Muzeum paměti XX. století vzniklo symbolicky 17. listopadu 2019 jako zapsaný ústav, jehož zakladatelem je hlavní město Praha. Včera se v Domě pážat na pražských Hradčanech, kde vzniká expozice této paměťové instituce, konala tisková konference, na níž byly představeny plány pro nejbližší budoucnost. Zároveň bylo oznámeno konání Dne otevřených dveří v Domě pážat, které se uskuteční v sobotu 19. června 2021 od 10 do 17 hodin.
Tiskovou konferenci zahájil historik Jan Kalous, ředitel Muzea paměti XX. století, který se funkce ujal na jaře tohoto roku. Pražská radní Hana Kordová Marvanová (nestranička za STAN), předsedkyně správní rady muzea, vyzdvihla význam rodící se instituce pro českou reflexi 20. století. Akt založení muzea hlavním městem Prahou označila za splacení dluhu ve vztahu k české veřejnosti, neboť paměťová stopa zločinů totalitních režimů nacionálního socialismu, fašismu a komunismu by měla být adekvátně připomínána.
Rozhodnutím hlavního města Prahy se dočasným sídlem muzea a jeho expozice stane Dům pážat na pražských Hradčanech, renesančně-barokní budova, kterou nyní čeká rekonstrukce. Muzejní expozice by měla být veřejnosti zpřístupněna v roce 2023, přičemž se předpokládá, že v budoucnu vznikne rozsáhlejší výstavní prostor v areálu Strahovského stadionu.
S harmonogramem a aktuálními plány činnosti seznámil novináře historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, člen správní rady muzea, který je zároveň jedním ze dvou koordinátorů vzniku muzejní expozice. Mimo jiné upozornil na to, že její součástí bude i socha nechvalně proslulého maršála I. S. Koněva, která se stane středobodem příběhu o sovětizaci Československa a střední Evropy.
Na závěr promluvil historik a filosof Petr Hlaváček, který vede Collegium Europaeum při FF UK a Filosofickém ústavu Akademie věd ČR. Spolu s Petrem Blažkem je koordinátorem příprav muzejní expozice a garantem koncepce její úvodní části s pracovním názvem „Nesamozřejmý stát? Československo v Evropě 20. století (projekty, alternativy, iluze, realita)“.
Petr Hlaváček zdůraznil důležitost Muzea paměti XX. století pro dialogické formování společné evropské paměti a evropské identity. A v souladu s ostatními účastníky tiskové konference vyslovil přání, aby se muzeum stalo živým centrem reflexe historické paměti uplynulého století a místem setkávání.
V sobotu 19. června 2021 se bude konat v Domě pážat na pražských Hradčanech den otevřených dveří, během něhož si návštěvníci mohou individuálně nebo s průvodcem prohlédnout prostory paláce, shlédnout rovněž dvě výstavy nebo se zúčastnit diskuse s historiky Janem Kalousem, Petrem Hlaváčkem, Petrem Blažkem a architektem Tomášem Hradečným o připravované expozici.