka ale podal odvolání, takže rozsudek zatím nenabyl právní moci.
Na své facebookové stránce Popelka například zveřejnil výzvu „Den defenestrace UK vlajek“. Hlavním cílem má být v sobotu 6. května opět vlajka na Národním muzeu. A pokračuje v podněcování: „Vybavení – tyče s háky. popř. skládací žebříky či jiné prostředky k odstranění vlajek. Pak se půjde po městě a budou strženy, popř. vyhozeny z oken všechny vlajky nacistického režimu, který dnes vládne v Kyjevě. Toto je poslední varování vládě, aby přestala podporovat banderovský režim.“
Trestu v souvislosti s novým stíháním se ale Popelka podle vlastních slov nebojí. Tvrdí, že je svým způsobem jasnovidný, umí prý předvídat budoucnost, takže ví, jak všechno skončí. Odsouzen prý nebude, a to proto, že do té doby padne režim. Jestli dorazí i na demonstraci, kterou Rajchl plánuje na neděli 16. dubna, ale neví.