Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný oznámil kvůli vymykající se kontrole nad pandemií neschopné vládě hnutí ANO, že připravuje nařízení, které od příštího týdne nařídí lidem nosit vyšší úroveň ochrany dýchacích cest ve veřejné dopravě, v obchodech či zdravotnických zařízeních.
Konkrétně chce ministr nařídit v určitých místech jako uznatelnou dostatečnou ochranu pouze respirátor s minimální ochrannou FFP2, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Inspiraci hledá v Rakousku, kde tato povinnost platí od 25. ledna pro osoby starší šestnácti let.
V Rakousku ovšem vláda nařídila prodej respirátorů za cenu výrobních nákladů. V distribuci se tak začaly prodávat za cenu kolem 0,59 eura, v přepočtu zhruba 16 korun za kus. Některé supermarkety začaly rozdávat respirátory zdarma jako formu bonusové akce. Lidé s nízkými příjmy dostávají respirátory od rakouské vlády bezplatně.
V České republice se ovšem může jednat o velmi podstatný výdaj pro rodinný rozpočet, protože průměrná mzda je zde zhruba třikrát nižší než v Rakousku a ceny respirátorů zatím dokonce o něco vyšší. Aby ochrana fungovala dobře, musí se dodržovat i pokyny k výměně či sterilizaci respirátorů. Pokud by člověk nosil stále jeden respirátor několik dní bez dezinfikování, bude jeho účinnost horší než bavlněné roušky, ba dokonce se může stát zdrojem nákazy koronavirem pro okolí.
Ministr by měl primárně apelovat na správné nošení ochrany horních cest dýchacích, přitom sám na tiskových konferencích má občas nasazen respirátor špatně, protože mu nezakrývá nos. Povinnost ochrany úrovně FFP2 si lze představit ve zdravotnických zařízeních. Na druhou stranu ekonomicky dostupným řešením pro MHD, obchody a jiné by mohla být i kombinace domácí těsnící bavlněné roušky s kapsou pro nanofiltr a filtrem. Při větším odběru lze dosáhnout na cenu kolem dvou korun za filtr do roušky.
Ve videu vám ukážu, jak může vypadat rouška s kapsou ušitá podle návodu webu RouskySTulkou.org od akademiků a studentů z Technické univerzity v Liberci. Ve videu je použit jako filtr materiál melblown s účinností záchytu minimálně 81 %, což odpovídá požadavkům úrovně ochrany FFP1 – tedy některým chirurgickým rouškám. Použití dvou filtrů melblown by mělo účinnost zvýšit na úroveň dvou chirurgických roušek zhruba po dobu čtyř hodin. Při použití nanofiltru by se již rouška měla podle mého považovat za nanoroušku.
Autor je poslancem za Piráty.