Je skutečně krásné, že se Andrej Babiš chce postarat o své děti. Ano, rodina má být základ státu, jak se dříve říkalo. Ve skutečnosti to znamenalo, že stát bude zasahovat do života rodiny. Rodina, zvláště děti, budou jakási rukojmí, přes které půjde tlačit na rodiče, aby byli poslušní, Ta doba je naštěstí pryč. Dnes jsme se dostali do další fáze, kdy můžeme stát využít jako dojnou krávu. Nejen pro sebe, ale i svých dětí.
Jak celá ta dojemná historie začala?
Andrej Babiš to líčí po slovansku zeširoka: „V roce 2005, tedy před jedenácti lety, jsem byl s dětmi v pražské zoologické zahradě, tam vzadu, jak jsou ty ohrady. Byla tam dlouhá fronta, čekali jsme, že nakrmíme kozy, a tehdy mě napadlo, že vybuduju rodinnou farmu se zvířaty.“
Je to skutečně poučná historka, která ukazuje, že Andrej Babiš je veden jakousi vyšší Prozřetelností, protože kdyby nečekal se svými milovanými dětmi frontu na kozy a nebyla fronta spoluobčanů toužících kozy spatřit tak dlouhá, nikdy by nevznikla idea Čapího hnízda. K tomu se přidala odvěká touha postarat se o potomstvo a to se nejlépe udělá tak, že za evropské dotace postavíme monumentální centrum. Dělá to snad někdo z rodičů jinak? Tedy ne že by stavěl velkolepé budovy, ale že se o nebohé ratolesti postará, aby měly něco do života.
Vždyť i Petra Buzková, někdejší ministryně školství za ČSSD, dala svou dceru do soukromé školy s výukou francouzštiny, kde rok studia přišel na 102 tisíc korun. Jak tehdy uvedla, své rozhodnutí nepovažuje za signál, že by nebyly státní instituce kvalitní a nedůvěřovala jim. Tak když ne, tak ne. Je jen pozoruhodné, že jak socialista může, od státní instituce prchá ke kapitalistické.
Přece jen je tady jakýsi rozdíl. Z Buzkové jsme si kdysi dělali legraci, jak socialisticky mluví a kapitalisticky jedná. S odstupem času se skoro musíme omluvit, protože Buzková jednala kapitalisticky za své peníze.
Babiš pokorně přiznává, že je miliardář. Proč tedy dělal celý ten podfuk s Čapím hnízdem a dotacemi, když by mohl všechno zaplatit ze svého a ani by u toho nemusel brát prášky na vysoký tlak nabuzený celým tím rizikem? Pokud tomu podniku věřil a šlo o děti, mohl to zaplatit ze svého a dětem dát prosperující firmičku, ať se předvedou a otcovský majetek rozmnoží. Konec konců ony děti jsou už dospělé děti. Tohle ale skutečně není výchovné.
I když výchovný aspekt Babišova působení by vydal na nějakou studii a jeho širší rodina na zábavný sitcom. Jeden z prvních ve stylu socialistického realismu. Pardon, socialistického surrealismu.