To téma se přetřásá pořád dokola. Nic naplat, že ho předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala neustále odmítá a rezolutně popírá, že by se něco takového mohlo stát. Fámy a spekulace o tom, že by ODS po říjnových volbách do sněmovny mohla skončit ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše, zkrátka žijí svým vlastním životem a nedaří se je vyvrátit, ať se o to šéf občanských demokratů snaží sebevíc. Nejnověji se k tomu v rozsáhlém článku vyjádřil i komentátor Jindřich Šídlo.
Šídlo ve svém textu na Seznam Zprávách uvádí, že vládu občanských demokratů a Babišova hnutí si lze představit a že nakonec skutečně může vzniknout, a odkazuje se při tom na to, že ODS je strana pragmatická. Na druhé straně ovšem zdůrazňuje, že by to bylo za neuvěřitelně vysokou cenu, a vyzdvihuje také to, co u občanských demokratů brání tomu, aby tento scénář případně nastal.
Text spoluzakladatele, moderátora a principála satirického pořadu Šťastné pondělí je, dá se říct, celkem střízlivý a vyvážený. Nelze ho podezřívat z toho, že by byl vůči koalici SPOLU, ODS či jejímu předsedovi Fialovi nějak zaměřený či vysazený, přesto je z něj cítit, že by si komentátor s největší pravděpodobností na to, že občanští demokraté v žádném případě nepůjdou do koaliční vlády s hnutím ANO, nevsadil.
Jindřich Šídlo píše: „Zaprvé je potřeba říci, že když Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka tvrdí, že s ANO vládnout nebudou, myslí to vážně. Nenajdeme mnoho důvodů, proč jim to nevěřit, i když pár ano. Třeba společné hlasování ODS s ANO (a SPD), kterým byla loni ‚zrušena superhrubá mzda‘, sníženy daně zaměstnancům a vyhloubena další obří díra ve státním rozpočtu. Dokážete-li se shodnout na takhle důležitém tématu – v politice možná nejdůležitějším vůbec –, proč byste spolu nemohli rovnou vládnout?“ ptá se Šídlo.
A hned si na to tak trochu odpovídá: „Kdyby bylo případně potřeba vymyslet nějakou krycí legendu pro tuhle delikátní operaci, jedna se nabízí rovnou: vláda ODS a ANO by zemi zbavila závislosti na prezidentu Zemanovi nebo ji přinejmenším omezila. ODS by garantovala západní směřování země a pohlídala nejhorší možné excesy, alespoň dokud prezident neodejde v březnu 2023 na odpočinek. Možná by dokonce prosadila do čela BIS Michala Koudelku.“
Demokratická východiska
Jindřich Šídlo má pravdu v tom, že když se chce a je dostatek vůle, tak se potřebná legenda a zdůvodnění pro určitý krok vždycky najde. Po volbách určitě může nastat situace, kdy tlak na to, aby ODS, případně celá koalice SPOLU vstoupila do vlády s hnutím ANO, bude opravdu značný, a to z celé řady důvodů.
Andrej Babiš může přistoupit k rozsáhlým a z dnešního pohledu třeba i nečekaným a málo předpokládaným ústupkům. Ve hře navíc mohou být různé hodně nepříjemné scénáře, kdy ministerská křesla mohou být obsazena Tomiem Okamurou, Robertem Šlachtou či komunisty, případně nějakou kombinací celé této sestavy.
Navíc povolební anabáze může trvat dlouhé měsíce a měsíce a všichni už mohou být vyčerpaní a unavení a svou roli může sehrát i touha některých občanských demokratů se po osmi letech vrátit zase zpátky do vlády a mít možnost prosazovat svou politiku a program. Kromě toho v té době již v čele občansko-demokratické partaje může být i trochu jiné vedení vlivem stranického kongresu, který má proběhnout zkraje příštího roku.
Tohle všechno se může stát, z čehož lze vyvodit to samé, co z toho vyvodil Jindřich Šídlo. Klíčové je ovšem to, jaká východiska, ze kterých se odvozuje vše ostatní, ODS má. Pokud je to opravdu demokracie a právní stát, o které občanským demokratům jde na prvním místě, pak zkrátka nelze, ať se bude dít, co se bude dít, do vlády s hnutím ANO napochodovat. I kdyby se to odůvodňovalo menším zlem a potřebou zabránit tomu většímu.
Vnitřně demokratičtější Piráti
Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba před časem v rozhovoru pro Právo na otázku, zda je správné, že vedení SPOLU víceméně odmítlo jakoukoli povolební spolupráci kromě koalice STAN a Pirátů, odpověděl: „To mi přijde zvláštní. Mě před volbami všichni tlačili, abych řekl, jestli půjdeme po volbách s ANO. Neodpovídal jsem na to a dnes máme koalici bez ANO i Pirátů. Svět, který reprezentují Piráti, není podle mě moc veselejší než ten, jaký produkuje Babiš. Nedokážu si vůbec představit, že ODS bude dělat Pirátům minoritního partnera,“ uvedl Kuba.
Zatím se zdá, že jihočeský hejtman je se svým názorem osamocený, a pokud občanští demokraté nechtějí své voliče hluboce zklamat, mělo by to tak i zůstat. Svět, který reprezentují Piráti, je samozřejmě vnitřně mnohem demokratičtější než ten, který představuje Andrej Babiš a hnutí ANO. To je celkem jisté a jasně z toho plyne, který z těch dvou světů je veselejší, ať si Martin Kuba říká, co chce.
Babiš, respektive jeho lidé v hnutí ANO se určitě mohou dříve či později občanské demokraty (případně koalici SPOLU jako takovou) pokusit nalákat na to, že ve vládě s nimi by si prosadili více než v té s Pirátskou stranou. To je ovšem velmi falešné lákadlo, které Petr Fiala a jeho partneři z koalice SPOLU Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka už dávno prohlédli, proto jim lze důvěřovat v tom, že se Babišovým hnutím ani po volbách nenechají obalamutit.