NÁZOR / Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko napadne jakékoliv rozhodnutí západních zemí konfiskovat ruský majetek a předat tato aktiva Ukrajině. Jen trochu zapomněl, že nikdo ze západních politiků či byznysmenů si v Rusku žádný majetek neulil. Na rozdíl od ruských oligarchů, kteří po „nenáviděném“ Západu nejen pošilhávají, ale posílají tam své potomky na studia, kupují nemovitosti, pozemky a další.
„Je to nezákonné, je to v rozporu se všemi možnými pravidly, toto bude samozřejmě naší zemí napadáno a napadáno donekonečna. Bude to mít za následek velmi vážné soudní a právní náklady pro ty, kdo taková rozhodnutí přijímají a využívají taková rozhodnutí,“ okomentoval Peskov rozhodnutí zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA, které podpořilo návrh zákona o převodu části ruského majetku zabaveného washingtonskou administrativou na Ukrajinu.
Peskov dodal, že Kreml pozoruje tyto trendy již dlouhou dobu, a to jak v USA, tak v Evropské unii. „Tato záležitost skutečně trvale vede k nezákonnému pokračování konfiskace našeho majetku,“ poznamenal prezidentský tiskový mluvčí.
A samozřejmě neopomněl připomenout, že Rusko bude „pracovat na recipročních opatřeních“. Sám ovšem musel uznat, že tato opatření nebudou nastavena „zrcadlově“, ale budou to ta, která nejlépe „vyhovují ruským zájmům“. Není to však způsobeno nějakou ruskou dobrodušností, že by Rusko nechtělo zabavovat majetek, ale zkrátka proto, že do ruského ráje nikdo ze Západu dobrovolně peníze neinvestuje. Existují sice výjimky v osobách Gérarda Depardieua, Stevena Seagala či Edwarda Snowdena, o jejich úmyslech, proč si zvolili právě Putinovu říši, si však nikdo žádné iluze nedělá.
A proč vlastně Peskov vyletěl jako čertík z krabičky? Americký ministr zahraničí Antony Blinken totiž již před časem uvedl, že západní země zvažují možné právní důvody pro převod zmrazených aktiv Ruské federace na Ukrajinu. Podle něj existuje právní základ, aby mohl být ruský majetek zabaven.
Navíc ministři zahraničí G7 vydali 8. listopadu prohlášení, v němž opětovně potvrzují, že „ruská suverénní aktiva v evropských jurisdikcích zůstanou nehybná, dokud Rusko nezaplatí škody, které způsobilo Ukrajině“. Od jara 2022 Evropská unie takto zmrazila ruské zlaté a devizové zdroje ve výši asi 300 miliard dolarů.
Třeba Belgie, kde se nachází velká část zmrazených aktiv, v říjnu oznámila, že Ukrajině předá 1,7 miliardy eur vybraných na daních z příjmů z ruských aktiv.