Už vychází najevo, že v Rusku se sice čekaly nějaké sankce, ale nikoho tam nenapadlo, že budou tak velké. Důvodem je ovšem i to, že mnoho lidí předem nevědělo, že se chystá skutečná válka.
Komsomolskaja pravda píše: „Skutečnost, že Západ od začátku speciální operace na Ukrajině zmrazil lví podíl ruských devizových rezerv, je známa již dlouho. Přesnou částku oznámil 13. března ministr financí Anton Siluanov. ‚Naše celkové rezervy činí asi 640 miliard dolarů. Asi 300 miliard dolarů rezerv je nyní ve stavu, kdy je nemůžeme využít,‘ řekl Anton Siluanov ve vysílání programu Moskva. Kreml. Putin na televizním kanálu Rossia-1. A dodal, že zmrazen je i státní investiční fond.“
Ministr tam sdělil, že Rusko bude platit své dluhy dalším zemím, ale „nepřátelským státům“ jen v rublech. Nepřátelských států je hodně: Evropská unie, USA, Spojené království a Japonsko.
Pak je citován ekonom, který říkal, že takové sankce, že by byly zmrazeny stovky miliard ruských devizových rezerv, skutečně nečekali: „,Nikdo si nepředstavoval, že by na to Západ přistoupil,‘ řekl rádiu Komsomolskaja pravda Alexej Zubec, ředitel Institutu pro sociální a ekonomické výzkumy při Finanční univerzitě při vládě RF. ‚Předpokládalo se, že při všech složitých vztazích mezi Ruskem a Západem jsou finance věcí mimo politiku. Vždy tomu tak bylo. Nikdo nás opravdu nestrašil zmrazením rezerv. Ano, Íránu, Venezuele byly zmrazeny rezervy, ale proti velkým zemím nikdo taková opatření nepoužil.‘“
Říká, že Rusko dokázalo převést své rezervy z dolarů na eura. A protože se předpokládalo, že Evropané jsou loajálnější k Rusku, nedojde ke zmrazení eur. Vše však neprobíhalo podle plánu.
„Málokdo předpokládal, že by Rusko vstoupilo do takového konfliktu a zahájilo speciální operaci. Takto akutní vývoj mocenské fáze konfliktu byl pro mnohé překvapením,“ uvádí Alexej Zubec. „Existuje pocit, že základní scénář, podle kterého naše vláda jednala, nepočítal s pravděpodobností zmrazení našich aktiv v cizí měně. Kdyby o tom centrální banka věděla, přijala by určitá opatření k přeměně peněz na zlato, jüany nebo jinou měnu.“
Rusko má podle něj dost valut z vývozu ropy, kovů a plynu díky tomu, že ceny jsou vysoké. „Pokud by se však ropa propadla, jako tomu bylo v roce 2014, tyto rezervy bychom potřebovali. Zmrazení rezerv zatím nemá vliv na stabilitu našeho ekonomického systému.“
Teď se situace podle něj stabilizovala. „Nevidíme žádné další sankce, které by silně zasáhly ruskou ekonomiku. Západ zavedl vše, co mohl. Pokud jde o normalizaci vztahů, bude záležet na tom, jak špatně se bude dařit našim strategickým ‚partnerům‘, zejména v Evropě. Nyní se blíží velkým problémům. Západní akciové indexy v posledním měsíci a půl nebo dvou měsících silně poklesly. Tento pokles by mohl vyvolat celosvětovou recesi. To nechtějí. Jediným způsobem, jak se vyhnout globální recesi, je vyjednávání s Ruskem. Putin jedná se Scholzem a Macronem. Obsah jejich jednání nebyl zveřejněn. Existuje však podezření, že se tam pracuje na možnostech normalizace situace. Zelenskyj prohlásil, že je připraven na kompromisy. Pokud mu Západ řekne, že musí tyto kompromisy přijmout, udělá to. Proto je tu jistá naděje.“
Nakonec ale říká, že „pokud se vyjednávací proces bude vyvíjet příznivě, uvidíme v nadcházejících týdnech pokrok k lepšímu“. Což jisté není, dodejme. V takovém případě tu bude problém: „Pokud se však nepodaří dosáhnout dohody, může se to protáhnout na mnoho měsíců.“
Zřejmě si myslí, že se všechno vrátí k původnímu stavu, jako by se nic nestalo.