Tři útočníci v centru Českých Budějovic napadli muže kvůli tomu, že měl kolem krku uvázanou duhovou vlajku. Útok odsoudil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Oznámil, že on i hnutí podporuje změnu trestního zákoníku, která by tresty za podobné útoky zpřísnila. Policisté zatím útok vyšetřují jako trestný čin výtržnictví.
Na útok upozornila budějovická skupina BUDQueer. „V pátek byl napaden náš kamarád, který šel vyzvednout své přátele v centru Českých Budějovic. Důvod? Duhová vlajka, kterou měl uvázanou kolem krku. Byl v tu chvíli sám, a vyhlídli si ho 3 muži, kteří ho zasypali nejen nadávkami, ale došlo bohužel i na rány… Se zjizveným a zašitým obličejem tak skončil člověk, který pomáhal organizovat akci „mezi náma“, kde vystupovali queer autoři z nakladatelství Adolescent, a kde právě tato problematika silně rezonovala. Člověk, který si skrz nesouhlas s nenávistí a nerovností práv dal okolo krku duhovou vlajku,“ napsala skupina.
Informace o útoku se rychle objevily o víkendu i na sociální síti X, vyjádřila se k němu například iniciativa Jsme fér, která bojuje za manželství pro všechny, nebo advokátky z organizace In IUSTITIA.
„V Českých Budějovicích napadli a zmlátili do krve mladého heterosexuálního muže, protože měl při sobě duhovou vlajku,“ napsal spolek Jsme fér. „Česká republika eviduje historicky nejvyšší počet předsudečných útoků proti LGBT lidem,“ dodal.
„Předsudečné násilí pro domnělou či skutečnou příslušnost k LGBT+ charakteristice roste. Mluvíme o tom s Klárou Kalibovou neustále, nicméně evidentně mluvíme stále přílíš potichu! Kdy budou politici a političky poslouchat? Až se stane něco ještě horšího? Nebo i tak bude ticho?“ ptala se advokátka Petra Naskosová.
Útok odsoudil i ministr Rakušan, který uvedl, že podporuje přísnější tresty za podobné trestné činy. „V Českých Budějovicích napadli člověka kvůli duhové vlajce uvázané kolem krku. Lidi se bohužel vzájemně napadají z různých příčin, pokud je ale důvodem jiná sexuální orientace, rasa, barva pleti, politické vyznání, věk, pohlaví nebo jazyk, považuju to za zvlášť odsouzeníhodné. Hnutí STAN i já osobně podporujeme takovou změnu trestního zákoníku, která by tresty za tyhle útoky zpřísnila,“ oznámil Rakušan.
Policisté následně na sociální síti X oznámili, že případ prověřují. „Českobudějovičtí policisté věc prověřují od samého počátku. Právní kvalifikace byla stanovena jako TČ výtržnictví, její změnu však nevylučujeme a tímto bychom rádi vyzvali i ostatní svědky, aby se nám ozvali,“ napsali.
Právnická organizace In IUSTITIA se věnuje mapování předsudečného násilí. Ve své zprávě za první čtvrtletí tohoto roku upozornila na to, že počet útoků z důvodu sexuální orientace či genderové identity narůstá. Oběti se je ale často bojí hlásit.
„Předsudečné násilí proti lidem s neheterosexuální a genderově rozmanitou identitou představuje závažný společenský problém. Z výzkumů provedených v posledních letech v Česku vyplývá, že tomuto násilí je vystavena značná část LGBT+ lidí a že jen naprosté minimum napadených následně kontaktuje policii,“ upozorňuje organizace.
„Proč se na policii obrací jen asi jeden z deseti napadených, má dva hlavní důvody. Zaprvé napadení nepovažují takové útoky za dostatečně závažné, aby se jimi dál zabývali. Oznámení útoku bývá časově náročné a řada obětí se k němu nechce vracet. Druhým důvodem je nedůvěra v policii. Napadení se domnívají, že by s útokem policie stejně nic neudělala například kvůli nedostatku důkazů, případně že dalším útokům stejně nemůže zabránit. Zároveň mají obavy, že se od policistů dočkají bagatelizování útoku, zesměšňování, ba dokonce dalšího napadání,“ vysvětluje.