Masivní ruské raketové útoky na ukrajinská města, ústup ruské armády z Hadího ostrova a situaci v Donbasu komentoval pro Nastojaščeje Vremja poradce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.
Podle Podoljaka nemají intenzivní raketové údery z tohoto týdne žádný vojenský smysl. Je to jen projev nenávisti:
„Nyní tyto rakety útočí na Ukrajinu ze tří směrů: z běloruského vzdušného prostoru, z oblasti Kaspického moře a z oblasti Černého moře. A dělají to tak, že rakety přilétají z různých směrů současně, dělají to záměrně, aby je systémy protivzdušné a protiraketové obrany nemohly zachytit v plném rozsahu, aby poškodily civilní infrastrukturu a vyvolaly paniku. To vše je motivováno jediným důvodem – iracionální nenávistí k Ukrajině.“
Ruská federace podle něj demonstruje naprosté odmítání jakýchkoli civilizačních pravidel a norem a její reakce jsou zcela neadekvátní. „Uvažují takto: ‚Když nás stejně všichni na světě nenávidí, když si všichni myslí, že jsme vzácní darebáci, kteří si dovolují používat vojenskou techniku proti civilistům, tak to dělejme demonstrativně a bez pochopení kde, proč a proč to děláme.‘ Neexistuje tedy žádný vojenský motiv, žádný racionální důvod, žádná vojenská infrastruktura, na kterou se střílí.“
Je to, jako kdyby Rusko řeklo: „Podívejte, my jsme necivilizovaní, nepotřebujeme vaše pravidla, nepotřebujeme vaše politické hry. Když si myslíme, že bychom měli zabít například deset tisíc lidí, tak je zabijeme a vaše doporučení nás nezajímají.“
Světové společenství by mělo podle Podoljaka reagovat tak, že Rusko prohlásí za teroristický stát:
„Podle mého názoru je nejúčinnější reakcí jednoznačné uznání Ruska za teroristickou zemi se všemi právními důsledky. A rozhodně urychlit dodávky zbraní, včetně systémů protiraketové obrany, na Ukrajinu a vyřešit tak otázku obrany území, ochrany civilistů, protože máme takového souseda, který demonstrativně střílí na mírové obytné domy. A zároveň určit právní status, nový jediný možný status pro označení Ruské federace za teroristickou zemi… Právně evidovaný status teroristické země dramaticky ochladí touhu ostatních zemí obchodovat s Ruskem, mít nějaký společný obchod, který by jim pomohl obejít stejné sankce.“
Mychaylo Podoljak soudí, že světové společenství nemá dbát na tradiční výmluvy: „Rusko je silná země“, „Rusko má nějaké chemické a jaderné zbraně“. Ve skutečnosti je už Vladimir Putin v trapné situaci, kdy se třeba na kaspickém summitu doprošoval, aby mu někdo dal nějaké vojáky: „Jak skvělý (v ironickém slova smyslu) je tento člověk, že žádá alespoň některé armádní jednotky ze zemí bývalého Sovětského svazu, aby mohl účinně pokračovat ve válce proti malé Ukrajině. To je geniální. Ten člověk ani nevidí, jak ponižujícím způsobem to zvenčí vypadá.“
Poradce také ironicky komentuje ruské prohlášení, že stáhlo své vojáky z Hadího ostrova jako „krok dobré vůle“.
„Poprvé Rusko použilo ‚gesto dobré vůle‘, když se stáhlo z Kyjevské oblasti, tj. když tam zanechalo množství mrtvol, destrukce, násilí, a nazvalo to ‚gestem dobré vůle‘. Lidi, podívejte, vlezli jsme na cizí území, naše šílená armáda tam provedla neuvěřitelné množství sadistických činů, zabíjela lidi zezadu do hlavy, bodala nožem, znásilňovala. A my vám děláme ‚gesto dobré vůle‘. To je celý smysl současné Ruské federace – nazývat bílé černým a černé bílým. Je to jistě fenomén, který bychom měli v rámci psychiatrických postupů pečlivě studovat.“
Nakonec ještě vysvětluje poslední dění na Donbasu: „Zdá se mi, že od prvních dnů války je jasné, že náš generální štáb pracuje v koncepci mobilní a aktivní obrany a dělá to takticky inteligentně, to znamená, že něco dává pryč, něco bere pryč, protože v zásadě to nemá smysl. To Rusové vedou válku podle sovětského vzoru: zajistili jsme si oblast a umístíme tam tolik lidí, kolik potřebujeme, ale budeme ji držet, aniž bychom pochopili, proč ji potřebujeme. Ukrajinský generální štáb vede válku v mnohem modernějším formátu. Je otázkou účelnosti udržet to či ono území nebo pak toto území napadnout – jde o tzv. mobilní a aktivní obranu. Minimalizace ztrát – to je klíčová zásada – a maximalizace ztrát na druhé straně, to jsou zásady mobilní a aktivní obrany.“