Spojené státy pracují na přípravě nového balíčku pomoci Ukrajině v rámci finančních prostředků poskytovaných Kyjevu. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller. Poslední balík pro napadenou Ukrajinu schválil Kongres a podepsal prezident Joe Biden na konci dubna.
Spojené státy se podle Millera hodlají vrátit k tempu poskytování pomoci Ukrajině, které Washington dodržoval před pozastavením financování. „Pracujeme na dalších balíčcích. Myslím, že můžete očekávat, že se vrátíme k takovému tempu, jaké jsme měli před touto přestávkou ve financování,“ řekl na tiskové konferenci, aniž by upřesnil, kdy může prezidentská administrativa tuto pomoc oznámit.
Poslední balík americké pomoci pro napadenou Ukrajinu podepsal prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu 24. dubna. Dosud USA od ruské invaze zahájené v únoru 2022 poskytly Kyjevu vojenské vybavení za více než 40 miliard dolarů. Výpadek této podpory v posledních měsících provázel postup ruských jednotek hlouběji do ukrajinského území a také problémy ukrajinské protivzdušné obrany, která nezvládá odrážet neustálé ruské ostřelování.
Americký ministr obrany Lloyd Austin už dříve prohlásil, že je příliš brzy hovořit o dopadu financování poskytnutého Ukrajině na bojiště a že Kyjev potřebuje čas, aby využil některé z přidělených schopností.
V projevu po podpisu zákona tehdy Biden prohlásil, že tento krok posiluje bezpečnost USA, ale i celého světa. „Teď musíme jednat rychle,“ řekl v souvislosti s americkými dodávkami vojenské pomoci Ukrajině, které byly kvůli nedostatku financí od konce loňského roku zablokované.
„Dohlížím na to, aby dodávky začaly okamžitě,“ pokračoval prezident. „Během příštích několika hodin, doslova za několik hodin, začneme posílat Ukrajině vybavení pro protivzdušnou obranu, munici, dělostřeleckou a do raketových systémů, a obrněná vozidla,“ řekl. Jeho vláda odhaduje hodnotu nového balíku na miliardu dolarů, je v něm mimo jiné munice do raketometů HIMARS nebo bojová vozidla pěchoty Bradley.
Biden o schválení těchto výdajů poprvé požádal zhruba před šesti měsíci, jeho návrh ale narazil na odpor Republikánské strany, která souhlas podmiňovala výrazným zpřísněním imigrační politiky. Nakonec výdaje prošly bez tohoto bodu, ovšem s několika dodatečnými položkami včetně mechanismu namířeného proti TikToku nebo plánu změnit část pomoci Ukrajině na odpustitelnou půjčku.
Přetahovaná v Kongresu vyplývala ze složité situace v zákonodárném sboru, kde jednu komoru těsným rozdílem kontroluje Republikánská strana a ve druhé podobně těsně převažují demokraté. Miliardy na podporu Kyjeva nakonec republikánský šéf sněmovny Mike Johnson prosadil navzdory odporu většiny svých stranických kolegů, zatímco schválení peněz podpořili všichni demokraté. Část z nich naopak kvůli masovému zabíjení civilistů v Gaze odmítla podpořit financování vyzbrojování Izraele.