Více Čechů ve vedení evropských institucí znamená, že budeme mít větší vliv na to, co se v Bruselu řeší a jakým způsobem, ocenil premiér Petr Fiala (ODS) množství českých zástupců, které se podařilo dostat do kabinetů několika eurokomisařů. Česko zároveň bude mít svého zástupce i na dalším vlivném úřednickém místě v Bruselu, konkrétně u nového předsedy Evropské rady Antónia Costy. Podle ministerského předsedy se tak „můžeme účinně bránit špatným návrhům, nebo naopak prosazovat dobré věci pro lidi i firmy“.
„Mám radost z toho, jak úspěšně prosazujeme české odborníky do klíčových unijních pozic, přestože mnozí říkali, že to nepůjde. Více Čechů ve vedení evropských institucí znamená, že budeme mít větší vliv na to, co se v Bruselu řeší a jakým způsobem se to řeší. Můžeme tak účinně bránit špatným návrhům, nebo naopak prosazovat dobré věci pro lidi i firmy. Těžit z toho budou všichni,“ vzkázal předseda vlády Petr Fiala.
Nový český eurokomisař Jozef Síkela před nástupem do funkce několikrát zmínil, že se zabývá nejen sestavováním svého kabinetu, ale i tím, aby se mu v rámci výměn podařilo dostat co nejvíce Čechů do kabinetů ostatních členů Evropské komise. Členové Síkelova kabinetu přitom pocházejí z Česka, Francie, Španělska, Itálie, Lotyšska a Slovinska. Dalo se tedy předpokládat, že čeští zástupci by výměnou mohli být právě v těchto kabinetech.
Karolína Kottová by měla působit v kabinetu slovinské eurokomisařky Marty Kosové, další dva Češi by měli pracovat u místopředsedkyně Evropské komise Španělky Teresy Riberaové a rovněž místopředsedy Francouze Stéphaneho Séjourného. Česko má svou zástupkyni i mezi novými mluvčími Evropské komise, stala se jí Eva Hrnčířová. Bude mít na starosti rozsáhlou oblast od zaměstnanosti přes kulturu po zdraví.
Podle Síkely jsme si i díky našemu předsednictví v Radě EU v roce 2022 vybudovali pověst spolehlivých a pracovitých partnerů. „Ke komisařce pro rozšíření se prosadila Karolína Kottová, která zde bude dokonce zastávat post zástupkyně šéfa kabinetu. Jako seniorní expert bude v kabinetu místopředsedy Evropské komise Stéphaneho Séjourného Alexandr Hobza,“ oznámil český eurokomisař.
K místopředsedkyni Evropské komise Riberaové nastoupí další Češka Petra Němečková a Mirka Janda pak k rovněž místopředsedovi komise Fittovi. U lotyšského eurokomisaře pro hospodářství a produktivitu bude působit Gabriela Tschirková. Riberaová je výkonnou místopředsedkyní Evropské komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci, Séjourné je výkonným místopředsedou Komise pro prosperitu a průmyslovou strategii a Raffaele Fitto má na starosti reformy a soudržnost.
Česko bude mít svého zástupce i na dalším vlivném úřednickém místě v Bruselu. Diplomatka Veronika Musilová totiž nastoupila přímo do kabinetu k novému předsedovi Evropské rady Antóniu Costovi, informovaly už dříve Hospodářské noviny. Musilová bude mít podle tohoto deníku na starosti vztahy se státy Asie a Tichomoří a s Velkou Británií. Bude tak zodpovídat například za přípravu summitů s Čínou nebo Japonskem nebo za obsah jednání na nejvyšší úrovni s Brity. Už 3. února by se podle listu Financial Times měl uskutečnit v Bruselu neformální summit mezi Evropskou unií a Británií, na který byl pozván britský premiér Keir Starmer.
S novou Evropskou komisí se změnili i mluvčí pro jednotlivé oblasti, kterými se unijní exekutiva zabývá. Hlavní mluvčí komise pro druhý mandát předsedkyně Ursuly von der Leyenové je portugalská právnička Paula Pinhová, která nahradila dosavadního šéfa komunikace Erica Mamera. Dále má k dispozici 13 mluvčích, jednou z nich je i Češka Eva Hrnčířová, která dosud pracovala v kabinetu eurokomisařky Věry Jourové.