
Vinárna, ilustrační foto FOTO: FOTO: ČTK
FOTO: FOTO: ČTK

Že zákaz prodeje sudového vína dopadne i na řadu poctivých menších vinařů, říká v rozhovoru pro Forum24 Michaela Marková, provozovatelka nového baru U Medvídka v Šumperku. Záměrem Michaely Markové bylo vybudovat stylovou vinotéku. Kvůli chystané novele vinařského zákona nakonec koncept upravila. „Měla to být vinotéka, ale ta by byla brzy odsouzena k zániku. Vzhledem k novému vinařskému zákonu. Takže nabízíme pivo, víno, kávu, alkohol a nealkoholické nápoje, sýry, klobásy, avšak pouze omezený sortiment kvůli hygienickým předpisům,“ vysvětluje Michaela Marková. Prozradila i svůj názor na EET a zda si zákazníci berou účtenky, nebo že se obává kontrol. Její příběh je stejný jako tisíců dalších živnostníků v celé zemi. Skvěle ilustruje, jak „snadno“ se v České republice podniká.
Byla cesta k otevření vašeho baru náročná?
Kdyby mi někdo řekl, co to bude obnášet, nikdy bych do toho nešla. Bylo to hodně náročné. Prostory, které jsem si chtěla pronajmout, byly v dezolátním stavu. Naprosto neodpovídaly hygienickým normám, byly několik let zavřeny. Navíc nejsou moje, takže jsem přemýšlela, jestli do toho vůbec jít. Začali jsme vyklízením starých plesnivých boxů a odkrývala se nová a nová úskalí, odpady, voda, starý bar s potkaními hnízdy. Nakonec jsme museli dělat i nové podlahy a omítky. Je to v podzemí, prostory špatně vysychaly. Nakonec se nám to podařilo uvést do solidního stavu, tak jsme mysleli, že tím to končí a začnu „podnikat“. Tehdy nám moc pomohli majitelé domu. Jedině díky jejich trpělivosti se nám to podařilo dotáhnout do současného stavu, po dobu rekonstrukce jsme neplatili nájem a vůbec na nás netlačili. Smekám před nimi, v dnešní době to není samozřejmost. Vyřízení na živnostenském úřadu bylo v pohodě, jen jsem zakoupila koncesi na prodej tvrdého alkoholu. Ještě předtím jsem zjišťovala, od koho mohu alkohol kupovat, pouze od velkododavatelů, pro kontrolu musím mít ofoceny dodací listy. Na finančním úřadu mi bylo původně telefonicky sděleno, že pokud začínám s podnikáním, mám 10 dnů odklad na elektronickou kasu. Při osobním jednání už to tak nebylo, tak jsem vyfasovala kód s údaji, jak se přihlásit. Nebýt manžela programátora, zkouším to dodnes. Poté sociální a zdravotní pojištění, také bez problémů. Následovala schůzka na hygieně. Paní byla příjemná, následující den přišla a poradila mi, co vše ještě musím dodělat. Poté ještě revize hasičského přístroje, požární a hasičské směrnice, přepis elektřiny a vody, no a změna na topnou sazbu, která trvá měsíc od revize.
Co všechno musíte jako živnostník každý měsíc platit kromě nájmu?
Platím 550,- internet, 700,- popelnice, 3000,- zálohu na elektřina, 1500,- zálohu na vodu, 4000,- sociální a zdravotní, sanitace jednou týdně tři kohouty 450,-, 600,-Kč měsíčně OSA a Intergram, pronájem plynových bomb: dusík na víno a biogon – každá 1400,- za rok, bomby náplň 600–800,- jednou za dva měsíce zatím. Revize hasičáku jednou za rok 1000,-, revize elektrických spotřebičů, jeden za 150,- jednou za dva roky. Účetní 700,- měsíčně, parkovné denně 50–60,-. Cestu do práce a z práce ani nepočítám, ani cesty mimo pracovní dobu kvůli dodavatelům, musí jezdit do desáté hodiny dopoledne, jsme totiž na pěší zóně. Samozřejmě nájem 10 tisíc korun. Pokud bych onemocněla, dostala bych po 14 dnech 60 Kč na den a o dovolené se mi může jen zdát.
Jaký je váš názor na Elektronickou evidenci tržeb?
Souhlasila bych, pokud by byla zavedena plošně a všem zároveň. Pokud jsou opět nějaké výjimky, například podniky vedené městskými úřady a vůbec státem, něčím to zavání. Pokud jde o účtování, když je více lidí, zdržuje to. Jinak nemám výhrady, neplatím kromě internetu nic, tisknu jen koncové částky. Kasa stala 2700 Kč.
Berou si zákazníci účtenky?
Mám toho tu hromadu na stole. Není o ně zájem.
K vašemu oboru, tedy vínu. Myslíte si, že zákaz prodeje sudového vína trhu prospěje?
Mám sedm píp na stáčené víno a dodavatel mi sdělil, že vlastně ke konci letošního roku stáčené končí. Myslím si, že zákaz trhu určitě neprospěje. Současné sudové skončí v lahvích. Pár vinařů, těch poctivých, to položí. Zůstanou jen ti velcí. O tom to vlastně všechno je.
Kupují vaši zákazníci více sudové víno, nebo lahvované? A je větší zájem o tuzemské, nebo zahraniční?
Sudové. Mohou kdykoliv ochutnat, vědí, co kupují. Jinak na původu lidem příliš nezáleží. Spíše se ptají na dodavatele. Vědí, že naše vína nikdy nedosáhnou stejné cukernatosti jako vína z jihu.
Obáváte se kontrol? Máte zmapováno, kolik jich na vás může přijít?
Je jich kolem třiceti. Žijeme stále ve stresu, která kontrola nás kdy přepadne. I když máme vše v pořádku, bojíme se, že něco najdou. Kontroloři jsou za to přece placeni.
Forum24 stojí na straně podnikatelů a živnostníků. Zajímá nás i Váš příběh! Napište nám na info@forum24.cz