Jaromír Jágr dal v pátek čtyři góly a své milované Kladno poslal zpět do extraligy. Ve 47 letech, po zdravotních trablech. Úžasné, neopakovatelné, důkaz, že slavná 68 je skutečnou hvězdou světového hokeje. Na druhé straně je ovšem Jágr také podporovatelem Andreje Babiše a nevadí mu ani politika a vystupování prezidenta Zemana. Jde však za politickou „prodejnost“ hokejistu kritizovat, když je „bohem“ na bruslích? Samozřejmě, že ano.
Nejde totiž při hodnocení Jágrových skutků míchat pomyslná jablka s hruškami. Jako sportovec je neskutečným vzorem pro několik generací mladých kluků, kteří si na něj hráli na rybníku, který jim v zimě zamrzal kousek za domem, nebo klidně i na profi tréninku. Pro naší zemi udělal neskutečně moc, vždyť je jedním z mála, jehož jméno naskočí cizincům poté, co jim při návštěvě v zahraničí řekneme odkud jsme.
V NHL se stal jedním ze sta nejlepších hráčů ligy, kromě Gretzkyho nenasbíral nikdo v kanadskoamerické lize víc bodů. Má dva Stanley Cupy, zlato z olympiády v Naganu. Rozdával desítky let radost z hokeje, když ho národní mužstvo potřebovalo, vždycky pomohl.
Na druhou stranu ovšem neváhal na začátku jeho politické kariéry podpořit Andreje Babiše. Přitom musel vědět, že když propaguje Vodňanské kuře a s miliardářem vystupuje v reklamě, nejde pouze o promo na „to nejlepší křídlo“. U Jágra, který byl dlouhodobě spojován s ODS nová politická preference překvapila.
Nejednalo se ovšem pouze o jednorázové PR, ale spojení Babiš-Jágr se stalo ustáleným. Hokejista často navštěvoval akce, na nichž se předváděl i Babiš a vždy s úsměvem ukazoval, že mu jeho politika není cizí. Stal se i hostem na Čapím hnízdě, a to právě v době, kdy se hodně hovořilo o možném dotačním podvodu, spojeným s premiérovou farmou. Utajená návštěva, kterou však „propálila“ Jágrova přítelkyně na Instagramu, se stala terčem spekulací, co hokejová star na Čapáku dělala. Sám Jágr na tuto otázku odpovídal velmi podrážděne a viditelně mu vadilo, že se jeho výlet stal veřejně komentovanou událostí.
Některým lidem totiž moc nešlo dohromady, že muž s číslem 68 na dresu, což měl být důkaz odporu k sovětské okupaci i komunismu jako takovému, bez problémů kooperuje s bývalým komunistou a spolupracovníkem Státní bezpečnosti. Všechny debaty o podivném Jágrově chování opět rozptýlily jeho hokejové úspěchy, které vždy převažují jeho mimosportovní aktivity.
Nyní se ovšem o hokejistovi opět hovoří nejen kvůli jeho famóznímu výkonu na ledě Českých Budějovic. Jágr se chystá do Číny, jako součást delegace Miloše Zemana. Znovu se tedy nabízí zamyšlení nad tím, proč je na hrdinově dresu ona 68, protože přeci nejde odsuzovat komunisty a současně si notovat s prezidentem, který jim pomohl k moci a jeho příklon ke komunistickým diktaturám je naprosto zřejmý.
Je tedy klidně možné se pozastavit nad Jágrovými „výkony“ mimo ledovou plochu. Jedná se totiž nejen o prvotřídního hokejistu, kterému dlouho nikdo nebude sahat ani po kotníky, ale také o člověka, který aktivně podporuje dva politiky, kteří si chtějí mocensky rozdělit naši zemi. Pokud se tedy někomu nelíbí, že se Jágr něčemu takovému podvolil, jde nejspíš o to, že nechápe, jak to může onen božský hokejista dělat a přemýšlí, zda je to třeba jen z nějakého omámení, pro peníze, nebo z politického přesvědčení.