Zdá se, že budoucí vládní koalice ve své koaliční smlouvě vychází z myšlenky, že deficit způsobený úlevami na daních zaplatí firmy z daňových rájů. Problém však tkví v postihnutelnosti tohoto chování a nebezpečí odchodu firem z tuzemska.
„Zakročíme proti daňovým únikům,“ stojí v koaliční smlouvě nastupující vlády. Nastává zde stejná situace jako v případě navrhovaného řešení k zastavení šedé ekonomiky. Jedná se o velmi špatně řešitelný problém, protože by musely být zakázány daňové ráje a na jejich úplné odstranění je Fialova i jakákoliv jiná vláda krátká. K prosazení nějakého smysluplného řešení by bezpochyby byla potřeba spolupráce v rámci celé EU nebo OECD.
Dividendy odtékající do zahraničí a odpisové skupiny
Často opakovaný předvolební slib nejen vlasteneckých politických uskupení se týkal zamezení odlivu dividend z tuzemska. Zásadním problémem je atraktivita místního prostředí pro případné reinvestice. Kromě makroekonomického teroru v podobě vysoké inflace a nedostatku společností na Burze cenných papírů Praha (BCPP) nedokáže tuzemská ekonomika zahraniční investory zaujmout. Nejideálnějším řešením by byla privatizace některých státních podniků (Česká pošta) a transformace společností s ručením omezeným na akciové společnosti a jejich následné zalistování na BCPP.
Počet odpisových skupin by měl být dle návrhu zredukován a některé skupiny by měly být zkráceny. Vezmeme-li v úvahu, že většina společností používá tzv. zrychlený daňový odpis, pak v kombinaci se zkrácením doby odpisu dojdeme k závěru, že každé společnosti, jež bude používat tuto formu odepisování, může stát zlepšit cash flow, neboť prostředky nebudou vázány v majetku. Stát z toho nijak profitovat nebude, možná jen ušetří na administrativě spojené s odpisy.
Zase ty daňové ráje
Ve vládním programu stojí: „Zajistíme lepší opatření proti transfer pricingu, nelegálním praktikám optimalizace a daňovým únikům.“ Realizace opatření proti převodu peněz do zahraničních daňových rájů může mít negativní dopad na zahraniční společnosti působící na našem trhu. Při zavádění konkrétních restriktivních opatření proti tomuto nešvaru je nutno počítat s odlivem. Jednak peněz (kapitálu) a jednak poboček firem, které zde zaměstnávají české občany. Tyto kroky by si vláda měla rozmyslet a místo progresivního jednání spíše strategicky vyjednávat s OECD a snažit se dojít ke globálnímu konsensu.
Daňové ráje potřetí
Firmy používající daňové ráje by měly být odstřiženy od veřejných peněz. Ve své podstatě jednoduchá myšlenka fungující dle vzoru: pokud neplatíš – nedostaneš peníze. Konzervativní ministr financí bude jednoznačně hájit, aby na tyto firmy bylo uvaleno zmrazení příjmu dotací v zájmu zachování férovosti. Tento návrh má šanci projít i přes liberálnější strany a záleží už jen na vůli, se kterou bude konečná forma návrhu prosazována.
Nelegální daňová optimalizace
„Na půdě Evropské unie se zasadíme o transparentní výkaznictví nadnárodních firem podle země původu tržeb a omezení prostoru pro nelegální daňovou optimalizaci na úkor českých občanů,“ tvrdí nová vládní koalice ve své koaliční smlouvě. Zjednodušeně se jedná o zamezení daňovým únikům, což by mělo pozitivní vliv na příjmovou stranu státního rozpočtu, neboť by nedocházelo k odlivu peněz.
Nelegální daňovou optimalizaci je taktéž nutno eliminovat z důvodu tvorby prostředí pro dokonalou konkurenci. Máme-li totiž dvě společnosti, z nichž jedna používá nelegálních praktik k odvodu daně a druhá se chová v souladu se zákonem a platnými předpisy, pak první získává konkurenční výhodu, což je nepřípustné.
Prověříme zrušení nesystémových daňových výjimek
Prověření se nerovná odstranění. Audit by si měl nechat zpracovat každý premiér, popř. ministr financí. Tomuto bodu není co vytknout a měl by se uplatnit ihned po nástupu vládního kabinetu do funkce.
Snížíme byrokracii a zrušíme EET
Snížení byrokracie je v zájmu rozpočtové odpovědnosti nevyhnutelné. Zeštíhlení státu a zregulování kvazimandatorních výdajů je jednou z cest, jak dostat pod kontrolu neuvěřitelně rychlé zadlužování.
„Elektronická evidence tržeb potřebuje upravit,“ zaznívá stranami napříč politickým spektrem včetně hnutí ANO. EET je aktuálně odpuštěno coby kompenzace za následky způsobené restrikcemi spojené s COVID-19, a to až do roku 2022. Vidíme, že podnikatelé dokážou fungovat i bez něj. Tento argument bude hodně skloňovaný při projednávání zrušení tohoto nástroje, které bude mít pozitivní dopad na podnikatele a mírně negativní na státní kasu v důsledku nižšího odvádění na DPH.
Kdo nehraje, nevyhraje
Tvrdé zakročení proti nelegálnímu hazardu je variantou, jak přispět k rozšíření příjmové strany státního rozpočtu. Omezováním nelegálních heren, kasin a sázkových kanceláří budou potenciální gambleři nuceni přejít ke konvenčnějšímu způsobu prohrávání svých peněz. Ideální představa však končí při položení otázky, jak toho chce vláda dosáhnout?
Sázkové kanceláře jsou u nás od roku 2017 ještě přísněji regulovány, což mělo za následek ukončení činnosti ze strany zahraničních sázkovek na našem území. Nelicencované herny s výherními automaty jsou taktéž hudba minulosti. Zdá se tedy, že již není co regulovat.
Oblast hazardních her spadá do oblasti šedé ekonomiky, čímž jsme se již v rozboru zaobírali a došli k závěru, že přílišné nadšení ze zastavení nelegální činnosti opadne, když si uvědomíme, kolik úsilí je potřeba vyvinout pro odhalování takto organizovaného zločinu.
Je možné, aby ČR zlikvidovala daňové ráje?
Nová vláda si dala za cíl zlikvidovat daňové ráje. Člověk nemusí být makroekonom, aby pochopil, že vláda malé země uprostřed Evropy na to sama nestačí. Pokud chce Fialův kabinet splnit sliby, které o daňových rájích má ve své koaliční smlouvě, nechť tak učiní na Radě Evropské unie, které bude v příštím roce Česká republika předsedat.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.