Protivládní protesty na Slovensku budou pokračovat. Na pátek ohlásila opozice akce v několika městech, včetně Bratislavy, kde byly protesty na začátku roku největší a podle odhadů se jich účastnilo 30 tisíc lidí. Opoziční politici tak reagují na ohlášený návrh zákona, kterým chce vláda změnit fungování veřejnoprávní televizi RTVS.
Slovenské ministerstvo kultury poslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrh zákona, kterým chce dosáhnout výměny současného ředitele veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) a posílit vliv na ni státu. Nově by šéfa této veřejnoprávní instituce, která se navíc přejmenuje na Slovenskou televizi a rozhlas, nevolil parlament, ale sedmičlenná rada. Do ní by čtyři členy vybíral parlament a další tři ministerstva kultury a financí. Oproti nynější praxi bude možné šéfa televize a rozhlasu odvolat i bez uvedení důvodu.
Návrh ministerstva kultury počítá také se zřízením programové rady, která bude posuzovat a kontrolovat program RTVS z hlediska dodržování veřejnoprávního charakteru vysílání. Obsahuje rovněž nařízení, podle kterého bude televize a rozhlas denně od 23:30 do 00:30 hrát mezi pořady státní hymnu.
Vláda Roberta Fica od svého nástupu opakovaně kritizuje jak RTVS, tak další slovenská média. Fico, který své názory a připravovaná rozhodnutí často zveřejňuje na sociální síti, loni ohlásil bojkot čtyř soukromých médií včetně nejsledovanější soukromé televize Markíza. Kritizoval také RTVS.
„RTVS už delší dobu neplní svou veřejnoprávní funkci,“ oznámila na konci února ministryně kultury Martina Šimkovičová na instagramovém profilu svého resortu. „Není nestrannou institucí, která přináší divákům a posluchačům objektivní a vyvážené informace. A nejen to. Považuji za alarmující, že RTVS má téměř nulovou vlastní slovenskou tvorbu, ale na předražené licencované zahraniční programy vedení peníze vždy najde,“ uvedla.
V reakci na návrh zákona oznámila nyní slovenská opozice, že bude pokračovat v protivládních protestech. Konat se mají už v pátek. „Ohlásili frontální útok na RTVS, chtějí ovládnout a zničit nezávislá média. Toto jim opravdu nesmí projít. Jinak můžeme skončit jako Orbánovo Maďarsko. Už se zmocnili tajné služby, policie, zrušili speciální prokuraturu a vyhrožují i Ústavnímu soudu. Dělají nám ostudu v zahraničí, urážejí naše spojence, ohrožují miliardy z eurofondů a od doby, kdy jsou u vlády, tropí stále horší a horší skandály. Zastavme je, nemohou mít všechno,“ napsal na sociální síti X předseda Progresivního Slovenska Michal Šimečka.
Slováci demonstrovali už od konce loňského roku kvůli změnám v trestním právu. Kabinet premiéra Roberta Fica změny nakonec prosadil, kromě jiného se měly zmírnit trestní sazby za korupci a hospodářskou kriminalitu, dále se měly zkrátit promlčecí lhůty trestných činů. Novela také obsahuje zrušení Úřadu speciální prokuratury, který vykonával dozor například nad vyšetřováním kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). V nich byly v uplynulých letech obviněny nebo již odsouzeny desítky lidí.
Prezidentka Zuzana Čaputová novelu podepsala, zároveň ji nechala přezkoumat soudem a požádala o pozastavení platnosti. Ústavní soud pozastavil platnost části změn, prozatím nebudou nezmírněny tresty za korupci, ekonomické trestné činy a nezkrátí se promlčecí doby trestných činů. Naopak elitní útvar slovenské prokuratury ÚSP zanikne k 20. březnu.